reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

NASA vymyslela nová drátěná kola pro budoucí rovery

, , aktualita
NASA vymyslela nová drátěná kola pro budoucí rovery
Marťanský rover Curiosity už dalece překonal svou plánovanou životnost, ale stále může velice dobře fungovat, i když má své problémy. Ty se týkají i jeho kol, takže není divu, že se na ně NASA zaměřila. 
Curiosity má už delší dobu poškozená kola, jak ukazuje toto jeho selfie z Marsu. Vybaven je celohliníkovými koly, z nichž každé je vyfrézované z jednoho kusu kovu, a tak o jejich flexibilitě se nedá moc mluvit a není divu, že tvrdší nárazy mohly kola poškodit. 


NASA tak přišla s novou technologií, která může vytvořit odolná kovová kola, která však budou zároveň flexibilní. Vytvořena jsou totiž z drátů a připomínají spíše protižraločí potápěčský oblek. A už následující obrázek ukazuje, co je jejich hlavní výhodou, tedy za předpokladu, že kola se budou pod tlakem deformovat pouze dočasně. 


Vypadá to tak, že Mars Rover 2020 nebude pouze mírně vylepšenou kopií Curiosity, však vedle kol bude mít i podstatně lepší kamerovou výbavu a také přistane na vylepšeném padáku

V případě kol tak jde právě o flexibilitu a paměť výchozího tvaru kol. Curiosity už má ve svých hliníkových kolech řadu děr a mohlo by to být horší, kdyby jeho obsluha se už dlouho nestarala o to, aby jezdilo cestami, kde je jen minimální riziko dalšího poškození. Nyní je totiž Curiosity ve stavu, kdy by ho jen jediná chyba mohla učinit nepojízdným, takže NASA už dlouho ví, že to bude chtít něco zcela jiného. 

NASA už v polovině předchozího desetiletí pracovala se společností Goodyear na vývoji prototypu kol, která vidíme na fotografii. Tehdy ale šlo ještě o stovky zakroucených ocelových drátů, ale ukázalo se, že taková kola časem změní svůj tvar, takže se deformují pod neustálým tlakem. NASA tak přišla s novým materiálem pro jejich stavbu. 


Odpovědí je nová stechiometrická slitina niklu a titanu, což znamená ideální poměr kovů, který je nejlepší pro daný účel a dokáže se spolehlivě po deformaci vrátit do původního tvaru. Zatím stále není jasné, zda nová kola budou opravdu použita pro Mars Rover 2020, ale jen proto, že to NASA oficiálně nepotvrdila. Mohli bychom také očekávat, že něco podobného se uplatní také na Zemi, i když výrobci pneumatik se pochopitelně obávat nemusejí. Spíše může jít o výbavu průzkumných robotů a podobných zařízení. reklama
reklama
reklama
reklama