www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble bude sledovat cestu Voyagerů dále do vesmíru

Hubble bude sledovat cestu Voyagerů dále do vesmíru
, , aktualita
Na palubách sond Voyager jsou dosud nejstarší fungující počítače vlády USA, o nichž se ví a ty jsou současně od nás zcela nejdále. Však Voyager 1 už dávno překročil hranici 20 miliard kilometrů od Země a na jeho další cestu se nyní zaměří samotný Hubble.
K oblíbeným
reklama
Tím samozřejmě nemyslíme astronoma Edwina Hubblea, který je již několik desetiletí po smrti, ale Hubbleův vesmírný teleskop, který má posloužit jako takové mapovací zařízení, jež se podívá na prostor ve vesmíru, do nějž se sondy Voyager teprve chystají vletět. Oba Voyagery stále fungují i se svým počítačovým vybavením, přičemž o něco rychleji se pohybující Voyager 1 je už přes 20 miliard kilometrů vzdálený od Země, čili už před řadou let opustil heliosféru a nachází se v mezihvězdném prostoru. Pomalejší Voyager 2 je téměř v mezihvězdném prostoru a od nás je vzdálen asi 17 miliard kilometrů, ale pohybuje se jiným směrem než Voyager 1.

Julia Zachary studující na Wesleyan University spolupráci Voyagerů a Hubbleova dalekohledu přirovnala k mapování Google Street View. Pokud máme Voyagery přirovnat k samotným vozům, které mapují okolí svými kamerami, pak Hubble je zařízení, které sleduje jejich cestu a poskytuje přehled o tom, kam se chystají vletět. Všechna tři zařízení by tak měla lépe osvětlit to, co se děje před prahem našeho Slunečního systému, čili nějakých 12 světelných hodin daleko.

Oba Voyagery byly vypuštěny už v roce 1977 a jejich cílem bylo navštívit obry naší soustavy, čili Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, ovšem dokázaly mnohem více. Asi málokdo opravdu čekal, že čtyřicet let později budou stále fungovat, i když jejich osud je i přes dosud optimistický vývoj pochopitelně zpečetěn. Jde totiž především o dostupnou energii, kterou zajišťují generátory s plutoniem-238. Jejich výkon se každým rokem vlivem rozpadu paliva snižuje o 0,8 % a už za čtyři roky bude původní výkon na 50 procentech, přičemž už nyní se některé systémy musí vypínat, aby byly sondy udrženy naživu. Je tak otázka, jak dlouho si sondy ještě vystačí s klesajícím výkonem svých zdrojů, ale selhat může koneckonců i něco jiného.

Hubbleův dalekohled tak bude nakukovat budoucí místa na cestě obou Voyagerů, kde je nečeká pouze pusto a prázdno, čili vakuum, jak by se mohlo zdát. S využitím spektroskopie už bylo odhaleno, že sondy budou prolétávat mračny studeného plynu. Vědcům jde právě o toto rozložení vakua a mračen plynu, na což se samotné sondy budou moci podívat pomocí elektromagnetického měření svého okolí. Ostatně tak se v případě sond zjistilo, že už překročily heliopauzu a zamířily do mezihvězdného prostoru. Nyní se tak bude pomocí Hubblea sledovat, do čeho se sondy chystají vletět a zda tomu budou odpovídat jejich měření.

Obě sondy však už v roce 2020 budou postrádat dostatek energie pro všechny přístroje, které by vědci rádi využili. Je to například detektor kosmického záření, magnetometr, plazmový spektrometr, atd. Ty proto budou muset být v nějakém zvoleném pořadí vypínány. V roce 2025 už nebude dost energie pro napájení ani jednoho přístroje, takže tím bude mise Voyager ukončena, přičemž Voyager 1 by mohl vydržet možná až do roku 2030.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář