www.svethardware.cz
>
>
>

USA povolí 3D tisk zbraní, Liberator ožije 1. srpna

USA povolí 3D tisk zbraní, Liberator ožije 1. srpna
, , aktualita
Před více než pěti lety Cody Wilson umístil na net soubory pro 3D tisk palné zbraně Liberator. To se nelíbilo úřadům a autorovi hrozilo i vězení. Nyní je ale všechno jinak a v USA už brzy začne éra zbraní vyráběných na 3D tiskárnách.
K oblíbeným
reklama
Budoucnost bude brzy ještě hodně "zajímavá". Moderní technologie sice dokáží člověku hodně usnadnit život, spousta produktů se ale dá využít i negativně. Drony tak např. mohou být sice skvělým prostředkem k natáčení pěkných záběrů, mohou být ale také velmi snadno využity k teroristickým útokům. 3D tiskárny mohou velmi dobře posloužit k výrobě nejrůznějších produktů, ať už jde o zubní protézy, náhradní díly na auta, mohou stavět domy nebo spoustu dalších jiných věcí, ale také lze s jejich pomocí vyrábět zbraně.
 
Pistole Liberator
 
 
Nejde o nic nového, protože Cody Wilson z Defence Distributed už v roce 2013 umístil na internet soubory, pomocí kterých si šlo na 3D tiskárně vytisknout funkční zbraň s názvem Liberator. Tento krypto-anarchista ale záhy čelil soudním jednáním. Bylo mu nařízeno soubory smazat, jinak by mu hrozila pokuta až milion dolarů a nějaký ten pobyt ve vězení za porušení nařízení ITAR (International Traffic in Arms Regulations). Defence Distributed tak soubory z internetu skutečně smazala, nicméně do té doby si je stáhlo přes 100 tisíc uživatelů a soubory se stále povalují na dark webu.
 
Zbraně DEFCAD
 
Následovaly soudní tahanice, které nejprve vypadaly pro Wilsona a jeho společnost negativně. Když to ale právníci společnosti nemohli u soudu protlačit přes 2. dodatek ústavy a práva lidí nosit zbraň, zkusili to s 1. dodatkem ústavy hovořícím o svobodě slova. A zde pro změnu uspěli. Soud dal společnosti za pravdu a výsledkem je, že lidé mohou přistupovat k těmto datům, mohou je používat, diskutovat o nich a také je reprodukovat. Tedy na jejich základě tisknout zbraně.
 
Defence Distributed také dostane zpět soudní výlohy a jiné náklady ve výši 10 tisíc dolarů. Od 1. srpna 2018 tak společnost bude moci znovu nabízet soubory pro výrobu zbraní a nepůjde jen o Liberator. Na svých stránkách nabízí např. i soubory pro tisk AR-15, VZ.58 nebo Berettu M9. Wilson toto rozhodnutí vítá a označil ho jako konec kontroly USA nad zbraněmi. Přirovnal to k Bitcoinu nebo Wikileaks, které také obrátily svět zavedených institucí a jejich kontroly nad světem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář