reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Hammer – bližší údaje a budoucnost

26.7.2002, Zdeněk Kabát, článek
AMD Hammer – bližší údaje a budoucnost
AMD načasovalo vypuštění procesorů osmé generace až na prosinec tohoto roku. Do té doby zbývá ještě dostatek čase na různé poodkrývání roušky tajemství a polemizování o budoucnosti Hammerů. Nedávno vypuštěná oficiální fakta k tomu přímo svádějí. Kromě bližších specifikací se dozvíte také o druhé generaci Hammerů, o plánech AMD v oblasti čipový sad a další…
O specifikacích procesorů s jádrem Hammer, které byly zveřejněny na Platform Conference, jsme Vás stručně informovali nedávno. Proto se k tomuto tématu ještě vracíme a přinášíme Vám více informací včetně dvou obrázků z prezentace těchto procesorů s architekturou x86-64. Jde o AMD Athlon, desktopovou verzi Hammeru, a AMD Opteron, model určený pro servery.

K této příležitosti bych se ještě vrátil k troše teorie z oblasti Hammeru, která nebyla už déle opakována. Toto jádro vyhází ve dvou variantách – ClawHammer a SledgeHammer. Obě varianty jsou schopny provádět 64-bitové aplikace a obsahují i zpětnou kompatibilitu s 32-bitovým softwarem. ClawHammer je určen pro desktopový i serverový segment, kde desktopové procesory ponesou název Athlon nebo Athlon-64. SledgeHammer je pro změnu výhradně serverová varianta pro procesory s názvem Opteron.

Tady jsou obrázky z prezentace předvedené na Platform Conference:



Obr. 1 – Specifikace nových Hammerů

Informace vycházející z této prezentace jsme již uváděli, ale uvedu k nim jednu poznámku. Na těchto obrázcích je vidět, že je u Hammerů uváděna dvojí velikost L2 cache. Je totiž možné, že větší cache dodá AMD až do druhé generace procesorů Athlon a Opteron, zároveň s přechodem na novou výrobní technologii. Nelze ale spoléhat na to, že to společnost stihne ještě v roce 2003.

Z finančního hlediska je tento přechod velice nákladný, a proto to vypadá, že se tak stane na přelomu roku 2003 a 2004. V této souvislosti je velice pravděpodobné, že při příležitosti přechodu na 0,09mikronový proces a zvětšení cache, se také AMD rozhodne zaimplantovat paměťový řadič pro DDR-II SDRAM. Pokud budou tyto domněnky pravdivé, bude druhá generace Hammerů mnohem výkonnější.

Další informace, které na konferenci zveřejnila společnost AMD, se týkají její činnosti v oblasti čipových sad. Podle prohlášení pracuje společnost na následníkovi čipsetu AMD-8000, který by měl být pod názvem AMD-8111 vypuštěn ve druhé polovině roku 2004. Vstupní a výstupní řadič této sady bude obsahovat nové funkce pro specifikaci HyperTransport 2.0. O něco později v roce 2004 bude představen ještě jeden čipset s názvem AMD-8131, který bude určen pro HyperTransport 2.0 a PCI-X 2.0.

Nová verze univerzální vysokorychlostní systémové sběrnice HyperTransport 2.0 s sebou přinese s největší pravděpodobností i zvýšení frekvence FSB. Neznamená to tedy nic jiného, než že při vypuštění specifikace HT 2.0 v roce 2004 bude AMD nucena dodat podporu rychlejšího přenosového protokolu do jádra Hammerů. Tyto rozsáhlejší změny, zahrnující paměťový řadič pro DDR-II a novou systémovou sběrnici, si vyžádají i nějaké úpravy v platformě (ačkoli to nelze s jistotou říci, protože je možné, že HyperTransport 1.0 a 2.0 budou kompatibilní). Doufejme, že se AMD vyvaruje různých machinací s paticemi, jako tomu bylo u Pentia 4.

Evoluce v počítačovém světě je nevyhnutelná a AMD bude nuceno několikrát měnit architekturu svých procesorů osmé generace. Pokud ale vše dopadne podle plánů, tak výkon první generace Hammerů bude velmi vysoký a po změnách na přelomu roku 2003 a 2004 by mohl zaznamenat další prudký vzrůst. Nechme se tedy překvapit.
Zdroj: X-Bit Labs
reklama