www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

SpaceX pro NASA vypraví na cestu misi DART

SpaceX pro NASA vypraví na cestu misi DART
, , aktualita
Loni na podzim jsme se dozvěděli, že SpaceX získala od NASA certifikaci, která jí umožní vypouštět do vesmíru i ten nejdůležitější náklad. Astronauti to ještě nejsou, ale už nyní se můžeme pobavit o DART Asteroid Impactor. 
K oblíbeným
reklama
O misi DART už toho bylo namluveno dost, a to i o tom, jak v jejím případě Evropa dělá příslovečkou "Zagorku". Nejdříve mělo jít o společný podnik NASA i ESA, a sice mise DART a AIM, které měly společně zkoumat možnosti odklonění asteroidu z původní dráhy pomocí impaktu či v praxi spíše série impaktů. ESA poté z projektu vycouvala, přičemž NASA se rozhodla se svou DART pokračovat i tak, ale nyní to vypadá, že ESA to přece jen nevzdala. AIM sice už asi zůstane zrušena, ale máme tu novou misi Hera
 
 
DART tak není o ničem jiném, než o pokusu vrazit do asteroidu něčím s nezanedbatelnou hmotností a především velkou rychlostí. Pak můžeme pozorovat, zda to mělo vůbec nějaký měřitelný efekt na dráhu asteroidu, což měla zajistit právě evropská část mise, ale Američané se rozhodli, že k tomu využijí i pozemské či vesmírné teleskopy (to stále platí), a proto s přípravami mise DART pokračovali i tak. AIM měla původně pozorovat celou událost, čili přílet DART a její náraz do asteroidu Didymos. To už Hera nestihne, a tak až k asteroidu dorazí někdy v roce 2026, čili nějaké čtyři roky po DART, bude se moci podívat už jen na vytvořený kráter a přesně určit dráhu tělesa. 
 
Misi DART připravuje Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory a půjde o zařízení o velikosti ledničky, které narazí do hlavního z dvojice těles tvořících Didymos. Jde o Didymos A s průměrem asi 800 metrů, kolem nějž obáhá Didymos B (známý také jako Didymoon) s průměrem jen 170 metrů. Jak lze poznat z doprovodného snímku, DART pro své zrychlení využije iontový motor a k asteroidu má dorazit v říjnu roku 2022. 
 
Nyní už je přitom jasné, že jej na cestu vyšle společnost SpaceX, která od NASA loni na podzim získala potřebnou certifikaci. Dozvídáme se tak, že SpaceX teď vyhrála i soutěž na vypravení DART na cestu a k tomu poslouží její raketa Falcon 9. NASA to přitom přijde celkově na 61 milionů dolarů včetně veškerých podpůrných služeb, což je levné i na poměry SpaceX. Však třeba na rok 2020 chystané vypuštění satelitu Sentinel-6A pomocí Falconu 9 na nízkou orbitu agenturu NASA přijde na 97 milionů. Vypuštění DART tak přijde i na podstatně menší částku, než jakou NASA platí za jedno jediné místo v lodích Sojuz, což bylo loni 81 milionů dolarů a letos by to mohlo být ještě víc. 
 
Start je zatím naplánován na červen 2021, kdy bude DART odeslána na heliocentrickou dráhu (oběžná dráha kolem Slunce) pomocí Falcon 9 Block 5. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková