reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cisco poodhaluje serverové platformy Intel Cascade/Copper/Ice Lake

7.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Cisco poodhaluje serverové platformy Intel Cascade/Copper/Ice Lake
Společnost Cisco zveřejnila dokumenty, které přinášejí více informací o platformách Cascade Lake, Cooper Lake a Ice Lake. Jde ve všech případech o serverové platformy a mluvit budeme i o Whitley a Barlow Pass. O co jde?
My už dobře víme, že mezi procesory Cascade Lake budou patřit také 48jádrová monstra složená ze dvou 24jádrových čipů v jednom pouzdře. Pak už také víme, že se chystají Cooper Lake-AP se třemi čipy s celkovým TDP 350 W a vodním chlazením. Ty mají dle starších informací přijít nejdříve rok po AMD Rome, čili někdy během 2020 a po Cooper Lake už budou prý ve stejném roce následovat Ice Lake, alespoň to jsme se dozvěděli od SemiAccurate v srpnu minulého roku. Jaké jsou nové informace? 
 
 
Informace od Cisco, které popisují plány pro Unified Computing System této firmy, pocházejí z prosince minulého roku, a týkají se tak budoucí strategie pro hardwarové upgrady síťového portfolia, ale také serverových platforem M5 (aktuální) a M6 (budoucí). 
 
 
Cisco M5 počítají právě s Cascade Lake, které budou založeny ještě na aktuální 14nm technologii, a tedy i na architektuře Skylake a zastřešující platformě Purley. Zajímavější je už generace Cisco M6 založená na platformě Whitley a generacích Cooper Lake (v tabulce je nesprávně uvedena Copper Lake) a Icelake. 
 
Dle popisku pod Cisco M6 Servers se Whitley chystá na první polovinu příštího roku a i když nebyl uveden výrobní proces, my automaticky očekáváme 10nm, protože pokud by se i v případě Ice Lake uplatnil ještě 14nm, bylo by to pro Intel velice zlé, ale to je nyní už velice nepravděpodobné. Cooper Lake také mají být dle Intelu procesory chystané ještě na tento rok, ale jeho závěr, což se s plány Cisca ovšem nevylučuje. 
 
Platforma Whitley už představuje využití osmi kanálů pamětí DDR4, a to konkrétně DDR4-2933 MHz, takže to bude pochopitelně vyžadovat novou patici pro další dva kanály a tu už známe jako LGA-4189. V počtu paměťových kanálů se tak Intel vyrovná s AMD a jeho EPYC. 
 
Dále se dozvíme něco o podpoře rozhraní PCI Express. Nové Rome chystané firmou AMD na tento rok už nabídnou podporu PCIe 4.0 a Intel bude následovat s procesory Cooper Lake, které umožní využít PCIe 3.0 i 4.0 (bude snad více verzí?) a Ice Lake už budou určeny spíše pro 4.0.
 
Co se týče desktopových procesorů Intel, stále to vypadá, že až do konce roku tu budou Coffee Lake Refresh, jak se ostatně dalo očekávat. Dosud zveřejněné roadmap sahají do třetího kvartálu a jak to bude v tom čtvrtém, to možná dosud neví ani sám Intel. Je pravděpodobné, že nástup 10nm technologie bude věnován hrozbě 7nm procesorů EPYC a přednost před desktopy dostanou i mobilní procesory, jak tomu bylo i v případě 14nm technologie. Ostatně první 10nm mobilní CPU Intelu už je dávno na trhu, i když skoro nestojí za řeč. Na druhou stranu jsou dnes patrné mohutné investice Intelu do jeho výrobních zařízení, které čítají i řadu 10nm provozů, ale to se neprojeví hned. 
 
Zdroj: Anandtech 


reklama
reklama