reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Roadmap Intel, více o Prescottu a Tejasu

23.1.2004, Zdeněk Kabát, článek
Roadmap Intel, více o Prescottu a Tejasu
Na internetu se objevila aktualizovaná roadmap procesorů společnosti Intel a dozvídáme se v ní několik nových detailů. Kromě toho, jakých frekvencí dosáhnou Pentia 4 v příštím roce, máme pár zpřesňujících informací o Prescottu a Tejasu. A pak ještě Pentium 4 Extreme Edition pro LGA775…
O Intelu jsme již pěknou řádku dní nemluvili a zdá se, že jeho NDA jsou relativně pevná. Ovšem přeci se nakonec něco objevilo. Jsou to hlavně informace o plánovaných procesorech na rok 2004 a změnách, které platformu Pentium 4 čekají.

Jak víte, hi-endové desktopové procesory jsou v dnešních dnech Pentium 4 a jeho varianta Extreme Edition. V Q1 2004 se má objevit nejen Pentium 4 XE 3,4GHz (jádro Gallatin, 0,13mikronu, 2MB L3 cache), ale konečně i Prescott. Toto nové 90nm jádro bude zpočátku určeno pro patici Socket 478, bude obsahovat 1MB L2 cache a pracovní frekvence by měly být 2,8GHz – 3,4GHz.

Ovšem v tomto bodě bych rád zmínil, že Prescott se dostal do menších problémů (odlehčená verze tvrzení :). Informace hovoří o tom, že i přes dlouhý vývoj tohoto nového jádra má procesor problémy dosahovat požadovaných frekvencí, a tak se mnozí domnívají, že frekvence se na avizovaných 3,4GHz nedostane, možná ani ne na 3,2GHz.

Druhý bod, který se týká jádra Prescott, je prodloužená pipeline. Účel je jednoduchý – dosažení vyšších frekvencí. Zatímco Northwood obsahuje 20-stupňovou pipeline, Prescott by měl mít asi 30 stupňů, což by mohlo zpočátku vést k nižšímu výkonu na stejné frekvenci. Důvodem je, že vykonání jednoho příkazu bude trvat delší dobu a v případě špatné předpovědi větvení se musí vyprazdňovat více stupňů pipeline. Na druhou stranu si od dalších deseti stáží Intel slibuje dosažení 4GHz frekvencí.

V Q2 2004 se chystá důležitá akce – přechod na patici Socket T, nebo-li LGA775. Podle roadmap se objeví Pentium 4 „Prescott“ 3,6GHz, který bude určen pro oba typy patic, ale co je zajímavější, na 775-pinový socket se údajně chystá i verze Extreme Edition. A to tím způsobem, že jádro zůstane beze změn (možná půjde o malou novou revizi) a změní se jen balení. Intel chce zjevně pokračovat v tomto procesoru do doby, než o něj někdo projeví zájem. Přeci jen, cena se pohybuje stále kolem 30 tisíc Kč.

Nová patice samozřejmě nezůstane bez odezvy na poli čipových sad. V druhém kvartále vypustí Intel svoje řešení s kódovými názvy Grantsdale a Alderwood. Půjde o mainstreamové čipsety i915G a i915P a jeden hi-endový model i925. Netřeba omílat, že budou vybaveny nejen Socketem T, ale i sběrnicí PCI Express, podporou SATA RAID apod. Jen bych zmínil speciální diskové pole, tzv. Matrix RAID (v SouthBridge ICH6), který bude umět kombinovat RAID 0 a RAID 1, viz tato aktualita.

Pokračujme tedy v Q3 2004. Toto čtvrtletí se toho příliš nestane, Intel podle plánů připravuje další verzi Prescottu pracující na 3,8GHz, zatímco portfolio čipsetů bude rozšířené o low-endové sady i915GV a i910GL. Budou osekané obdobně, jako je tomu dnes u čipsetu Springdale.

Podobně i Q4 2004 bude na novinky suché. Ovšem pro někoho může být symbolické, že Intel chce v tomto kvartále překročit hranici 4GHz u svých procesorů Pentium 4. Uvidíme…

Roadmapa nám sahá ještě dále. V Q1 2005 bude Pentium 4 „Prescott“ rozšířen na frekvenci 4,2GHz a polemizuje se také o nové verzi Pentia 4 XE. Protože serverový Gallatin čeká na začátku roku 2005 nahrazení novým 90nm jádrem Potomac, je klidně možné, že Intel integruje toho jádro se 4MB L3 cache i do desktopových procesorů. Ale jedná se spíše o dohady.

A nakonec Q2 2005. Jak jste se mohli dočíst také v dnešní aktualitě, jádro Tejas bylo odloženo, a to právě na druhý kvartál příštího roku. Tejas přijde s řadou vylepšení, jako nová sada instrukcí TNI, vylepšený HT a výrobní proces (později přechod na 65nm) atd. Frekvence budou zpočátku kolem 4GHz a cache zůstane na 1MB. Zde jsou podrobnější specifikace:
  • Architektura NetBurst
  • 90nm, později 65nm výrobní proces
  • Velikost jádra: 120-140 mm2 (90nm), resp. 80-100 mm2 (65nm)
  • Extended Enhanced Hyper-Threading
  • Efektivnější předpověď větvení kódu
  • 8 Tejas New Instructions (TNI, alias SSE4?): podpora audio standardu Azalia, multistreaming a rozpoznání řeči
  • 1MB L2 cache, 24KB L1 cache, 16K uOps Trace cache
  • 800/1066MHz FSB
  • Patice LGA775 (Land Grid Array), nebo-li Socket T

A abych zakončili článek nějakým odlišným způsobem, uvedu, co ve své mezinárodní technologické roadmap pro polovodiče (ITRS) uvedla společnost SIA. Podle ní se nám zpomaluje uplatňování Mooreova zákona a od letošního roku se cykly nových technologií prodlužují na tři roky. V nových plánech očekává SIA 65nm procesory v roce 2007, zatímco přechod na 45nm proces bude následovat v roce 2010. Ale to je přeci jen ještě velmi daleko.

Zdroj: Virtual Zone, X-Bit Labs
reklama