www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tim Cook prohlásil rozšířenou realitu za klíčovou pro Apple

Tim Cook prohlásil rozšířenou realitu za klíčovou pro Apple
, , aktualita
Virtuální realita je dnes velké téma, ovšem velký potenciál v sobě má také rozšířená realita, o kterou se zajímá především Microsoft a Google. Nyní prohlásil tuto technologii za klíčovou také Tim Cook z firmy Apple. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
Virtuální realita (VR) je vedle rozšířené reality v podstatě nezajímavá, protože uživatele zcela odřízne od okolního prostředí a předloží mu výhradně počítačem generovanou grafiku. Zato rozšířená realita (AR) musí právě s reálným prostředím počítat a doplňovat je vhodně umístěnou grafikou, což znamená, že takové zařízení se musí velice dobře orientovat v prostoru. Potřebuje mít nejen dokonalý přehled o své pozici, a tím i pozici uživatele, ale také o tom, co se v okolí nachází, což činí z AR daleko složitější technologii a není divu, že první prodávaná verze Microsoft HoloLens (už si ji může koupit každý) přijde na 3000 dolarů. To je jen zlomek ceny prvních moderních VR headsetů Oculus Rift a Vive. AR tak může najít své uplatnění v mnohých profesích a oborech lidské činnosti, zatímco s VR se počítá spíše v zábavním a herním průmyslu.
nové "velitelství" firmy Apple (dnes stále ještě ve výstavbě)


Microsoft tak má svůj HoloLens, Google zase svůj Magic Leap, o kterém se toho moc neví, no a teď tu máme Apple, který prozatím přešlapoval vedle AR i VR z našeho pohledu zcela nečinně. To se má ale dle vyjádření Tima Cooka brzy změnit. Ten na dotaz ohledně svého pohledu na AR či VR odpověděl, že dle jeho názoru je právě AR velice zajímavá a svým způsobem klíčová technologie. Pak už přímo potvrdil, že Apple už pracuje na vývoji AR zařízení, ale zatím nehodlá prezentovat nic konkrétního.

Zajímavé je na tom především to, že dle Cooka, jehož firma dosud neměla s AR veřejně nic společného, je tato technologie klíčová. Apple má přitom historii bohatou na události, kdy si všiml nové technologie a dokázal ji podchytit a úspěšně využít ve svých produktech. Jeden z nejviditelnějších příkladů je třeba využití myši a grafického uživatelského rozhraní v počítačích Mac z roku 1984. Sám Apple přitom myš ani GUI nevynalezl a stejně tak ani iPhone nebyl první telefon svého druhu vybavený dotykovou obrazovkou, ale dokázal zpopularizovat koncept telefonů ovládaných primárně prsty a ne stylusem.

Přímo se tak nabízí otázka, zda Apple nechystá něco podobného i s rozšířenou realitou. To z prohlášení Tima Cooka vypadá velice pravděpodobně a v takovém případě bychom se mohli v dohledné době dočkat nové třídy AR zařízení, která by mohla zase jednou odstartovat novou vlnu, jakou jsme zažili při nástupu moderních chytrých telefonů či tabletů. Na druhou stranu to může skončit i jako nositelná zařízení jako chytré hodinky, o něž je zájem uživatelů přinejlepším vlažný.

Apple tak rozhodně má potenciál k tomu, aby posunul celý koncept AR kupředu a nyní je k naskočení na novou vlnu navíc vhodná doba vzhledem k celosvětové mánii kolem hry Pokemon Go, která rovněž využívá rozšířenou realitu, i když celkem primitivním způsobem. Asi nelze očekávat, že by se Apple vytasil se zásadním AR produktem během příštího roku, ale pokud něco takového chystá, mohli bychom už brzy zaznamenat nějaké fámy, úniky informací, jakkoliv tomu budeme říkat.

Zdroj: The Washington Post
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek