www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nyní už můžeme považovat Windows XP za mrtvé

Nyní už můžeme považovat Windows XP za mrtvé
, , aktualita
Systém Windows XP ve svých desktopových verzích sice ztratil i rozšířenou podporu před několika lety, nicméně i tak bylo možné ji neoficiálně získat. Nyní však můžeme říci, že XP je mrtvý systém. Proč?
K oblíbeným
reklama
Microsoft Windows XP jako systém umřely s ukončením podpory z nich vycházejících Windows Embedded POSReady 2009. Do této doby tak bylo možné, aby majitelé desktopových XP upravili registry a dále získávali bezpečnostní aktualizace systému, a to třeba XP Home nebo XP Pro. Microsoft o tom samozřejmě věděl a žádal lidi, ať to raději ve vlastním zájmu nedělají.
 
Bliss, aneb notoricky známé pozadí Windows XP vyfotil Chuck O'Rear
 
Dle NetMarketShare dosud používá Windows XP celkem 3,72 % počítačů po celém světě, což jsou stále miliony. Tento systém byl přitom Microsoftem v různých verzích podporován celkem 17 let, 7 měsíců a 16 dní.  
 
Podpora desktopových systémů Windows XP skončila 8. dubna 2014, ovšem systém to byl tak rozšířený, že Microsoft ještě poté podporoval, když to bylo nutné. Můžeme vzpomenout na opravy Internet Exploreru a ještě v roce 2017 se objevily aktualizace tohoto systému kvůli hromadným útokům tzv. ransomware, a to především WannaCry.
 
Až o pět let po ukončení rozšířené podpory tak Windows XP opravdu končí a nabízí se otázka, jak to bude se sedmičkami. Rozšířená podpora Windows 7 skončí 14. ledna 2020 a pak můžeme očekávat, že nastane další vlna rozšiřování Windows 10. Microsoft ostatně sám začal na plánované ukončení podpory upozorňovat prostřednictvím znovu se objevivších nabídek na upgrade ve Windows 7.
 
Je tak otázka, zda stejně jako v případě Windows XP nebude možné si i sedmičky nějakým způsobem udržovat aktualizované po řadu příštích let. Ostatně pokračující podporu si lze v rámci firem a jejich verzí systému zaplatit, takže Microsoft bude potřebné bezpečnostní záplaty tvořit, jen už je nenabídne každému. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková