www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Třem velkým výrobcům DRAM hrozí v Číně obrovské pokuty

Třem velkým výrobcům DRAM hrozí v Číně obrovské pokuty
, , aktualita
Na začátku června jsme psali o tom, jak v Číně začalo vyšetřování předních světových výrobců pamětí DRAM, kteří byly už před tím i v USA obviněni z kartelové dohody. Nyní už jim dle Digitimes hrozí opravdu velké pokuty. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti Samsung, SK Hynix a Micron dohromady aktuálně ovládají více než 98 procent trhu s paměťmi DRAM, takže je zřejmé, že pokud se dohodnou, mohou si s ním dělat, co budou chtít. Od toho tu ale také máme regulační úřady a příslušné zákony, aby se mohlo prošetřit, z jakého důvodu jsme mohli i my jako běžní zákazníci v posledních dvou letech vidět, jak se na trhu zdvojnásobily ceny pamětí DDR4, které se vůbec nemají k tomu, aby začaly klesat. Výrobci pamětí DRAM tak už byli na jaře obviněni v USA z kartelové dohody a později začalo i vyšetřování ze strany čínských úřadů
 
 
Už po několika týdnech nám Digitimes přináší zprávu, že všem třem zmíněným společnostem skutečně hrozí obří pokuty, a to až 8 miliard dolarů právě kvůli jejich údajné dohodě vedoucí ke zvýšení cen, které mělo všem třem firmám přinést vyšší marže i zisky. 

Čína má přirozeně zájem na tom, aby se cena pamětí DRAM nezvyšovala, neboť právě v této zemi fungují největší výrobci počítačů, mobilů, tabletů a dalších zařízení, která DRAM nutně potřebují. Sama Čína pak produkuje zanedbatelný objem těchto pamětí, takže je zcela závislá na korejských firmách Samsung a SK Hynix a americkém Micronu. 
 
Čínský Antimonopolní úřad se už na konci roku setkal se zástupci Samsungu, který krátce poté podepsal memorandum za snížení cen pamětí. Ty ale v letošním prvním čtvrtletí naopak dále rostly, a čínští regulátoři se tak rozhodli tentokrát oslovit Micron a později už rovnou spustili vyšetřování všech tří velkých výrobců. Ti už toto vyšetřování sami potvrdili a uvedli, že budou s čínskými úřady spolupracovat, ale víc už jsme se nedozvěděli. 
 
Dle čínského práva mohou být dané společnosti pokutovány ve výši 800 milionů až 8 miliard dolarů, pokud se prokáže, že vytvořily kartel. Toto rozmezí je vypočtené z objemu prodejů pamětí DRAM v Číně mezi lety 2016 a 2017, přičemž ta jen v roce 2017 importovala paměťové čipy v celkové hodnotě 88,9 miliard dolarů. 
 
Všechny tři tyto firmy už jednou taková pokuta za stejnou věc postihla, a to společně s Infineonem a Elpidou. Šlo také o kartelovou dohodu z let 1999 až 2002 a v tomto případě trestaly americké úřady. Infineon se později z trhu s DRAM stáhl a Elpidu koupil Micron. Čili firmy Samsung, SK Hynix a Micron už byly jednou za stejnou věc pokutovány, takže bychom se moc nedivili, kdyby nyní přišlo druhé kolo, které by je mohlo bolet mnohem více. Tehdy totiž SK Hynix zaplatil pokutu 185 mil. USD a nejvíce byl postižen Samsung pokutou 300 mil. USD.
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy
AMD se zítra odhodlá vypustit na trh nová APU v podobě dvou modelů z generace Ryzen 5000G, což ovšem platí už jen pro volný trh, čili DIY. Na tom jsou ostatně APU už celkově velice nedostatkové zboží, takže lze počítat s obrovským zájmem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře