Coffee Lake na starších čipsetech přeci jen fungují, ovšem bez úprav to nejde

Coffee Lake na starších čipsetech přeci jen fungují, ovšem bez úprav to nejde
, , aktualita
Další důkaz toho, že nekompatibilita mezi staršími deskami s čipsety 100 Series a procesory Coffee Lake je spíše jen umělá, přinesl jistý přispěvatel na serveru Baidu. Ten dokázal zkombinovat procesor Core i3-8350K a desku MSI Z170A Xpower Titanium. 
reklama
Intel se před nástupem procesorů Coffee Lake na trh netajil s tím, že ty nebudou pracovat na deskách s čipsety 100 Series, a tedy ani se staršími, i když jsou stále určeny pro patici LGA 1151. My už navíc víme, že čipset Z270 je v podstatě jen přeznačený Z170, neboť oproti němu nenabízí nic podstatného navíc. Intel však trošku předělal pinovou konfiguraci procesorů Coffee Lake, které však měly jen aktivovány některé rezervní piny pro účely dodatečného napájení. Nicméně výrobci už potvrdili, že kdyby Intel chtěl, mohli bychom Coffee Lake na starších deskách klidně využívat a nyní tu máme další důkaz toho, že to opravdu jde. 
 
Můžeme tak říci, že tato nekompatibilita je spíše jen uměle vyvolaná ve snaze donutit uživatele koupit si nové desky. Je zřejmé, že dodatečné napájecí piny mohou poskytnout vyšší stabilitu, ovšem to platí spíše pro přetaktování, neboť Coffee Lake a Kaby Lake mají velice podobná TDP, která se liší pouze o 4 W v případě nejvýkonnějších Core i7. 
 
 
Jak ukazuje první screenshot, na desce MSI Z170A Xpower Titanium skutečně pracoval nový Core i3-8350K, čili odemčený čtyřjádrový procesor, který je v akutální nabídce díky těmto svým vlastnostem velice zajímavá volba. 
 
 
Nejde však o jednoduchou modifikaci, kterou je nutno pro zprovoznění tohoto procesoru na starší desce provést. Dle dostupných informací zahrnuje modifikace BIOSu a jeho procesorového mikrokódu, přičemž dosud nebylo dosaženo stoprocentní kompatibility, což se projevuje nefunkčním integrovaným grafickým čipem a nedosažitelným primárním slotem PCI Express. To tak nedává k dispozici zrovna funkční počítač, když je nutné využít grafickou kartu a ještě k tomu ji nelze napojit přímo na PCIe linky procesoru. 
 
 
Je ale vidět, že to jde, ale neočekávejme, že brzy budou houfně k dispozici modifikované BIOSy. To by je někdo musel ručně upravovat pro každou desku zvlášť a jejich výrobci to rozhodně nebudou, neboť nemohou. 
 
Ve světle toho si můžeme připomenout, že AMD slibuje, že aktuální patice AM4 tu zůstane alespoň do roku 2020 a také už byla potvrzena kompatibilita dnešních desek s chystanými procesory Ryzen série 2000. 
 
reklama
Nejnovější články
Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita
Těžba kryptoměn je velkým problémem pro spotřebu elektrické energie a ve městě Plattsburgh v USA už toho mají dost. Zavedli 18měsíční ban na výstavbu nových center pro těžbu kryptoměn. Ta totiž spotřebují enormní množství elektřiny.
17.3.2018, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi
Slavný Ford Mustang brzy dostane nejsilnější verzi Shelby GT500, která slibuje velmi vysoký výkon přes 700 koní. Poněvadž je elektrická a "ekologická" doba, nezapomene se dokonce ani na hybridní variantu.
16.3.2018, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let
Studie zveřejněná v The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dne 9. března tvrdí, že veškeré diskové galaxie bez ohledu na velikost či celkovou masu rotují rychlostí jedné otáčky za zhruba miliardu let. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce
Daniel Vávra oznámil, že Masarykova univerzita se chystá využít hru Kingdom Come: Deliverance pro výuku. Vedle toho nám i přislíbil, že se do hry dostane i ženská postava, za niž si budeme moci zahrát. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu
Hackerské útoky obvykle neohrožují přímo lidské životy, i když už bychom mohli najít nějaké příklady. Asi nic z toho by ale nešlo postavit na úroveň podařeného útoku na petrochemické zařízení v Saúdské Arábii. Ten se ale naštěstí nevyvedl.
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek2 komentáře