www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung chce podepsat memorandum pro snížení cen pamětí DRAM

Samsung chce podepsat memorandum pro snížení cen pamětí DRAM
, , aktualita
V tomto velice složitém období pro stavbu PC přichází pozitivní zpráva, která se týká Samsungu a čínské organizace National Development and Reform Commission (NDRC). Chystají se podepsat memorandum týkající se pamětí DRAM. 
K oblíbeným
reklama
Paměti DRAM jsou neustále na pozvolném vzestupu svých cen, a tak třeba zcela běžnou sadu dvou 4GB modulů DDR4-2133 jsme si mohli v polovině roku 2016 pořídit za cenu pod 1000 Kč, o rok později už to byl dvojnásobek a dnes to je ještě o 500 Kč dražší. Toto zdražování tak už trvá nepříjemně dlouho a je spojeno i se zdražováním grafických karet, respektive by bylo spojeno, kdyby to nezastínily dopady nezvladatelné poptávky těžařů kryptoměn. Samsung totiž v minulém roce převedl některé své výrobní kapacity grafických pamětí na výrobu pamětí pro RAM, a to především pro mobilní zařízení a servery. Jak je však vidět, s cenami modulů RAM to v pozitivním slova smyslu nehnulo, spíše naopak. 
 
 
Těží z toho hlavně výrobci pamětí, jako je třeba Samsung a nyní tu máme akci čínské organizace National Development and Reform Commission (NDRC), která se chce zasadit o snížení cen DRAM. Oba tyto subjekty chtějí podepsat tzv. Memorandum Of Understanding, čili jakousi gentlemanskou dohodu, která by mohla mít pozitivní dopad na celý trh s DRAM včetně zákazníků. Celá věc je dle zdroje těchto informací na spadnutí. 
 
Tato dohoda má dle DRAMeXchange obsahovat jisté formy spolupráce, a to konkrétněji rozšíření investic v Číně a také technickou kooperaci. Číná má v tomto ohledu své páky, neboť je světově největší dovozce pamětí DRAM. Dle Avril Wu má tato dohoda způsobit, že ceny pamětí DRAM porostou kontrolovaně tváří v tvář s pokračujícím nedostatkem na trhu a podniknou se kroky k navýšení jejich produkce s přispěním NDRC, což bude kompenzovat snížení tržeb vlivem omezeného růstu cen. 
 
Mimochodem NDRC je ta samá organizace, která se před několika týdny zaměřila na údajné cenové kartely tvořené právě velkými výrobci pamětí, ovšem tehdy šlo o paměti NAND Flash (a firmy Samsung, Hynix, Micron a Toshiba). 
 
Je jasné, proč zrovna Čínu trápí růst cen pamětí DRAM a NAND Flash, neboť tamní firmy patří mezi největší výrobce nejen chytrých telefonů a jiných mobilních zařízení, a přitom Čína nemá na svém území jediného podstatného výrobce DRAM či NAND Flash. Drtivou většinu trhu mají rozdělenu firmy Samsung, SK Hynix a Micron, čili dvě korejské a jedna americká firma a v případ NAND Flash je to z pohledu Číny v podstatě stejné. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář