www.svethardware.cz
>
>
>
>

ASUS chystá desky s X590 a X599, nové Threadrippery jsou na cestě

ASUS chystá desky s X590 a X599, nové Threadrippery jsou na cestě
, , aktualita
Nyní si už můžeme být téměř jisti, že AMD v dohledné době vyšle na trh nové procesory Threadripper. K dosavadním indiciím se nyní přidává i zpráva serveru VideoCardz o chystaných deskách Asus s X590 a X599. 
K oblíbeným
reklama
O čipové sadě X599 jsme ostatně slyšeli už dříve, kdy se začalo proslýchat, že si AMD přece jen asi chystá na letošek 7nm Threadrippery. Tyto procesory na jaře vypadly z roadmapy, takže by se dalo uvažovat o jejich zrušení či o pozdějším nástupu. Následně přišel server Digitimes s informací, že AMD i Intel si na říjen chystají nové hi-end procesory, z čehož šlo chystaný 16jádrový Ryzen 9 vyloučit, protože ten už byl tehdy známý a AMD oficiálně potvrdilo, že přijde v září.
 
Poté ještě začaly prudce klesat ceny starších procesorů Threadripper se spíše menším počtem jader a i když to lze přisuzovat i nástupu 12 a 16jádrových procesorů Ryzen 9, je celkem zřejmé, že se něco chystá. 
 
  
Nyní to prostřednictvím serveru VideoCardz potvrzuje Asus, jehož zaměstnanci se z interních zpráv měli dozvědět, že se chystají nové modely desek.
 
Zmíněny byly konkrétně PRIME X590-PRO a ROG STRIX X590-E, čili desky s čipsetem X590. A teď je tu otázka, co ten bude zač vedle X599. I dříve se totiž spekulovalo o čipsetech X390 a X399 a jak dnes dobře víme, nakonec přišel jen X399 jako původní a dosud jediný čipset pro procesory Threadripper. 
 
Pak tu jsou starší spekulace z jiného soudku, a sice že nastoupí čipsety X590 a X570 pro desktopové Ryzen, přičemž X570 měl ještě využívat rozhraní PCIe 3.0 a X590 už novější PCIe 4.0. To opět neodpovídá skutečnosti, neboť X570 již podporuje PCIe 4.0 a vedle toho jsou stále aktuální sady série 400. 
 
VideoCardz uvádí, že čipset X590 by mohl být spojen s nástupem procesoru Ryzen 9 3950X se šestnácti jádry, ovšem k tomu bych se osobně stavěl skepticky, respektive bych nadhodil otázku, proč by tomu tak vůbec mělo být a co jiného či co navíc by X590 oproti X570 vůbec přinesl. Ale uvidíme, třeba je odložený nástup zmíněného procesoru důsledkem (i) něčeho jiného, než toho, co stojí za aktuálním nedostatkem 12jádrových Ryzen 9 3900X
 
A co zmíněný X599? Na jeho nástup ukazuje potvrzení toho, že se chystá deska Asus ZENITH II EXTREME. Původní ZENITH je založen na čipsetu X399, takže pokud si Asus chystá nástupnický model desky, o ničem jiném než o nové platformě se dnes už nedá uvažovat. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře