www.svethardware.cz
>
>

Ceny kovů a vzácných zemin prudce rostou

Ceny kovů a vzácných zemin prudce rostou
, , aktualita
Dle Nikkei Asia se polovodičový průmysl nachází v bodě zlomu, a to nyní i kvůli příliš výrazně rostoucím cenám základních materiálů, které se používají nejen při výrobě čipů, ale také baterií, magnetů, LED, apod. 
K oblíbeným
reklama
Nikkei Asia tak informuje o prudce rostoucích cenách některých kovů, sloučenin či slitin a všímá si růstu cen v posledním roce, který je v řadě případů velice výrazný až násobný. Příčiny jsou přitom zřejmé a často omílané. Jde především o dopady pandemie, která přinesla problémy s výrobou a logistikou a na druhé straně prudce zvýšený zájem o elektroniku a do toho se dále míchá obchodní válka mezi USA a Čínou. 
 
 
Jak ukazuje tabulka, nejvíce ze sledovaných surovin podražil uhličitan lithný, který se používá i pro výrobu baterií a zdatně mu sekunduje oxid holmitý, z nějž se dá připravit čisté holmium a využívá se pro výrobu silných permanentních magnetů a v jaderné energetice. 
 
Dále tu máme obvyklé kovy jako cín, hliník, kobalt či měď, jejichž role v elektronice je také nezastupitelná a do tabulky se také dostal praseodym a neodym, vedle holmia další lathanoidy, které se využívají v bateriích, reproduktorech, motorech, atd. Nakonec byl jmenován i oxid terbitý (opět lathanoid) využitelný pro výrobu polovodičů typu P a dle tabulky se nasazuje při výrobě LED, displejů, palivových článků, laserů či sonarů. 
 
Růst cen těchto materiálů se samozřejmě nemusí hned a zcela promítnout do koncových cen produktů, jako nejdříve spíše do marží samotných výrobců. Ti ale pochopitelně mají své limity, k nimž se přibližujeme už i vlivem zdražujících se čipů či dalších potřebných elektronických součástek, jako jsou MOSFETy, kondenzátory, apod. 
 
Angela Chang (analytička z Industry, Science and Technology International Strategy Center (ISTI)) také upozorňuje, že Čína má nyní výhodu coby země těžící 55 % vzácných zemin (ne nutně na svém území), což jsou především právě lathanoidy, přičemž 85 % těchto zemin stejně v nějaké podobě projde čínskými továrnami. Právě to Angela Chang považuje za hlavní výhodu Pekingu v jednání s Američany, kteří zase mají své zbraně, a to především známou černou listinu, s jejíž pomocí už dostali na kolena firmu Huawei a značně ztížili rozvoj firmy SMIC, aktuálně pátého největšího výrobce čipů na světě. A pokud napětí mezi USA a Čínou poroste, mělo by to platit i pro ceny vzácných zemin. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář