Firmy investující do nových továren pro výrobu čipů spoléhají na výrobce potřebné výbavy, jako jsou litografické skenery, přičemž každému musí být jasné, že v nejbližších letech bude takových strojů zapotřebí mnoho, což koreluje s probíhající a plánovanou výstavbou. O nové stroje tak bude mít zájem i Intel, Samsung, TSMC či SK hynix, což jsou firmy, které prudce zvýšily své investice do výroby.
.jpg)
Můžeme tu připomenout i informace od Financial Times, které udávají prostě a jednoduše to, že společnost ASML není nafukovací a i když se aktuálně snaží rozšiřovat své výrobní kapacity, je značně závislá na svých dodavatelích, kteří musí udělat to samé, čili jde o běh na dlouhou trať.
Nikkei Asia popisuje v podstatě stejný problém z odlišného úhlu pohledu, a to pohledu zákazníků firem jako ASML, Canon či Nikon. Ti nyní mohou sledovat prodlužující se lhůty dodání potřebné výbavy pro své továrny, které nyní dosahují už i 18 měsíců.
Touto zprávou tak nemůžeme být překvapeni a jde v podstatě jen o potvrzení toho, co tvrdí Financial Times. Evropský ASML má přitom aktuálně nedostatek mnoha různých komponent, které využívá pro své litografické stroje. Jde tu konkrétně o chybějící optiku, ventily, pumpy, mikrokontrolery, ale i plast.
Nyní jde tak o problém, který se týká samotných výrobců čipů, ale pokud ti kvůli tomu nedokáží zprovoznit své nové kapacity, pak to v budoucnu pocítí i zákazníci. Pokud ti ale něco jistě pocítí, pak to budou vyšší ceny, které nedostatek přináší. Těžko přitom najít něco, čeho nedostatek není, neboť jde i o substráty pro PCB a jiné potřebné materiály, křemíkové wafery a v neposlední řadě také chybí lidé.
Na druhé straně je tu ale v některých případech i zvolňující poptávka a před tím také dle Nikkei Asia varoval už Gokul Hariharan z JPMorgan, dle nějž by tomu výrobci čipů měli věnovat pozornost. Důležité tak je, aby investice do výroby nebyly přehnané, o čemž dříve mluvil i šéf Intelu Patrick Gelsinger, když prezentoval novou strategii IDM 2.0.