reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

ASML dokáže letos splnit jen 60 procent objednávek na DUV

, , aktualita
ASML dokáže letos splnit jen 60 procent objednávek na DUV
Zvyšování kapacit pro výrobu čipů se neobejde bez podpory celé řady společností a v prvé řadě mezi nimi stojí samotní výrobci litografických a jiných strojů, jako je firma ASML. Ta už dříve uváděla, že zájem je enormní. 
ASML dokáže letos splnit jen 60 procent objednávek na DUV
O společnosti ASML a jejích výrobních kapacitách budeme v krátké době mluvit již potřetí, přičemž tentokrát tu jsou i nové údaje přímo od hlavního zdroje. A ten říká, že letos zvládne splnit pouze 60 procent objednávek na DUV litografické stroje, čili ty, které jsou využívány pro (relativně) starší procesy do 10 či 7 nm. Nebavíme se tu tak o EUV a světové elitě, ale o všemožných zájemcích, kteří chtějí rozšiřovat své kapacity. To je přitom plně v souladu se včerejší zprávou o tom, že "ASML, Applied Materials či KLA nestíhají a dodací lhůty na jejich stroje jsou rok i více". 
 
 
Peter Wennink, CEO ASML, také mluví (viz SeekingAlpha) o tom, že aktuální makroekonomické prostředí je plné nejistoty, ovšem hlavní faktory zajišťující růst zůstávají nedotčeny. Jinými slovy, máme tu covidovou krizi v Číně a naši vlastní válečnou v Evropě, ale to neznamená, že poptávka po čipech nebude růst, jak bylo předpovídáno. Wennink pak dodává, že poptávka zákazníků po čipech stále nepolevuje, což platí pro pokročilé i vyspělé výrobní technologie. A ani ASML tak zdaleka nestíhá uspokojit poptávku po nových strojích, což bude platit i příští rok. 
 
V tomto roce bude ASML schopno vyrobit a dodat celkem 55 EUV a kolem 240 DUV skenerů, přičemž zákazníci si už objednali celkově více než 500 kusů DUV skenerů a těch, které by měla firma ASML dle představ zákazníků dodat letos, bude ve skutečnosti dle jejího CEO jen 60 procent. To také znamená, že pokud si dnes někdo u ASML objedná nový DUV skener, počká si na něj přinejmenším dva roky. Výroba v ASML se však bude postupně rozšiřovat.
 
Do roku 2025 by měla výrobní kapacita firmy ASML vzrůst na 90 EUV systémů, přičemž tu jde o verze s 0,33 NA, čili dnešní low-NA a ne chystané high-NA (0,55). Těch má být v roce 2025 vyrobeno přibližně 20. A pokud jde o DUV litografické stroje, jejich výroba bude výrazně rozšířena přibližně na 600 kusů ročně, což čítá klasickou suchou i ponornou litografii. 
 
srovnání dodávek různých strojů od ASML v posledních dvou kvartálech 
 
ASML tak pracuje na svých kapacitách, ale to si samozřejmě žádá čas, neboť nejde pouze o tuto firmu, ale i o stovky dalších firem, jejích dodavatelů.  


reklama
reklama
reklama