Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Reuters: NVIDIA chystá na březen herní GPU Turing

14.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Reuters: NVIDIA chystá na březen herní GPU Turing
Nedávno se objevily informace o tom, že NVIDIA si chystá na letošní jaro nové herní karty, a to ne s GPU řady Volta, ale Ampere. Nyní přichází agentura Reuters s informací, že se už na březen chystají nová herní GPU, o nichž mluví jako o Turing. 
Doufejme, že vypůjčením jména Alana Turinga, jednoho z nejslavnějších kryptoanalytiků, se nám NVIDIA nesnaží naznačit, že mají zbystřit především těžaři kryptoměn. Vzhledem k obvyklé rétorice NVIDIE a jejího vedení, že hráči by měli mít před těžaři přednost, bychom to mohli považovat spíše za vtípek a teď je otázka, zda jde o vtípek samotné NVIDIE nebo někoho jiného. Reuters ale rozhodně nelze pokládat za dezinformační web, takže budeme předpokládat, že GPU s kódovým označením Turing se skutečně chystá a bude to herní produkt. 
 
 
Pak je tu další otázka, a sice jak můžeme tyto informace skloubit s nedávnými fámami o tom, že NVIDIA chystá brzké představení nové GeForce založené ne na architektuře Volta, ale Ampere. O tomto kódovém označení další generace GeForce se vědělo už v předchozím roce ale o čipech Turing se dozvídáme až nyní. Zatím není ani jasné, zda má jít o celou generaci, nebo jen označení jednoho konkrétního produktu. Reuters nám k tomu už více neřekne, takže dál už můžeme jen spekulovat. 
 
Server wccftech zmiňuje, že Turing by mohl představovat i nové označení nahrazující Ampere, pokud by NVIDIA nechtěla riskovat tahanice se společností Ampere, výrobcem ARMových serverů. Jiná možnost je, že půjde o dva různé produkty v rámci jedné generace GeForce, což by mohlo znamenat, že informace o herním GPU jsou mylné a Turing bude nějaký speciál právě pro těžbu kryptoměn, ovšem určený i pro běžné zákazníky. 
 
To by ostatně vypadalo jako schůdné řešení aktuálního problému s nedostatkem karet, protože pokud by se na trh dostaly čipy, jež budou těžit efektivněji než klasické herní karty, pak by se zájem těžařů a hráčů rozdělil a herní karty by byly konečně dostupné a NVIDIA by nijak netratila. Ostatně se o něco podobného společně s AMD snažila už loni, kdy ale šlo pouze o nástup těžebních speciálů lišících se ne na úrovni GPU, ale samotné karty. To ale ukázalo na jednu podstatnou nevýhodu takových karet. Když se už nevyplatí na nich těžit, tak jde o bezcenný kus hardwaru, zatímco normální grafickou kartu může majitel zkusit ještě prodat nebo využít pro její obvyklý účel. No a pak je tu ještě jeden nutný předpoklad, a sice že NVIDIA by musela dostat na trh dost těžebních speciálů k uspokojení poptávky, jinak je zřejmé, že by se zájem těžařů opět přelil do oblasti herních karet, pokud by s nimi bylo dále výhodné těžit.
 
Pak ale samozřejmě musíme ještě počítat s tím, že se nic jako Turing nechystá a informace o Ampere byly také mylné. Něco na tom ale nejspíše jako obvykle bude a pravda by se mohla ukázat na GDC (Game Developers Conference), akci plánované na 19. až 23. březen.
 
Zdroj: Reuters


Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.