www.svethardware.cz
>
>
>
>

ASUS chystá desky s X590 a X599, nové Threadrippery jsou na cestě

ASUS chystá desky s X590 a X599, nové Threadrippery jsou na cestě
, , aktualita
Nyní si už můžeme být téměř jisti, že AMD v dohledné době vyšle na trh nové procesory Threadripper. K dosavadním indiciím se nyní přidává i zpráva serveru VideoCardz o chystaných deskách Asus s X590 a X599. 
K oblíbeným
reklama
O čipové sadě X599 jsme ostatně slyšeli už dříve, kdy se začalo proslýchat, že si AMD přece jen asi chystá na letošek 7nm Threadrippery. Tyto procesory na jaře vypadly z roadmapy, takže by se dalo uvažovat o jejich zrušení či o pozdějším nástupu. Následně přišel server Digitimes s informací, že AMD i Intel si na říjen chystají nové hi-end procesory, z čehož šlo chystaný 16jádrový Ryzen 9 vyloučit, protože ten už byl tehdy známý a AMD oficiálně potvrdilo, že přijde v září.
 
Poté ještě začaly prudce klesat ceny starších procesorů Threadripper se spíše menším počtem jader a i když to lze přisuzovat i nástupu 12 a 16jádrových procesorů Ryzen 9, je celkem zřejmé, že se něco chystá. 
 
  
Nyní to prostřednictvím serveru VideoCardz potvrzuje Asus, jehož zaměstnanci se z interních zpráv měli dozvědět, že se chystají nové modely desek.
 
Zmíněny byly konkrétně PRIME X590-PRO a ROG STRIX X590-E, čili desky s čipsetem X590. A teď je tu otázka, co ten bude zač vedle X599. I dříve se totiž spekulovalo o čipsetech X390 a X399 a jak dnes dobře víme, nakonec přišel jen X399 jako původní a dosud jediný čipset pro procesory Threadripper. 
 
Pak tu jsou starší spekulace z jiného soudku, a sice že nastoupí čipsety X590 a X570 pro desktopové Ryzen, přičemž X570 měl ještě využívat rozhraní PCIe 3.0 a X590 už novější PCIe 4.0. To opět neodpovídá skutečnosti, neboť X570 již podporuje PCIe 4.0 a vedle toho jsou stále aktuální sady série 400. 
 
VideoCardz uvádí, že čipset X590 by mohl být spojen s nástupem procesoru Ryzen 9 3950X se šestnácti jádry, ovšem k tomu bych se osobně stavěl skepticky, respektive bych nadhodil otázku, proč by tomu tak vůbec mělo být a co jiného či co navíc by X590 oproti X570 vůbec přinesl. Ale uvidíme, třeba je odložený nástup zmíněného procesoru důsledkem (i) něčeho jiného, než toho, co stojí za aktuálním nedostatkem 12jádrových Ryzen 9 3900X
 
A co zmíněný X599? Na jeho nástup ukazuje potvrzení toho, že se chystá deska Asus ZENITH II EXTREME. Původní ZENITH je založen na čipsetu X399, takže pokud si Asus chystá nástupnický model desky, o ničem jiném než o nové platformě se dnes už nedá uvažovat. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář