www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

SpaceX pro NASA vypraví na cestu misi DART

SpaceX pro NASA vypraví na cestu misi DART
, , aktualita
Loni na podzim jsme se dozvěděli, že SpaceX získala od NASA certifikaci, která jí umožní vypouštět do vesmíru i ten nejdůležitější náklad. Astronauti to ještě nejsou, ale už nyní se můžeme pobavit o DART Asteroid Impactor. 
K oblíbeným
reklama
O misi DART už toho bylo namluveno dost, a to i o tom, jak v jejím případě Evropa dělá příslovečkou "Zagorku". Nejdříve mělo jít o společný podnik NASA i ESA, a sice mise DART a AIM, které měly společně zkoumat možnosti odklonění asteroidu z původní dráhy pomocí impaktu či v praxi spíše série impaktů. ESA poté z projektu vycouvala, přičemž NASA se rozhodla se svou DART pokračovat i tak, ale nyní to vypadá, že ESA to přece jen nevzdala. AIM sice už asi zůstane zrušena, ale máme tu novou misi Hera
 
 
DART tak není o ničem jiném, než o pokusu vrazit do asteroidu něčím s nezanedbatelnou hmotností a především velkou rychlostí. Pak můžeme pozorovat, zda to mělo vůbec nějaký měřitelný efekt na dráhu asteroidu, což měla zajistit právě evropská část mise, ale Američané se rozhodli, že k tomu využijí i pozemské či vesmírné teleskopy (to stále platí), a proto s přípravami mise DART pokračovali i tak. AIM měla původně pozorovat celou událost, čili přílet DART a její náraz do asteroidu Didymos. To už Hera nestihne, a tak až k asteroidu dorazí někdy v roce 2026, čili nějaké čtyři roky po DART, bude se moci podívat už jen na vytvořený kráter a přesně určit dráhu tělesa. 
 
Misi DART připravuje Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory a půjde o zařízení o velikosti ledničky, které narazí do hlavního z dvojice těles tvořících Didymos. Jde o Didymos A s průměrem asi 800 metrů, kolem nějž obáhá Didymos B (známý také jako Didymoon) s průměrem jen 170 metrů. Jak lze poznat z doprovodného snímku, DART pro své zrychlení využije iontový motor a k asteroidu má dorazit v říjnu roku 2022. 
 
Nyní už je přitom jasné, že jej na cestu vyšle společnost SpaceX, která od NASA loni na podzim získala potřebnou certifikaci. Dozvídáme se tak, že SpaceX teď vyhrála i soutěž na vypravení DART na cestu a k tomu poslouží její raketa Falcon 9. NASA to přitom přijde celkově na 61 milionů dolarů včetně veškerých podpůrných služeb, což je levné i na poměry SpaceX. Však třeba na rok 2020 chystané vypuštění satelitu Sentinel-6A pomocí Falconu 9 na nízkou orbitu agenturu NASA přijde na 97 milionů. Vypuštění DART tak přijde i na podstatně menší částku, než jakou NASA platí za jedno jediné místo v lodích Sojuz, což bylo loni 81 milionů dolarů a letos by to mohlo být ještě víc. 
 
Start je zatím naplánován na červen 2021, kdy bude DART odeslána na heliocentrickou dráhu (oběžná dráha kolem Slunce) pomocí Falcon 9 Block 5. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů