www.svethardware.cz
>
>
>
>

Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM

Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
, , aktualita
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
K oblíbeným
reklama
Micron je společně se Samsungem a SK Hynix nejvýznamnějším světovým výrobcem pamětí DRAM a společně tyto tři firmy v podstatě ovládají trh. Pokud tedy jeden z nich potkají problémy při výrobě, může se to na trhu výrazně podepsat a ačkoliv pouze jednohodinový výpadek energie může vypadat jako nevýznamná událost, v moderní výrobě čipů to tak rozhodně není. Výroba jednoho čipu od přípravy waferu nařezáním z ingotu po zapouzdření může zabrat měsíce a pokud se ve velké továrně přihodí, že vypadne energie, výrobce může odepsat obrovské množství právě zpracovávaných waferů nehledě na ztrátu času a nutnost výrobu opět rozjet. 
 
 
Dle dostupných zdrojů se výpadek přihodil v jedné tchaj-wanské továrně firmy Micron a Digitimes informuje, že nastane nepříjemná dohra v podobě zvyšujících se cen pamětí DRAM. A to skutečně není přehnaný předpoklad vzhledem k tomu, že výpadek měl postihnout přibližně 10 procent výstupu dané továrny na měsíce dopředu.  
 
Ceny pamětí DDR4 DRAM pro PC jsou v obchodech stále na nízké úrovni, respektive nízké ve srovnání s rokem 2018, kdy opravdu nebyl problém dát za 16GB sadu DDR4-3200 více než pět tisíc korun. Od roku 2019 se ceny víceméně drží na stejné hladině, ovšem nyní se proklamuje, že porostou, a to i vlivem zvyšující se poptávky. 
 
Ale ještě nebudeme malovat čerta na firewall, o zvýšené poptávce vlivem pandemie se mluví už velice dlouho a leckdy chodí i protichůdné zprávy a předpoklady o budoucím vývoji. Ostatně nedávno se mluvilo spíše o poklesu cen DRAM a NAND Flash, takže zatím to spíše berme jako jedno velké divadlo pro obchodníky a investory a počkejme si na výsledek. 
 
Závěrem si zde mohu jen odložit dva odkazy:
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář