www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty

Zen 3 prý nabídne 8% nárůst IPC a o 200 MHz vyšší takty
, , aktualita
Poměrně slušný pokrok by měly nabídnout procesory AMD založené na architektuře Zen 3, a tedy 7nm+ výrobním procesu firmy TSMC. Dle nezaručených informací máme očekávat asi o 200 MHz vyšší takty a 8% zvýšení IPC.
K oblíbeným
reklama
Na začátek je třeba poznamenat, že AMD už má design Zen 3 dávno dokončen a TSMC má připraven svůj 7nm+ proces využívající EUV pro hromadnou výrobu. Čili AMD už pravděpodobně nějaký ten pátek má a testuje vzorky procesorů Zen 3 a nyní jde jen o to, zda má zdroj na RedGamingTech důvěryhodné informace. Je jasné, že údaj o 8% nárůstu IPC už může odpovídat skutečnosti, ale co se týče taktů, zda bych byl ještě zdrženlivý. Ty budou jistě s konečnou platností stanoveny až někdy později na základě toho, co zvládnou hromadně vyráběné 7nm čiplety. 
 
 
My se také můžeme podívat do minulého roku na to, co se říkalo o Zen 2. V říjnu 2018 se totiž také objevila informace o IPC chystaných procesorů AMD a ta udávala nárůst o 13 %. Později muselo AMD mírnit nadšení z údajného nárůstu o 29 % a nakonec můžeme mluvit o 5 až 18 % ve většině aplikací. Ale může to být i o 160 % v případě více vláken a využití AVX, což jen ukazuje na to, že mluvit o nárůstu IPC a udávat pouze jednu obecnou hodnotu je velice ošemetná věc. 
 
V každém případě ale můžeme očekávat, že pokrok ve výkonu na takt bude v případě Zen 3 o něco slabší než při srovnání Zen 2 a Zen+. A co se týče zvýšení taktů o 200 MHz, zde bych už opravdu počkal do příštího roku, kdy už takové informace budou moci mít reálnější podklad. Nicméně daný údaj má pocházet od zdroje blízkému k čínským laboratořím firmy AMD, které právě testují vzorky procesorů Zen 3, takže procesory Ryzen by se už snad opravdu mohly velice přiblížit k taktu 5 GHz. 
 
Dozvíme se ale také to, že má být rámcově zachován aktuální design 7nm čipletů, ovšem s významnými vylepšeními s ohledem na hierarchii pamětí cache, sběrnici Infinity Fabric a clock mesh. 
 
Pokud se tak tyto údaje vesměs potvrdí, pak to vypadá, že nová generace opravdu nebude představovat jen mírný pokrok jako při přechodu z původního Zen na Zen+. Ostatně 7nm+ proces by měl být znatelně lepší než 7nm a zcela jistě nejde jen o mírnou optimalizaci jako v případě 14nm a 12nm procesů firmy GlobalFoundries. Už jen proto, že se v něm poprvé využije EUV. Zen+ také sliboval mnohem mírnější nárůst IPC.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA odstartovala nový program pro oživování starých her NVIDIA odstartovala nový program pro oživování starých her
Mnohé staré hry mají co říci i dnešním hráčům a větší šanci na to budou mít v případě, že budou zahaleny do modernějšího kabátku. A nejde jen o vizuální stránku, ale i o podporu nového hardwaru a vůbec schopnost na něm fungovat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX Corsair přichází s DDR4-5000 moduly Vengeance LPX
Na trhu s paměťovými moduly se objevují nové extrémně rychlé paměti od společnosti Corsair, modely Vengeance LPX ve verzi DDR4-5000. Ty tak dosahují velmi vysoké frekvence 5000 MHz, vyžadují však vysoké napětí 1,5 V.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku? Prodeje PC jsou na vzestupu, přijde příznivý závěr roku?
Někteří analytici předpovídali, že trh s počítači PC nečeká dobré období a že jej bude ovlivňovat nedostatečná nabídka Intelu i obchodní válka USA s Činou a rostoucí cla. Ale jsou tu i pozitivní dopady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července AMD má v ovladačích kód pro ray tracing už od července
Společnost AMD oficiálně ray tracing na svých grafických kartách nepodporuje a ani nečekáme, že by se to mělo v případě dnes dostupných modelů měnit. Ovšem AMD se obecně na podporu ray tracingu připravuje, to je jisté.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá Intel velkou cenovou ofenzívu proti AMD? Chystá Intel velkou cenovou ofenzívu proti AMD?
Intel by mohl brzy spustit to, co od něj řada lidí očekávala již podstatně dříve, a sice téměř celoplošné zlevňování svých procesorů kvůli nástupu konkurence. V tomto ohledu tu ovšem máme zatím jen fámy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů