Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASML dokáže letos splnit jen 60 procent objednávek na DUV

22.4.2022, Jan Vítek, aktualita
ASML dokáže letos splnit jen 60 procent objednávek na DUV
Zvyšování kapacit pro výrobu čipů se neobejde bez podpory celé řady společností a v prvé řadě mezi nimi stojí samotní výrobci litografických a jiných strojů, jako je firma ASML. Ta už dříve uváděla, že zájem je enormní. 
O společnosti ASML a jejích výrobních kapacitách budeme v krátké době mluvit již potřetí, přičemž tentokrát tu jsou i nové údaje přímo od hlavního zdroje. A ten říká, že letos zvládne splnit pouze 60 procent objednávek na DUV litografické stroje, čili ty, které jsou využívány pro (relativně) starší procesy do 10 či 7 nm. Nebavíme se tu tak o EUV a světové elitě, ale o všemožných zájemcích, kteří chtějí rozšiřovat své kapacity. To je přitom plně v souladu se včerejší zprávou o tom, že "ASML, Applied Materials či KLA nestíhají a dodací lhůty na jejich stroje jsou rok i více". 
 
 
Peter Wennink, CEO ASML, také mluví (viz SeekingAlpha) o tom, že aktuální makroekonomické prostředí je plné nejistoty, ovšem hlavní faktory zajišťující růst zůstávají nedotčeny. Jinými slovy, máme tu covidovou krizi v Číně a naši vlastní válečnou v Evropě, ale to neznamená, že poptávka po čipech nebude růst, jak bylo předpovídáno. Wennink pak dodává, že poptávka zákazníků po čipech stále nepolevuje, což platí pro pokročilé i vyspělé výrobní technologie. A ani ASML tak zdaleka nestíhá uspokojit poptávku po nových strojích, což bude platit i příští rok. 
 
V tomto roce bude ASML schopno vyrobit a dodat celkem 55 EUV a kolem 240 DUV skenerů, přičemž zákazníci si už objednali celkově více než 500 kusů DUV skenerů a těch, které by měla firma ASML dle představ zákazníků dodat letos, bude ve skutečnosti dle jejího CEO jen 60 procent. To také znamená, že pokud si dnes někdo u ASML objedná nový DUV skener, počká si na něj přinejmenším dva roky. Výroba v ASML se však bude postupně rozšiřovat.
 
Do roku 2025 by měla výrobní kapacita firmy ASML vzrůst na 90 EUV systémů, přičemž tu jde o verze s 0,33 NA, čili dnešní low-NA a ne chystané high-NA (0,55). Těch má být v roce 2025 vyrobeno přibližně 20. A pokud jde o DUV litografické stroje, jejich výroba bude výrazně rozšířena přibližně na 600 kusů ročně, což čítá klasickou suchou i ponornou litografii. 
 
srovnání dodávek různých strojů od ASML v posledních dvou kvartálech 
 
ASML tak pracuje na svých kapacitách, ale to si samozřejmě žádá čas, neboť nejde pouze o tuto firmu, ale i o stovky dalších firem, jejích dodavatelů.