www.svethardware.cz
>
>
>

DRAMeXchange: výpadek v továrně Samsungu ceny DRAM v tomto čtvrtletí neovlivní

DRAMeXchange: výpadek v továrně Samsungu ceny DRAM v tomto čtvrtletí neovlivní
, , aktualita
DRAMeXchange přináší zprávu o tom, jaký dopad bude mít nedávný krátký výpadek proudu v továrně firmy Samsung. Ten ji měl vyřadit z provozu zhruba na dva dny a byla otázka, jak to ovlivní ceny pamětí. 
K oblíbeným
reklama
Výpadek energie v továrně Samsungu sice trval jen minutu, ale i tak tato minuta způsobila škody v milionech dolarů. Postihla jihokorejskou továrnu ve Hwaseongu, a to akorát v závěrečný den minulého roku. A že je zpracování křemíkových waferů věc náročná a zdlouhavá, škody nejsou nízké a také trvalo, než se linky opět rozběhly. Nicméně DRAMeXchange nám sděluje, že tato událost nebude mít měřitelný dopad na ceny pamětí DRAM během tohoto kvartálu. To je na jednu stranu dobrá zpráva, která však nezaplaší ty špatné, o nichž jsme se dozvěděli nedávno. Tedy špatné z pohledu koncových zákazníků. 
 
 
Jak jsme se nedávno dozvěděli, ceny pamětí jsou spíše na vzestupu a to platí především pro NAND Flash, které mají v tomto roce výrazně zdražit. Ceny pamětí DRAM by snad tak moc nahoru jít neměly, ovšem éra jejich zlevňování je evidentně pryč a nezdá se, že by si zákazník oproti době před zdražováním DDR4 nějak polepšil. V podstatě jsme se dostali na stejnou úroveň, což ovšem nepředstavuje pokrok, když za stejné paměti platíme stejnou částku jako před čtyřmi lety. Kdybychom to samé měli aplikovat na NAND Flash, tak bychom si rozhodně nemohli kupovat 1TB SSD i za ceny pod 3000 Kč. 
 
 
Čili ceny DRAM a zvláště DDR4 pro PC se většinou jen dostaly na úroveň z roku 2016 a vyhlížet můžeme přinejlepším dočasnou stagnaci cen. Serverové a grafické paměti ale už začnou mírně zdražovat. To bude důsledek plánovaných omezení výroby pamětí, na které se chystají ty největší firmy. A že mají drtivou většinu trhu pod palcem společnosti Samsung, SK Hynix a Micron, stačí na to pouze tyto tři. 
 
Mluví se ale také o nervozitě, kterou mohou vyvolat i incidenty jako ten nedávný v továrně Samsungu. Výrobci koncových zařízení tak mohou začít objednávat paměti DRAM dříve, než by jinak byli ochotni, a to dokud jsou ceny nízké či alespoň mají předvídatelný vývoj. 
 
Ještě na závěr můžeme zmínit, že výpadek v Hwaseongu postihl zvláště linku 13, kde se vyrábějí speciální verze DRAM s využitím 20nm a 25nm procesů. A právě ceny takových pamětí se díky čtvrtletně uzavíraným obchodům nemění tak často, jako ceny jiných běžnějších typů, čili především proto by výpadek neměl mít vliv na ceny v tomto čtvrtletí.  
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou
Center for Energy Storage Research v Korea Institute of Science and Technology (KIST) je jedním z mnoha týmů, které se snaží vyvíjet lepší akumulátory. Vyvinuli baterie s křemíkovou anodou, která slibuje větší kapacitu i rychlejší nabíjení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
THQ Nordic přepracuje původní Gothic THQ Nordic přepracuje původní Gothic
Na konci předchozího roku studio THQ Nordic přineslo překvapivé demo přepracovaného původního dílu hry Gothic. Vývojáři tímto způsobem sondovali, zda by o případný remake byl mezi hráči dostatečný zájem. Byl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM
NVIDIA by mohla už přibližně za měsíc představit svou novou grafickou architekturu a s ní i konkrétní produkty. Podívejme se tak na to, co se říká o údajném 7nm čipu GA100, čili vlajkovém modelu generace Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář