reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

EU hrozí Googlu jeho rozbitím z obav nad jeho mocí

, , aktualita
EU hrozí Googlu jeho rozbitím z obav nad jeho mocí
Deník The Telegraph přinesl informaci, že zástupci Evropské Unie mají velké obavy z toho, jakou moc drží v rukou Google jako světově zdaleka největší vyhledávací engine. Hrozí tak rovnou tím, že by firmu přinutili se rozdělit.
Google rozhodně není firma, která by měla s Evropskou unií a Evropskou komisí vřelé vztahy a nyní budeme mluvit opět o komisařce Margrethe Vestager, která má na starosti dohled nad firmami z hlediska konkurenceschopnosti. Ta už uvedla, že Google má mezi vyhledávacími enginy jednoznačně dominantní pozici a ovládá na evropském trhu 91,5 % podíl. To se EU vůbec nelíbí, a tak opět otevřela možnost, že by přitnutila Google se rozdělit. 
 
 
Evropská komise je stejně jako Margrethe Vestager v poslední době v tomto ohledu velice aktivní. Připomenout můžeme téměř miliardu eur pokuty pro Qualcomm nebo nejnověji souhrnnou čtvrtmiliardovou pokutu pro řadu výrobců kondenzátorů.  
 
Samotný Google si už v minulém roce odnesl obří pokutu 2,4 miliard eur, proti níž se později odvolal. Obviněn byl z toho, že právě pomocí své dominantní pozice mezi vyhledávacími službami upřednostňoval svou nákupní platformu, čímž se dopustil neférových praktik vedoucích k potlačení konkurenceschopnosti jiných firem. 
 
Evropská komise je tak už velice zběhlá v pokutování velkých technologických společností, ovšem nyní hrozí tím, že by mohla svůj tlak ještě vystupňovat pokusem o nucené rozdělení společnosti. Tomu už ostatně na začátku tisíciletí čelil Microsoft, ale i tehdy to bylo bráno jen jako zcela krajní možnost, kterou si lze jen těžko představit. Dobře to však ilustruje tlak, který se EU snaží na Google vyvinout. 
 
Dá se tak pozorovat, že EU prostřednictvím EK se v poslední době stále častěji zaměřuje na velké technologické firmy, které vyšetřuje zpravidla kvůli protikonkurenčním praktikám a uděluje velké pokuty. Uvidíme, jak to dopadne nyní v případě Googlu. 
 


reklama
reklama
reklama
reklama