Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí

14.11.2018, Jan Vítek, aktualita
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
SpaceX tak stále nemůže pro NASA vynášet lidi na oběžnou dráhu, ostatně to je spíše než raket Falcon 9 otázka lodí Dragon a příštího roku. Jde tak právě o rakety Falcon 9, které mají za sebou dvě závažné havárie. Jednou raketa explodovala na cestě k ISS a jindy zase slovy Elona Muska "rapidně shořela" při tankování. Nyní už má ale Falcon 9 za sebou šňůru 34 úspěšných startů a ve všech případech, kdy se firma SpaceX pokusila přistát s prvním stupněm, se jí to také podařilo. 
 
 
NASA se tak odhodlala raketě Falcon 9 udělit nejvyšší stupeň certifikace (Category 3), který firmě SpaceX otevře možnost vypravovat na cestu ty nejdůležitější mise. 
 
Agentura má celkem čtyři klasifikace raket využívané napříč třemi certifikacemi pro starty. Třída D je ta nejméně náročná a je určena pro nízkonákladové mise, kde by ztráta nákladu tak moc nevadila a v takovém případě se využívají rakety kategorie 1, které do té doby ani nemusely nikdy startovat. Třída C a rakety kategorie 2 jsou již prověřeny, ale stále se nemohou využít pro nejdůležitější mise a do toho donedávna spadal i Falcon 9. 
 
Ten nyní jako raketa kategorie 3 může startovat v rámci tříd A a B, což jsou vysokonákladové mise pro náklad, jehož ztráta by opravdu velice mrzela a nejvíce pak ve třídě A. Hubbleův vesmírný teleskop patřil do třídy A a to samé bude platit i pro vynesení Vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), jehož ztráta by pro astronomy byla přímo katastrofální. Stejná věc platí i pro plánovaný rover Mars 2020. Třída B už je méně kritická a patří do ní třeba MAVEN, JPSS a OSIRIS-REX.
 
Nicméně i když SpaceX má rakety s potřebnou certifikací, nikde není řečeno, že je NASA pro třídy A a B opravdu využije. Zrovna JWST bude startovat na raketě Ariane 5 (ve verzi ECA), která zvládne dopravit do vesmíru těží náklad a má za sebou mnohem delší kariéru a šňůru startů s výtečnou úspěšností (s menší kaňkou). 
 
Je ostatně třeba rozvést i to, že mise třídy A obvykle potřebují výkonnější nosič, než je Falcon 9 i ve verzi Full Thrust (FT) a tady by mohl později nastoupit Falcon Heavy, i když to je opravdu jen možnost. Ten zatím letěl pouze jednou a samotná firma SpaceX s ním už ani moc nepočítá, protože jej nebude potřebovat tak často a BFR bude vyspělejší. Falcon Heavy tak v příštím roce poletí dvakrát a v tom dalším třikrát, zatímco Falcony 9 startují už každý měsíc, a to až tři. NASA samotná bude případně vyžadovat, aby Falcon Heavy stejně jako jiné rakety startoval alespoň třikrát, než zváží možnost jeho vyšší certifikace.  
 
Zdroj: NASA (pdf), Extremetech