www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tim Cook prohlásil rozšířenou realitu za klíčovou pro Apple

Tim Cook prohlásil rozšířenou realitu za klíčovou pro Apple
, , aktualita
Virtuální realita je dnes velké téma, ovšem velký potenciál v sobě má také rozšířená realita, o kterou se zajímá především Microsoft a Google. Nyní prohlásil tuto technologii za klíčovou také Tim Cook z firmy Apple. Co to znamená?
K oblíbeným
reklama
Virtuální realita (VR) je vedle rozšířené reality v podstatě nezajímavá, protože uživatele zcela odřízne od okolního prostředí a předloží mu výhradně počítačem generovanou grafiku. Zato rozšířená realita (AR) musí právě s reálným prostředím počítat a doplňovat je vhodně umístěnou grafikou, což znamená, že takové zařízení se musí velice dobře orientovat v prostoru. Potřebuje mít nejen dokonalý přehled o své pozici, a tím i pozici uživatele, ale také o tom, co se v okolí nachází, což činí z AR daleko složitější technologii a není divu, že první prodávaná verze Microsoft HoloLens (už si ji může koupit každý) přijde na 3000 dolarů. To je jen zlomek ceny prvních moderních VR headsetů Oculus Rift a Vive. AR tak může najít své uplatnění v mnohých profesích a oborech lidské činnosti, zatímco s VR se počítá spíše v zábavním a herním průmyslu.
nové "velitelství" firmy Apple (dnes stále ještě ve výstavbě)


Microsoft tak má svůj HoloLens, Google zase svůj Magic Leap, o kterém se toho moc neví, no a teď tu máme Apple, který prozatím přešlapoval vedle AR i VR z našeho pohledu zcela nečinně. To se má ale dle vyjádření Tima Cooka brzy změnit. Ten na dotaz ohledně svého pohledu na AR či VR odpověděl, že dle jeho názoru je právě AR velice zajímavá a svým způsobem klíčová technologie. Pak už přímo potvrdil, že Apple už pracuje na vývoji AR zařízení, ale zatím nehodlá prezentovat nic konkrétního.

Zajímavé je na tom především to, že dle Cooka, jehož firma dosud neměla s AR veřejně nic společného, je tato technologie klíčová. Apple má přitom historii bohatou na události, kdy si všiml nové technologie a dokázal ji podchytit a úspěšně využít ve svých produktech. Jeden z nejviditelnějších příkladů je třeba využití myši a grafického uživatelského rozhraní v počítačích Mac z roku 1984. Sám Apple přitom myš ani GUI nevynalezl a stejně tak ani iPhone nebyl první telefon svého druhu vybavený dotykovou obrazovkou, ale dokázal zpopularizovat koncept telefonů ovládaných primárně prsty a ne stylusem.

Přímo se tak nabízí otázka, zda Apple nechystá něco podobného i s rozšířenou realitou. To z prohlášení Tima Cooka vypadá velice pravděpodobně a v takovém případě bychom se mohli v dohledné době dočkat nové třídy AR zařízení, která by mohla zase jednou odstartovat novou vlnu, jakou jsme zažili při nástupu moderních chytrých telefonů či tabletů. Na druhou stranu to může skončit i jako nositelná zařízení jako chytré hodinky, o něž je zájem uživatelů přinejlepším vlažný.

Apple tak rozhodně má potenciál k tomu, aby posunul celý koncept AR kupředu a nyní je k naskočení na novou vlnu navíc vhodná doba vzhledem k celosvětové mánii kolem hry Pokemon Go, která rovněž využívá rozšířenou realitu, i když celkem primitivním způsobem. Asi nelze očekávat, že by se Apple vytasil se zásadním AR produktem během příštího roku, ale pokud něco takového chystá, mohli bychom už brzy zaznamenat nějaké fámy, úniky informací, jakkoliv tomu budeme říkat.

Zdroj: The Washington Post
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek