Coffee Lake na starších čipsetech přeci jen fungují, ovšem bez úprav to nejde

Coffee Lake na starších čipsetech přeci jen fungují, ovšem bez úprav to nejde
, , aktualita
Další důkaz toho, že nekompatibilita mezi staršími deskami s čipsety 100 Series a procesory Coffee Lake je spíše jen umělá, přinesl jistý přispěvatel na serveru Baidu. Ten dokázal zkombinovat procesor Core i3-8350K a desku MSI Z170A Xpower Titanium. reklama
Intel se před nástupem procesorů Coffee Lake na trh netajil s tím, že ty nebudou pracovat na deskách s čipsety 100 Series, a tedy ani se staršími, i když jsou stále určeny pro patici LGA 1151. My už navíc víme, že čipset Z270 je v podstatě jen přeznačený Z170, neboť oproti němu nenabízí nic podstatného navíc. Intel však trošku předělal pinovou konfiguraci procesorů Coffee Lake, které však měly jen aktivovány některé rezervní piny pro účely dodatečného napájení. Nicméně výrobci už potvrdili, že kdyby Intel chtěl, mohli bychom Coffee Lake na starších deskách klidně využívat a nyní tu máme další důkaz toho, že to opravdu jde. 
 
Můžeme tak říci, že tato nekompatibilita je spíše jen uměle vyvolaná ve snaze donutit uživatele koupit si nové desky. Je zřejmé, že dodatečné napájecí piny mohou poskytnout vyšší stabilitu, ovšem to platí spíše pro přetaktování, neboť Coffee Lake a Kaby Lake mají velice podobná TDP, která se liší pouze o 4 W v případě nejvýkonnějších Core i7. 
 
 
Jak ukazuje první screenshot, na desce MSI Z170A Xpower Titanium skutečně pracoval nový Core i3-8350K, čili odemčený čtyřjádrový procesor, který je v akutální nabídce díky těmto svým vlastnostem velice zajímavá volba. 
 
 
Nejde však o jednoduchou modifikaci, kterou je nutno pro zprovoznění tohoto procesoru na starší desce provést. Dle dostupných informací zahrnuje modifikace BIOSu a jeho procesorového mikrokódu, přičemž dosud nebylo dosaženo stoprocentní kompatibility, což se projevuje nefunkčním integrovaným grafickým čipem a nedosažitelným primárním slotem PCI Express. To tak nedává k dispozici zrovna funkční počítač, když je nutné využít grafickou kartu a ještě k tomu ji nelze napojit přímo na PCIe linky procesoru. 
 
 
Je ale vidět, že to jde, ale neočekávejme, že brzy budou houfně k dispozici modifikované BIOSy. To by je někdo musel ručně upravovat pro každou desku zvlášť a jejich výrobci to rozhodně nebudou, neboť nemohou. 
 
Ve světle toho si můžeme připomenout, že AMD slibuje, že aktuální patice AM4 tu zůstane alespoň do roku 2020 a také už byla potvrzena kompatibilita dnešních desek s chystanými procesory Ryzen série 2000. 
 
reklama
Nejnovější články
Norsko jako první na světě ruší FM rádio Norsko jako první na světě ruší FM rádio
Norsko je v mnoha oblastech průlomovou zemí. Vede např. v počtu elektromobilů nebo je zajímavé skladbou elektráren, nyní překvapuje tím, že se stává první zemí na světě, která zrušila FM vysílání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu
Na bitcoinu se dá hodně ztratit, ale i hodně zbohatnout. To se některým skutečně povedlo, a to do takové výše, že by peníze nikdy neuměli utratit. Proto jeden z bitcoinových milionářů založil fond, který rozdá přes 90 milionů dolarů v bitcoinech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel
Aplikace Microsoft Office a zejména tabulkový procesor Excel se možná v budoucnu dočká dalšího skriptovacího jazyka. Vedle dnes používaného Visual Basicu by se zde mohl objevit i dnes velmi oblíbený Python.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků
Společnost Synology představilo dva nové NAS servery DiskStation DS218 a FlashStation FS1018. Prvně jmenovaný umí kódování do 10bitového H.265, druhý zase pojme rovnou 12 velmi výkonných SSD disků.
15.12.2017, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy
Hmyzácká rasa Thargoidů začala znepříjemňovat život hráčů v Elite: Dangerous, jak nám tvůrci ostatně slibovali. I nové video ukazuje, že ušetřeny nezůstanou ani velké vesmírné stanice a že tak bude svět v této hře jiný než dřív.
15.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář