www.svethardware.cz
>
>

V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko

V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
, , aktualita
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
K oblíbeným
reklama
S redox-flow akumulátory jsme se na stránkách SHW už setkali (tam se řešila zejména ekologie). Nyní se objevují výsledky dalšího vývoje, tentokrát z dílen Center for Energy and Environmental Chemistry Jena (CEEC Jena) v Německu. I Němci se snažili vyřešit problém s ekologickým dopadem takových akumulátorů. Ty obvykle používají sloučeniny s vanadem rozpuštěným v kyselině sírové, což rozhodně není něco, čeho bychom chtěli mít velké množství. Dalším problémem je omezení pracovní teploty na zhruba 40 °C, takže takové akumulátory vyžadují i chlazení. Připomeňme, že redox-flow akumulátory využívají průchodu iontů přes membránu z jedné kapaliny do druhé a kapacita je tak dána objemem nádob s kapalinami. I proto nejde o technologii, se kterou se počítá v elektronice nebo u elektromobilů, ale spíše u vyrovnávacích bufferů v elektrických sítích, pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů a podobně.
 
Jena Redox-flow akumulátor
 
Výsledkem posledního výzkumu je polymer METAC, který je rozpustný ve vodě, což výrazně zlepšuje ekologický dopad. Další výhodou je, že lépe snáší vyšší teploty a je použitelný i při teplotě 60 °C. Tím tedy nevyžaduje tak výkonné chlazení a s tím i méně energie pro svůj užitečný provoz. První testy ukázaly i velmi vysokou coulombickou účinnost dosahující 99,88 % i po 300 nabíjecích cyklech. Další vývoj a experimenty se budou soustředit zejména na studium stability aktivních sloučenin. Vypadá to totiž, že kapacita při pokojové teplotě klesá poměrně rychle, zhruba 10 % za 100 cyklů, nicméně na původní hodnotu ji lze dostat dolitím vody. Zajímavé je, že propad kapacity je nižší právě u vyšších teplot (60 °C), za což dle vědců může nižší viskozita roztoku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek