Anketa: Nastává čas autonomních vozidel?

Anketa: Nastává čas autonomních vozidel?
, , aktualita
Pravidelně jsme zásobování zprávami, jak se automobilky chystají na robotizaci svých vozů a připravují autonomní vozidla. Myslíte si, že ta doba už nastala nebo to potrvá ještě hodně dlouho, až budou auta řídit za nás? Podělte se o svůj názor v anketě.reklama
Robotizace nabírá plné obrátky a jednou z velmi diskutabilních oblastí jsou automobily. Každou chvíli některá z automobilek prohlašuje, že vyvíjí autonomní vozidla, která budou v blízké budoucnosti brázdit naše silnice. Už před rokem dostal Freightliner registrační značky a může brzdit americké silnice, byť stále pod dohledem řidiče. Podobně si to v provozu s nákladním autem vyzkoušel i Mercedes a nejvíce patrně slýcháváme o autonomních vozech od Googluautopilotovi od Tesly. To ale zdaleka není kompletní výčet, neboť autonomní vozy ohlásil a testuje i Fiat-Chrysler, Chevrolet, Toyota, BMW a chtějí se přidat také společnosti jako je Rolls Royce nebo Alfa Romeo.


Volant Tesly


Nicméně kvalita aut bez řidiče závisí na algoritmech a senzorech, kterými tato auta disponují. A jak je dobře známo, stroje nejsou bezchybné, což stejně tak ale platí i o lidech. Už v minulosti jsme dostali zprávy o spoustě nehod aut od Googlu, které byly většinou nezaviněné, nicméně byla už i nehoda, která byla podle všeho zapříčiněna právě autonomním autem Googlu. Podobně je to i s Teslou. Majitelé těchto vozů znatelně překročili průměr počtu najetých mil bez nehody ve srovnání s auty řízených lidmi, ale jen za poslední dva týdny byly oznámeny dvě nehody, které jsou vyšetřovány agenturou NHTSA s podezřením na chybu autopilota. U té první je zavinění víceméně už prokázáno a bohužel si tato nehoda vyžádala život řidiče. Druhá vyšetřovaná nehoda dle Tesly nebyla zaviněna systémem autopilotem, nicméně NHTSA ji s podezřením na něj vyšetřuje.

Jak je vidět, i autopilot dokáže chybovat a je otázkou, kdy budou autonomní systémy bezchybné a zda vůbec. A jak to vidíte vy, kdy budou autonomní vozidla běžným standardem se stejnými právy jako auta řízená lidmi? Kdy si tedy budete moci číst noviny, sledovat filmy, být na internetu, zatímco vaše auto to vše odřídí za vás? Kdy už nebudete muset dávat pozor na silnici a být připraveni případně zasáhnout, jak to vyžaduje dnešní legislativa?
Kdy budou autonomní vozidla právoplatnými členy provozu?
V anketě šlo hlasovat od 9.7.2016 do 9.8.2016. Počet hlasujících: 38
Do 1 roku 0 % Do 3 let 3 % 3% Do 5 let 26 % 26% Do 10 let 50 % 50% Do 20 let 18 % 18% Nikdy 3 % 3%
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře