www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble bude sledovat cestu Voyagerů dále do vesmíru

Hubble bude sledovat cestu Voyagerů dále do vesmíru
, , aktualita
Na palubách sond Voyager jsou dosud nejstarší fungující počítače vlády USA, o nichž se ví a ty jsou současně od nás zcela nejdále. Však Voyager 1 už dávno překročil hranici 20 miliard kilometrů od Země a na jeho další cestu se nyní zaměří samotný Hubble.
K oblíbeným
reklama
Tím samozřejmě nemyslíme astronoma Edwina Hubblea, který je již několik desetiletí po smrti, ale Hubbleův vesmírný teleskop, který má posloužit jako takové mapovací zařízení, jež se podívá na prostor ve vesmíru, do nějž se sondy Voyager teprve chystají vletět. Oba Voyagery stále fungují i se svým počítačovým vybavením, přičemž o něco rychleji se pohybující Voyager 1 je už přes 20 miliard kilometrů vzdálený od Země, čili už před řadou let opustil heliosféru a nachází se v mezihvězdném prostoru. Pomalejší Voyager 2 je téměř v mezihvězdném prostoru a od nás je vzdálen asi 17 miliard kilometrů, ale pohybuje se jiným směrem než Voyager 1.

Julia Zachary studující na Wesleyan University spolupráci Voyagerů a Hubbleova dalekohledu přirovnala k mapování Google Street View. Pokud máme Voyagery přirovnat k samotným vozům, které mapují okolí svými kamerami, pak Hubble je zařízení, které sleduje jejich cestu a poskytuje přehled o tom, kam se chystají vletět. Všechna tři zařízení by tak měla lépe osvětlit to, co se děje před prahem našeho Slunečního systému, čili nějakých 12 světelných hodin daleko.

Oba Voyagery byly vypuštěny už v roce 1977 a jejich cílem bylo navštívit obry naší soustavy, čili Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, ovšem dokázaly mnohem více. Asi málokdo opravdu čekal, že čtyřicet let později budou stále fungovat, i když jejich osud je i přes dosud optimistický vývoj pochopitelně zpečetěn. Jde totiž především o dostupnou energii, kterou zajišťují generátory s plutoniem-238. Jejich výkon se každým rokem vlivem rozpadu paliva snižuje o 0,8 % a už za čtyři roky bude původní výkon na 50 procentech, přičemž už nyní se některé systémy musí vypínat, aby byly sondy udrženy naživu. Je tak otázka, jak dlouho si sondy ještě vystačí s klesajícím výkonem svých zdrojů, ale selhat může koneckonců i něco jiného.

Hubbleův dalekohled tak bude nakukovat budoucí místa na cestě obou Voyagerů, kde je nečeká pouze pusto a prázdno, čili vakuum, jak by se mohlo zdát. S využitím spektroskopie už bylo odhaleno, že sondy budou prolétávat mračny studeného plynu. Vědcům jde právě o toto rozložení vakua a mračen plynu, na což se samotné sondy budou moci podívat pomocí elektromagnetického měření svého okolí. Ostatně tak se v případě sond zjistilo, že už překročily heliopauzu a zamířily do mezihvězdného prostoru. Nyní se tak bude pomocí Hubblea sledovat, do čeho se sondy chystají vletět a zda tomu budou odpovídat jejich měření.

Obě sondy však už v roce 2020 budou postrádat dostatek energie pro všechny přístroje, které by vědci rádi využili. Je to například detektor kosmického záření, magnetometr, plazmový spektrometr, atd. Ty proto budou muset být v nějakém zvoleném pořadí vypínány. V roce 2025 už nebude dost energie pro napájení ani jednoho přístroje, takže tím bude mise Voyager ukončena, přičemž Voyager 1 by mohl vydržet možná až do roku 2030.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000 Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000
Tradiční průzkum hardwaru od společnosti Steam ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Na platformě se používá tak moc karet GeForce RTX 3090, že překonávají celou řadu nových Radeonů RX 6000 dohromady.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
4.8.2021, aktualita, Jan Vítek