reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Také AMD chystá AI akcelerátor pro Čínu, Instinct MI309 ale přesto narazil na ban

6.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Také AMD chystá AI akcelerátor pro Čínu, Instinct MI309 ale přesto narazil na ban
Americký ban na vývoz výkonných AI akcelerátorů a GPU do Číny vyústil ve vývoj speciálních ořezaných verzí. Nejen Nvidia, ale i AMD se o něco takového pokusilo, se svými Instinctem MI309 ale narazilo.
Americké sankce na Čínu mají např. podobu toho, že jde sem zakázán vývoz výkonných grafických karet a AI akcelerátorů přesahující dané specifikace. Nvidia to vyřešila např. uvedením ořezané GeForce RTX 4090 D se sníženým počtem CUDA jader, také měla nedávno zahájit dovoz dvou blíže neurčených akcelerátorů. I když pro mnohé odpůrce Nvidie to byl další argument proti ní, něco podobného se ale chtělo udělat i konkurenční AMD, takže obě firmy jsou si v tomto docela rovny. To totiž podle zákulisních informací vytvořilo ořezanou verzi akcelerátoru Instinct MI300 pod názvem Instinct MI309.
 
Prozatím se neví, jak moc AMD vlastně tuto novinku ořezalo, nicméně se zdá, že to nebylo dost. Proslýchá se totiž, že i tato speciální čínská verze MI309 dostala stopku a nevejde se pod všechny stanovené limity (ty např. odpovídají výkonu do 600 FP8 TFLOPS, resp. obecně 4800 TPP, což je násobek výkonu a bitové šířky, ve které byl naměřen). AMD by teoreticky mohlo MI309 do Číny i přesto dodávat, pokud by od amerických úřadů získalo potřebnou licenci na vývoz, v podstatě výjimku. To by ale pak úplně potlačilo původní cíl oněch sankcí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama