www.svethardware.cz
>
>
>
>

Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?

Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?
, , aktualita
Už za pouhé čtyři dny nám Lisa Su představí nové 7nm procesory Ryzen 3000 a doufejme také karty s GPU Navi. Nové procesory tak už musí někde být testovány a lze očekávat, že nejnovější informace už mohou mít reálný podklad.
K oblíbeným
reklama
Lisa Su z AMD se chystá už 27. května představit nové 7nm produkty, takže po víkendu už budeme konečně vědět, jak se to má i s takty procesorů Ryzen 3000. Ty jsou přitom dle posledních zpráv spíše nadějné a opět se uvádí, že některé modely mají dosáhnout i frekvence 5 GHz, což se dříve spíše nečekalo. 
 
 
Na druhou stranu nové informace, na které se dnes podíváme, pocházejí ze zdroje AdoredTV, respektive ze zdrojů tohoto kanálu a nelze říci, že zrovna ten by se dal považovat za důvěryhodný. Nicméně z jeho zdrojů pochází třeba i nedávno zveřejněný diagram platformy X570, který vypadá zcela reálně a obecně nelze nové informace šmahem odsoudit jen kvůli tomu, že je přináší AdoredTV. 
 
Dá se říci, že v oblasti největšího zájmu budou především 16jádrové a 12jádrové modely Ryzen 3000 a my tu máme právě i test 16jádrové verze, která se předvedla v renderovacím benchmarku Cinebench R15 vedle Core i9-7960X. To je rovněž 16jádrový procesor, a to generace Skylake-X, jenž však měl být přetaktován na 4,8 GHz. Základ odpovídající TDP 165 W má ale jinak jen na 2,8 GHz. 
 
 
Dle daného testu se mu měl vyrovnat mnohem níže taktovaný Zen 2, který také dalece překonal Threadripper 1950X (Ryzen 7 to samozřejmě není). Za sebe mohu říci, že tyto výsledky vypadají velice podivně, a to zvláště vzhledem k taktům údajného Zen 2 a Core i9-7960X. V případě Intelu ale mohla být zvýšena pouze maximální frekvence, však i 4,2 GHz není tak, na němž by měla běžet všechna jádra na daném Ryzenu.
 
Na druhou stranu, pro Ryzen 7 2700X je 1828 bodů celkem obvyklé skóre, takže s dvojnásobným počtem jader, vyšším IPC a potažmo i vyšším taktem při celkové zátěži by více než 4200 bodů nemusela být pro 16jádrový Ryzen 3000 nedosažitelná hodnota. Takže co se dozvídáme o taktech? 
 
16jádrový model dle nejnovějších fám má pracovat až na 4,2 GHz, ovšem jeho základ je na 3,2 GHz. To nám bortí předchozí srovnání, protože Ryzen 7 2700X pracuje alespoň na 3,7 GHz, takže to by nový Ryzen musel být v testu buď slušně přetaktovaný, nebo by jeho výkon IPC musel být mnohem vyšší, než očekáváme.
 
Co se týče 12jádrového Ryzen 3000, ten má nabídnout v turbu dokonce až 5 GHz s dosud neuvedeným základem. A to je také podivné, neboť nejvyšší takt v turbu se samozřejmě obvykle týká jen zátěže jednoho či dvou jader a dosavadní praxe pro AMD i Intel byla taková, že CPU s více jádry měly i vyšší turbo, nebo alespoň stejné. Určitě však ne nižší a navíc o 800 MHz, však k tomu není žádný důvod. 
 
Pokud tedy skutečně nejde o výmysly, vsadil bych si na to, že se zde míchají dohromady různé čipy v různých vývojových stádiích či případně i výsledky pokusů o přetaktování. 
 
Zdroj: wccftech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář