www.svethardware.cz
>
>

TrendForce: paměti DRAM by měly zlevnit až o 8 procent

TrendForce: paměti DRAM by měly zlevnit až o 8 procent
, , aktualita
Zpráva o zlevnění pamětí DRAM může v dnešní době působit jako zjevení, ovšem společnost TrendForce už dříve uváděla, že tyto paměti zrovna nepatří mezi nedostatkové zboží a do konce roku by už neměla jejich cena moc růst a spíše klesat. 
K oblíbeným
reklama
Nyní ale mluví dokonce o jejich výraznějším zlevňování, a to až o 8 procent, což má být dle TrendForce důsledek toho, že firmy mají až nezdravě zaplněné sklady předchozím horečným nakupováním, které ostatně přineslo výrobcům DRAM i pohádkové tržby. Hody už ale skončily, i když hladovět se zrovna také nebude, neboť se očekává pokles cen o 3 až 8 procent. To by ovšem jen vymazalo nárůst z právě probíhajícího kvartálu, ale ne prudký růst z první půli roku
 
 
Jaká je ale nejnovější prognóza? Kde bylo dříve odhadováno 0 až 5 procent poklesu cen, tam už TrendForce nyní předpovídá pokles o 3 až 8 procent a potěšující je, že se to má týkat především běžných spotřebitelských pamětí DDR4, jejichž cena má klesnout až o 10 procent. Jde pochopitelně o ceny pro firmy kupující samotné paměti, které pak mohou a nemusí tento pokles promítnout dále. Ceny některých sad DDR4 DIMM přitom i přes nedávné zdražování i tak stále klesají, a to zvláště v posledních měsících, což je možná dopad daný spíše brzkým nástupem Alder Lake a DDR5, čili je tu více faktorů než jen prostý pohyb cen samotných DRAM. 
 
 
Slabší poptávka po pamětech má odrážet také oslabující zájem po nových PC, který se dle IDC odrazí v už mnohem slabším růstu prodejů či možná i stagnaci, zatímco v příštím roce už má nastat výrazný pokles, který v případě PC odnesou především desktopy, zatímco prodeje notebooků mají dále, i když jen slabounce růst. Právě v tom můžeme vidět i naději na postupnou stabilizaci trhu, ale to ve svých pařátech drží i strašák Covidu či další faktory, které lze těžko předpovídat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První benchmarky Apple M1 Max ukazují o 55 % vyšší vícevláknový výkon První benchmarky Apple M1 Max ukazují o 55 % vyšší vícevláknový výkon
Před pár dny byl představen nový procesor Apple M1 Pro a M1 Max. Na internetu se už objevují i jejich první testy. Prozatím jde o výsledky v benchmarku Geekbench a vícevláknový výkon vypadá velmi dobře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
JM ukáže nové akumulátory eLNO v závodním EV, na trhu už brzy JM ukáže nové akumulátory eLNO v závodním EV, na trhu už brzy
Společnost Johnson Matthey chce uvést na trh nové lithiové akumulátory typu eLNO se sníženým množství kobaltu. Představit se mají v elektrické formuli už tento měsíc a pracuje se už i na továrně, která je bude vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MS Flight Simulator GOTY přijde v listopadu i jako aktualizace zdarma MS Flight Simulator GOTY přijde v listopadu i jako aktualizace zdarma
Microsoft ohlásil připravovaný Flight Simulator ve verzi Game of the Year (GOTY), který přijde na trh už v listopadu, přičemž ti, kteří mají stávající verzi, získají tuto novou zdarma a s ní i nabízená vylepšení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Scalpeři mají novou oběť, zájemce o ledničky Xbox Series X Scalpeři mají novou oběť, zájemce o ledničky Xbox Series X
Microsoft se zcela vážně rozhodl nabídnout zákazníkům na trhu doplněk pro zajištění osvěžení při dlouhém hraní, a sice ledničky Xbox Series X Mini Fridge. Na tento materializovaný vtip se však začali slétat scalpeři. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
GlobalFoundries míří na burzu, ovšem Mubadala dá k dispozici jen zlomek akcií GlobalFoundries míří na burzu, ovšem Mubadala dá k dispozici jen zlomek akcií
Mubadala hodlá nabídnout akcie společnosti GlobalFoundries v rámci prvotní emise (IPO) a doufá, že dosáhne tržní kapitalizace ve výši 25 miliard dolarů. Nechce ale ztratit kontrolu nad GloFo, a tak budou nabídnuty akcie jen v cca desetinové hodnotě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek