www.svethardware.cz
>
>

Lockdown v Malajsii narušil produkci japonských výrobců kondenzátorů

Lockdown v Malajsii narušil produkci japonských výrobců kondenzátorů
, , aktualita
Japonské firmy jako Chemi-con, Nichicon nebo Rubycon patří mezi světově nejvýznamnější výrobce kondenzátorů. Ti přitom mají své důležité provozy také v Malajsii, kde ovšem výrobu značně narušily lockdowny. 
K oblíbeným
reklama
Dobře víme, že problémy s výrobou počítačů a elektroniky se netýkají jen nedostatku čipů. Zdražují také základní materiály či suroviny a narušena je i výroba základních součástek, jako jsou MOSFETy či prosté hliníkové elektrolytické kondenzátory. V našem případě jde především o výrobu japonských firem Chemi-con, Nichicon a Rubycon, která probíhá v Malajsii, kde se během léta potýkaly s přísnými lockdowny. Ty jsou sice již pryč, jenomže nyní se nedaří opětovně rozjet výrobu, neboť pracovníci se do továren vrací jen velice neochotně a firmy s pouhými 60 % původní pracovní síly nejsou žádná výjimka. 
 
 
Elektrolytické kondenzátory jsou přitom nezbytnou součástí výbavy plošných spojů základních desek, grafických karet, konzolí či mnohé další elektroniky. A dle zdrojů serveru Digitimes mohou dodávky kondenzátorů vyráběných v Malajsii brzy klesnout o 30 až 60 procent, zatímco lhůta pro splnění objednávek už vzrostla na více než šest měsíců, přičemž nedostatek se snaží vykrývat především tchaj-wanští a čínští výrobci. 
 
Velké elektrolytické kondenzátory se tak nyní s ohledem na nedostatek už řadí po bok keramických kondenzátorů, které na moderním hardwaru najdeme už především v podobě SMD součástek, a to ve velice hojných počtech. Keramických kondenzátorů se nedostává již dlouho a ve skutečnosti by tak už možná bylo snadnější informovat o takových komponentech/materiálech, jichž je naopak stále ještě dostatek. Tedy pokud takové ještě vůbec jsou krom pamětí typu DRAM či snad NAND Flash a jestliže ano, pak se jich bude týkat alespoň zdražení vstupních surovin. 
 
Firmy, které potřebují pro své produkty kondenzátory, tak dle Digitimes typicky operují bez významných skladových zásob. To přináší i prudký růst tržeb čínských a tchaj-wanských firem a zvláště ty čínské měly začít pokrývat velkou část objednávek. Nicméně výhled do příštího roku zůstává nejistý a záviset bude především na poptávce po elektronice počítačích, kde již existují známky ochladnutí. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: říjen 2021 Doporučené PC sestavy: říjen 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek29 komentářů
Phison o budoucích SSD: aktivní chlazení, L4 cache, vysoká spotřeba Phison o budoucích SSD: aktivní chlazení, L4 cache, vysoká spotřeba
Společnost Phison je jeden z nejznámějších výrobců kontrolerů pro SSD, jehož modely používá celá řada firem. Kdo jiný tak může poskytnout lepší náhled do budoucnosti SSD úložišť než CTO této firmy?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů
Společnost AMD se pochlubila finančními výsledky za třetí kvartál, které nejsou vůbec špatné, ostatně firma dokázala utržit o více než polovinu v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Intel kvůli nedostatečným kapacitám přestává vyrábět některé síťové karty Intel kvůli nedostatečným kapacitám přestává vyrábět některé síťové karty
Intel se rozhodl, že ze své nabídky vyřadí některé méně důležité produkty, což jsou pro něj evidentně síťové karty. Ne všechny, ale dost z nich tak brzy přestane být brzy vyráběno, což svědčí o jedné skutečnosti.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chystá Windows 11 ve verzi SE, jaká bude? Microsoft chystá Windows 11 ve verzi SE, jaká bude?
Microsoft si údajně chystá speciální verzi systému Windows 11 s označením SE, která by se měla zaměřit na vzdělávací instituce, ale mohla by být zajímavá i pro řadu běžných uživatelů, neboť má být zjednodušená či odlehčená. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů