www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nyní už můžeme považovat Windows XP za mrtvé

Nyní už můžeme považovat Windows XP za mrtvé
, , aktualita
Systém Windows XP ve svých desktopových verzích sice ztratil i rozšířenou podporu před několika lety, nicméně i tak bylo možné ji neoficiálně získat. Nyní však můžeme říci, že XP je mrtvý systém. Proč?
K oblíbeným
reklama
Microsoft Windows XP jako systém umřely s ukončením podpory z nich vycházejících Windows Embedded POSReady 2009. Do této doby tak bylo možné, aby majitelé desktopových XP upravili registry a dále získávali bezpečnostní aktualizace systému, a to třeba XP Home nebo XP Pro. Microsoft o tom samozřejmě věděl a žádal lidi, ať to raději ve vlastním zájmu nedělají.
 
Bliss, aneb notoricky známé pozadí Windows XP vyfotil Chuck O'Rear
 
Dle NetMarketShare dosud používá Windows XP celkem 3,72 % počítačů po celém světě, což jsou stále miliony. Tento systém byl přitom Microsoftem v různých verzích podporován celkem 17 let, 7 měsíců a 16 dní.  
 
Podpora desktopových systémů Windows XP skončila 8. dubna 2014, ovšem systém to byl tak rozšířený, že Microsoft ještě poté podporoval, když to bylo nutné. Můžeme vzpomenout na opravy Internet Exploreru a ještě v roce 2017 se objevily aktualizace tohoto systému kvůli hromadným útokům tzv. ransomware, a to především WannaCry.
 
Až o pět let po ukončení rozšířené podpory tak Windows XP opravdu končí a nabízí se otázka, jak to bude se sedmičkami. Rozšířená podpora Windows 7 skončí 14. ledna 2020 a pak můžeme očekávat, že nastane další vlna rozšiřování Windows 10. Microsoft ostatně sám začal na plánované ukončení podpory upozorňovat prostřednictvím znovu se objevivších nabídek na upgrade ve Windows 7.
 
Je tak otázka, zda stejně jako v případě Windows XP nebude možné si i sedmičky nějakým způsobem udržovat aktualizované po řadu příštích let. Ostatně pokračující podporu si lze v rámci firem a jejich verzí systému zaplatit, takže Microsoft bude potřebné bezpečnostní záplaty tvořit, jen už je nenabídne každému. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře