reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Německý Prolux uvádí redox-flow baterii pro domácnosti s 10 kWh

26.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
Německý Prolux uvádí redox-flow baterii pro domácnosti s 10 kWh
Redox-flow baterie jsou jedním z dalších způsobů, jak ukládat elektrickou energii. Německá společnost Prolux Solutions nyní přichází s další verzí svého úložiště tohoto typu pro domácnosti. Pojme 10 kWh energie.
S redox-flow bateriemi se na stránkách SHW nesetkáváme poprvé (1, 2, 3). Jde o úložiště, kde se energie energie ukládá do elektrolytu s vanadem, množství uložené energie tedy ovlivňuje velikost těchto nádrží s ním. Naopak výkon ovlivňuje membrána mezi těmito dvěma nádržemi, přes kterou se baterie vybíjí nebo nabíjí. Je tak doplňkem např. pro solární panely, kdy se může využít sluneční energie nasbíraná přes den na použití k večeru, v noci, a pokud něco zbyde, tak třeba i ráno. Německá společnost Prolux Solutions nabízí právě takové baterie, a to pro domácnost. Její nabídka nyní zahrnuje řešení STORAC AC 2/6 a 4/10. Ty nabízí výkon 2, resp. 4 kW a pojmou 6, resp. 10 kWh energie. Využívají rozhraní Modbus RTU (RS485).
 
Prolux STORAC AC 2/6
 
Slabší verze STORAC AC 2/6 má rozměry 200×60×60 cm a prázdná váží 174 kg. Po naplnění elektrolytem (2×150 litrů) se hmotnost dostane na 585 kg. Energetická hustota tedy není žádný zázrak, dosahuje jen 10,25 Wh/kg, ta ale pro stacionární použití není tak důležitá jako např. u mobilních elektronických zařízení nebo v elektromobilech. Hlučnost činí 50 dB(A) a určena je pro vnitřní využití (standard odolnosti IP20). Trvale dokáže podávat nebo se nabíjet výkonem 2 kW, špičkově zvládne i 3 kW.
 
Prolux STORAC AC 4/10
 
Silnější varianta STORAC AC 4/10 má rozměry 185×120×74 cm a prázdná se dostává na 310 kg (hmotnost s elektrolytem sice není u této novinky udána, dá se ale odhadnout na 995 kg). Její trvalý výkon činí 4 kW, špičkově se může dostat až na 5 kW. Jak už napovídá název, pojme celkem 10 kWh energie. Výhodou těchto baterií má být téměř nekonečná životnost. Dle společnosti má mít vanadový elektrolyt i po 20 letech stále výborných 95 % původní kapacity, čímž výrazně překonává i LFP baterie. Prolux nechává vyrábět tyto baterie v České republice ve Stříbře. Otázkou zůstávají ceny.
 
Prolux STORAC AC redox-flow baterie
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama