www.svethardware.cz
>
>
>
>

Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?

Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?
, , aktualita
Už za pouhé čtyři dny nám Lisa Su představí nové 7nm procesory Ryzen 3000 a doufejme také karty s GPU Navi. Nové procesory tak už musí někde být testovány a lze očekávat, že nejnovější informace už mohou mít reálný podklad.
K oblíbeným
reklama
Lisa Su z AMD se chystá už 27. května představit nové 7nm produkty, takže po víkendu už budeme konečně vědět, jak se to má i s takty procesorů Ryzen 3000. Ty jsou přitom dle posledních zpráv spíše nadějné a opět se uvádí, že některé modely mají dosáhnout i frekvence 5 GHz, což se dříve spíše nečekalo. 
 
 
Na druhou stranu nové informace, na které se dnes podíváme, pocházejí ze zdroje AdoredTV, respektive ze zdrojů tohoto kanálu a nelze říci, že zrovna ten by se dal považovat za důvěryhodný. Nicméně z jeho zdrojů pochází třeba i nedávno zveřejněný diagram platformy X570, který vypadá zcela reálně a obecně nelze nové informace šmahem odsoudit jen kvůli tomu, že je přináší AdoredTV. 
 
Dá se říci, že v oblasti největšího zájmu budou především 16jádrové a 12jádrové modely Ryzen 3000 a my tu máme právě i test 16jádrové verze, která se předvedla v renderovacím benchmarku Cinebench R15 vedle Core i9-7960X. To je rovněž 16jádrový procesor, a to generace Skylake-X, jenž však měl být přetaktován na 4,8 GHz. Základ odpovídající TDP 165 W má ale jinak jen na 2,8 GHz. 
 
 
Dle daného testu se mu měl vyrovnat mnohem níže taktovaný Zen 2, který také dalece překonal Threadripper 1950X (Ryzen 7 to samozřejmě není). Za sebe mohu říci, že tyto výsledky vypadají velice podivně, a to zvláště vzhledem k taktům údajného Zen 2 a Core i9-7960X. V případě Intelu ale mohla být zvýšena pouze maximální frekvence, však i 4,2 GHz není tak, na němž by měla běžet všechna jádra na daném Ryzenu.
 
Na druhou stranu, pro Ryzen 7 2700X je 1828 bodů celkem obvyklé skóre, takže s dvojnásobným počtem jader, vyšším IPC a potažmo i vyšším taktem při celkové zátěži by více než 4200 bodů nemusela být pro 16jádrový Ryzen 3000 nedosažitelná hodnota. Takže co se dozvídáme o taktech? 
 
16jádrový model dle nejnovějších fám má pracovat až na 4,2 GHz, ovšem jeho základ je na 3,2 GHz. To nám bortí předchozí srovnání, protože Ryzen 7 2700X pracuje alespoň na 3,7 GHz, takže to by nový Ryzen musel být v testu buď slušně přetaktovaný, nebo by jeho výkon IPC musel být mnohem vyšší, než očekáváme.
 
Co se týče 12jádrového Ryzen 3000, ten má nabídnout v turbu dokonce až 5 GHz s dosud neuvedeným základem. A to je také podivné, neboť nejvyšší takt v turbu se samozřejmě obvykle týká jen zátěže jednoho či dvou jader a dosavadní praxe pro AMD i Intel byla taková, že CPU s více jádry měly i vyšší turbo, nebo alespoň stejné. Určitě však ne nižší a navíc o 800 MHz, však k tomu není žádný důvod. 
 
Pokud tedy skutečně nejde o výmysly, vsadil bych si na to, že se zde míchají dohromady různé čipy v různých vývojových stádiích či případně i výsledky pokusů o přetaktování. 
 
Zdroj: wccftech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Dnes, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Týdenní šance o dvouvěžový chladič Noctua (10.2. - 16.2.) Týdenní šance o dvouvěžový chladič Noctua (10.2. - 16.2.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 10.2. do 16.2. naše Týdenní šance se značkou Noctua, v které jste mohli vyhrát dvouvěžový chladič Noctua NH-D15 chromax.black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes, soutěž, Karel Polívka
Sony se má potýkat s výrobní cenou připravované PS5 Sony se má potýkat s výrobní cenou připravované PS5
Ceny nových herních konzolí jsou obvykle ostře sledované, neboť poměr mezi výrobní a prodejní cenou bývá obvykle velice malý. Nyní se můžeme podívat na to, co se v tomto ohledu povídá o PS5. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek