www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nyní už můžeme považovat Windows XP za mrtvé

Nyní už můžeme považovat Windows XP za mrtvé
, , aktualita
Systém Windows XP ve svých desktopových verzích sice ztratil i rozšířenou podporu před několika lety, nicméně i tak bylo možné ji neoficiálně získat. Nyní však můžeme říci, že XP je mrtvý systém. Proč?
K oblíbeným
reklama
Microsoft Windows XP jako systém umřely s ukončením podpory z nich vycházejících Windows Embedded POSReady 2009. Do této doby tak bylo možné, aby majitelé desktopových XP upravili registry a dále získávali bezpečnostní aktualizace systému, a to třeba XP Home nebo XP Pro. Microsoft o tom samozřejmě věděl a žádal lidi, ať to raději ve vlastním zájmu nedělají.
 
Bliss, aneb notoricky známé pozadí Windows XP vyfotil Chuck O'Rear
 
Dle NetMarketShare dosud používá Windows XP celkem 3,72 % počítačů po celém světě, což jsou stále miliony. Tento systém byl přitom Microsoftem v různých verzích podporován celkem 17 let, 7 měsíců a 16 dní.  
 
Podpora desktopových systémů Windows XP skončila 8. dubna 2014, ovšem systém to byl tak rozšířený, že Microsoft ještě poté podporoval, když to bylo nutné. Můžeme vzpomenout na opravy Internet Exploreru a ještě v roce 2017 se objevily aktualizace tohoto systému kvůli hromadným útokům tzv. ransomware, a to především WannaCry.
 
Až o pět let po ukončení rozšířené podpory tak Windows XP opravdu končí a nabízí se otázka, jak to bude se sedmičkami. Rozšířená podpora Windows 7 skončí 14. ledna 2020 a pak můžeme očekávat, že nastane další vlna rozšiřování Windows 10. Microsoft ostatně sám začal na plánované ukončení podpory upozorňovat prostřednictvím znovu se objevivších nabídek na upgrade ve Windows 7.
 
Je tak otázka, zda stejně jako v případě Windows XP nebude možné si i sedmičky nějakým způsobem udržovat aktualizované po řadu příštích let. Ostatně pokračující podporu si lze v rámci firem a jejich verzí systému zaplatit, takže Microsoft bude potřebné bezpečnostní záplaty tvořit, jen už je nenabídne každému. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jak se vyvíjí Command & Conquer Remastered? Jak se vyvíjí Command & Conquer Remastered?
Už od loňského října víme o tom, že se v Electronic Arts pracuje na remasterované verzi hry Command & Conquer, která pomohla zpopularizovat žánr real-time strategií (RTS). Dozvíme se něco nového o tomto projektu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí CRG5: značně prohnutý a rychlý herní monitor Samsung uvádí CRG5: značně prohnutý a rychlý herní monitor
Samsung si připravil herní monitor, který je vybaven obrazovkou typu VA schopnou pracovat na obnovovací frekvenci až 240 Hz. Její povrch je přitom prohnutý tak, že opisuje část kružnice o poloměru 1500 mm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems
Kalifornský startup Cerebras Systems využil služby společnosti TSMC, aby si u ní nechal vyrobit světově největší logický čip postavený na moderních technologiích. Využije k tomu větší část waferu a skládá se z 1,2 bilionu tranzistorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít
Sdílené koloběžky nejsou už ani na našich ulicích ničím novým. Provozovatelé ale musí pořád řešit jejich správu, tedy je přemisťovat a nabíjet. Nový Segway-Ninebot KickScooter T60 tohle ale bude umět udělat sám. Bude totiž autonomní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Herní monitor HP Omen X 27: TN s kvalitou IPS Herní monitor HP Omen X 27: TN s kvalitou IPS
HP představilo nový herní monitor Omen X 27. Jde o velmi rychlý 240Hz HDR monitor, který využívá displej s technologií TN. Přesto ale zákazníkům slibuje, že nabídne kvalitu obrazu typickou spíše pro IPS displeje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala