www.svethardware.cz
>
>
>

USA povolí 3D tisk zbraní, Liberator ožije 1. srpna

USA povolí 3D tisk zbraní, Liberator ožije 1. srpna
, , aktualita
Před více než pěti lety Cody Wilson umístil na net soubory pro 3D tisk palné zbraně Liberator. To se nelíbilo úřadům a autorovi hrozilo i vězení. Nyní je ale všechno jinak a v USA už brzy začne éra zbraní vyráběných na 3D tiskárnách.
K oblíbeným
reklama
Budoucnost bude brzy ještě hodně "zajímavá". Moderní technologie sice dokáží člověku hodně usnadnit život, spousta produktů se ale dá využít i negativně. Drony tak např. mohou být sice skvělým prostředkem k natáčení pěkných záběrů, mohou být ale také velmi snadno využity k teroristickým útokům. 3D tiskárny mohou velmi dobře posloužit k výrobě nejrůznějších produktů, ať už jde o zubní protézy, náhradní díly na auta, mohou stavět domy nebo spoustu dalších jiných věcí, ale také lze s jejich pomocí vyrábět zbraně.
 
Pistole Liberator
 
 
Nejde o nic nového, protože Cody Wilson z Defence Distributed už v roce 2013 umístil na internet soubory, pomocí kterých si šlo na 3D tiskárně vytisknout funkční zbraň s názvem Liberator. Tento krypto-anarchista ale záhy čelil soudním jednáním. Bylo mu nařízeno soubory smazat, jinak by mu hrozila pokuta až milion dolarů a nějaký ten pobyt ve vězení za porušení nařízení ITAR (International Traffic in Arms Regulations). Defence Distributed tak soubory z internetu skutečně smazala, nicméně do té doby si je stáhlo přes 100 tisíc uživatelů a soubory se stále povalují na dark webu.
 
Zbraně DEFCAD
 
Následovaly soudní tahanice, které nejprve vypadaly pro Wilsona a jeho společnost negativně. Když to ale právníci společnosti nemohli u soudu protlačit přes 2. dodatek ústavy a práva lidí nosit zbraň, zkusili to s 1. dodatkem ústavy hovořícím o svobodě slova. A zde pro změnu uspěli. Soud dal společnosti za pravdu a výsledkem je, že lidé mohou přistupovat k těmto datům, mohou je používat, diskutovat o nich a také je reprodukovat. Tedy na jejich základě tisknout zbraně.
 
Defence Distributed také dostane zpět soudní výlohy a jiné náklady ve výši 10 tisíc dolarů. Od 1. srpna 2018 tak společnost bude moci znovu nabízet soubory pro výrobu zbraní a nepůjde jen o Liberator. Na svých stránkách nabízí např. i soubory pro tisk AR-15, VZ.58 nebo Berettu M9. Wilson toto rozhodnutí vítá a označil ho jako konec kontroly USA nad zbraněmi. Přirovnal to k Bitcoinu nebo Wikileaks, které také obrátily svět zavedených institucí a jejich kontroly nad světem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková