www.svethardware.cz
>
>
>

USA povolí 3D tisk zbraní, Liberator ožije 1. srpna

USA povolí 3D tisk zbraní, Liberator ožije 1. srpna
, , aktualita
Před více než pěti lety Cody Wilson umístil na net soubory pro 3D tisk palné zbraně Liberator. To se nelíbilo úřadům a autorovi hrozilo i vězení. Nyní je ale všechno jinak a v USA už brzy začne éra zbraní vyráběných na 3D tiskárnách.
reklama
Budoucnost bude brzy ještě hodně "zajímavá". Moderní technologie sice dokáží člověku hodně usnadnit život, spousta produktů se ale dá využít i negativně. Drony tak např. mohou být sice skvělým prostředkem k natáčení pěkných záběrů, mohou být ale také velmi snadno využity k teroristickým útokům. 3D tiskárny mohou velmi dobře posloužit k výrobě nejrůznějších produktů, ať už jde o zubní protézy, náhradní díly na auta, mohou stavět domy nebo spoustu dalších jiných věcí, ale také lze s jejich pomocí vyrábět zbraně.
 
Pistole Liberator
 
 
Nejde o nic nového, protože Cody Wilson z Defence Distributed už v roce 2013 umístil na internet soubory, pomocí kterých si šlo na 3D tiskárně vytisknout funkční zbraň s názvem Liberator. Tento krypto-anarchista ale záhy čelil soudním jednáním. Bylo mu nařízeno soubory smazat, jinak by mu hrozila pokuta až milion dolarů a nějaký ten pobyt ve vězení za porušení nařízení ITAR (International Traffic in Arms Regulations). Defence Distributed tak soubory z internetu skutečně smazala, nicméně do té doby si je stáhlo přes 100 tisíc uživatelů a soubory se stále povalují na dark webu.
 
Zbraně DEFCAD
 
Následovaly soudní tahanice, které nejprve vypadaly pro Wilsona a jeho společnost negativně. Když to ale právníci společnosti nemohli u soudu protlačit přes 2. dodatek ústavy a práva lidí nosit zbraň, zkusili to s 1. dodatkem ústavy hovořícím o svobodě slova. A zde pro změnu uspěli. Soud dal společnosti za pravdu a výsledkem je, že lidé mohou přistupovat k těmto datům, mohou je používat, diskutovat o nich a také je reprodukovat. Tedy na jejich základě tisknout zbraně.
 
Defence Distributed také dostane zpět soudní výlohy a jiné náklady ve výši 10 tisíc dolarů. Od 1. srpna 2018 tak společnost bude moci znovu nabízet soubory pro výrobu zbraní a nepůjde jen o Liberator. Na svých stránkách nabízí např. i soubory pro tisk AR-15, VZ.58 nebo Berettu M9. Wilson toto rozhodnutí vítá a označil ho jako konec kontroly USA nad zbraněmi. Přirovnal to k Bitcoinu nebo Wikileaks, které také obrátily svět zavedených institucí a jejich kontroly nad světem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km
I když Velký hadronový urychlovač LHC je v provozu "jen" 9 let, CERN už plánuje výstavbu nového, mnohem většího. Ten nese název Future Circular Collider (FCC) a bude mít na délku neuvěřitelných 100 km.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář