reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nvidia připravila nové AI akcelerátory speciálně pro Čínu, vyhýbá se tím sankcím

26.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nvidia připravila nové AI akcelerátory speciálně pro Čínu, vyhýbá se tím sankcím
Nvidia už několikrát připravila speciální verze svých karet, které se vyhýbají americkým sankcím uvaleným na Čínu. Tentokrát je to několik nových akcelerátorů pro vývoj systémů umělé inteligence.
Americké sankce uvalené na Čínu, které mají zpomalit její schopnost vývoje systémů AI, nejsou příliš striktně nastaveny, a tak společnost Nvidia může do této země nadále dodávat velmi výkonné akcelerátory. Ty jsou sice částečně ořezány, aby vyhověly těmto sankcím, pořád jde ale o dost výkonný hardware. V minulosti takto začala dodávat např. akcelerátor A800 s pomalejšími pamětmi, rovněž se objevila GeForce RTX 4090 D se sníženým počtem CUDA jader. Nyní se objevují další novinky.
 
Podle Nvidie společnost už do Číny dodává dva nové modely akcelerátorů pro vývoj AI. Zatím není jasné, o které modely přesně jde, a jaké jakou jejich konfigurace, nicméně v minulosti se mluvilo rovnou o třech plánovaných modelech pro Čínu, akcelerátorech H20, L20 a L2.
 
Připomeňme ještě, že Nvidii se v poslední době v oblasti AI extrémně daří. Za poslední čtvrtletí měla příjmy ve výši 22,1 mld. USD, zatímco loni to bylo jen 6,05 mld. USD. To znamená extrémní nárůst o na 3,65násobek za jeden jediný rok. V případě divize Data Center, pod které tyto akcelerátory spadají, byly příjmy 18,4 mld. USD. Jak už je patrné delší dobu, hráči jsou u Nvidie už výrazně menší oblastí, divize Data Center totiž tvoří přes 83 % příjmů společnosti (hráčská divize s 2,9 mld. USD tak tvoří už jen 13 %). Čistý zisk firmy vzrostl téměř na 9násobek z 1,41 na 12,29 mld. USD.
 
Toto vše také stojí za extrémním růstem hodnoty akcií společnosti. Ty byly před rokem okolo 230 USD za akcii, dnes se pohybují na hodnotě okolo 790 USD a v minulých dnech už překonaly dokonce i 800 USD. Hodnota firmy tak nyní činí 1,97 bilionu USD. Nvidia je tak už čtvrtou největší firmou na světě (třetí na americké burze) za prvním Microsoftem s 3,05 bil. USD, který už přeskočil dlouhodobě první Apple. Ten je nyní na druhé pozici s 2,82 bil. USD. Třetí je Saudi Aramco s 2,06 bil. USD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama