Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung začal nabízet první RAM typu A-die

9.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Samsung začal nabízet první RAM typu A-die
Letos na jaře se objevila zpráva, že Samsung ruší výrobu oblíbených pamětí RAM typu B-die, ovšem že také přijdou nové paměti A-die. Byla otázka, co od nich očekávat a kdy přijdou na trh. Nyní už víme alespoň to, že přicházejí. 
Je ale třeba říci, že kdo ví, jak je to s výrobou pamětí Samsung B-die, když na nich jsou založeny i zbrusu nové paměti G.Skill Trident Z Royal, nicméně jisté je, že na trh už pomalu začínají proudit nové paměti A-die, které mají nabídnout přinejmenším vyšší paměťovou hustotu.
 
Je také možné, že paměti B-die se už opravdu nevyrábí, jak bylo i nyní na serveru techPowerUp zdůrazněno, ovšem vzhledem k poklesu poptávky v posledním roce firmy sedí na velkých skladových zásobách, které jim (či jiným) umožní vyslat na trh nové řady paměťových modulů. 
 
Samsung M378A4G43AB2-CVF
 
 
Paměti A-die jsou tvořeny novým 1Znm procesem, což by znamenalo, jak jsme se pídili nedávno v případě firmy Micron, rozlišení blížící se už 10 nanometrům. Samotný Samsung toho ale o nových pamětech zatím moc neprozradil, a tak tu máme pouze to, co vyšťoural díky pozornému čtenáři server Hardwareluxx
 
Jde o paměťový modul M378A4G43AB2-CVF, který nabízí kapacitu 32 GB a jde pochopitelně o DDR4. Pracovní frekvence byla nastavena na 2933 MHz s časováním CL21-21-21, takže vzhledem k těmto specifikacím opravdu nelze jásat. Kapacita je slušná, což se dalo očekávat, ale časování vzhledem k taktu je velice vysoké.
 
Nicméně s ohledem jen na tento jeden nový modul nelze vynášet soudy nad celou rodinou pamětí A-die, které se navíc mohou časem zlepšit, stejně jako se zlepšily i B-die. Díky výrazně vyšší datové hustotě by ale paměti DDR4 mohly a měly být v dohledné době výrazně levnější.