www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung chce podepsat memorandum pro snížení cen pamětí DRAM

Samsung chce podepsat memorandum pro snížení cen pamětí DRAM
, , aktualita
V tomto velice složitém období pro stavbu PC přichází pozitivní zpráva, která se týká Samsungu a čínské organizace National Development and Reform Commission (NDRC). Chystají se podepsat memorandum týkající se pamětí DRAM. 
K oblíbeným
reklama
Paměti DRAM jsou neustále na pozvolném vzestupu svých cen, a tak třeba zcela běžnou sadu dvou 4GB modulů DDR4-2133 jsme si mohli v polovině roku 2016 pořídit za cenu pod 1000 Kč, o rok později už to byl dvojnásobek a dnes to je ještě o 500 Kč dražší. Toto zdražování tak už trvá nepříjemně dlouho a je spojeno i se zdražováním grafických karet, respektive by bylo spojeno, kdyby to nezastínily dopady nezvladatelné poptávky těžařů kryptoměn. Samsung totiž v minulém roce převedl některé své výrobní kapacity grafických pamětí na výrobu pamětí pro RAM, a to především pro mobilní zařízení a servery. Jak je však vidět, s cenami modulů RAM to v pozitivním slova smyslu nehnulo, spíše naopak. 
 
 
Těží z toho hlavně výrobci pamětí, jako je třeba Samsung a nyní tu máme akci čínské organizace National Development and Reform Commission (NDRC), která se chce zasadit o snížení cen DRAM. Oba tyto subjekty chtějí podepsat tzv. Memorandum Of Understanding, čili jakousi gentlemanskou dohodu, která by mohla mít pozitivní dopad na celý trh s DRAM včetně zákazníků. Celá věc je dle zdroje těchto informací na spadnutí. 
 
Tato dohoda má dle DRAMeXchange obsahovat jisté formy spolupráce, a to konkrétněji rozšíření investic v Číně a také technickou kooperaci. Číná má v tomto ohledu své páky, neboť je světově největší dovozce pamětí DRAM. Dle Avril Wu má tato dohoda způsobit, že ceny pamětí DRAM porostou kontrolovaně tváří v tvář s pokračujícím nedostatkem na trhu a podniknou se kroky k navýšení jejich produkce s přispěním NDRC, což bude kompenzovat snížení tržeb vlivem omezeného růstu cen. 
 
Mimochodem NDRC je ta samá organizace, která se před několika týdny zaměřila na údajné cenové kartely tvořené právě velkými výrobci pamětí, ovšem tehdy šlo o paměti NAND Flash (a firmy Samsung, Hynix, Micron a Toshiba). 
 
Je jasné, proč zrovna Čínu trápí růst cen pamětí DRAM a NAND Flash, neboť tamní firmy patří mezi největší výrobce nejen chytrých telefonů a jiných mobilních zařízení, a přitom Čína nemá na svém území jediného podstatného výrobce DRAM či NAND Flash. Drtivou většinu trhu mají rozdělenu firmy Samsung, SK Hynix a Micron, čili dvě korejské a jedna americká firma a v případ NAND Flash je to z pohledu Číny v podstatě stejné. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře