www.svethardware.cz
>
>

GlobalFoundries ignorují 10nm FinFET a skočí rovnou na 7 nm

GlobalFoundries ignorují 10nm FinFET a skočí rovnou na 7 nm
, , aktualita
Společnost GlobalFoundries původně vzniklá odštěpením továren firmy AMD má dnes díky Samsungu k dispozici 14nm výrobní proces. Zatímco Intel i TSMC se chystají k přechodu na 10nm proces, GlobalFoundries jej přeskočí.reklama
Nedávno jsme se podívali na to, jak GlobalFoundries připravují 12nm technologii FD-SOI, která se však nebude týkat výroby výkonných čipů, jako jsou procesory x86 a GPU. Ty jsou aktuálně produkovány pomocí 14nm technologie LPP, kterou si GloFo licencovaly od Samsungu a plánují ji v nejbližší době vylepšit a my budeme pak mluvit o 14nm technologii HP (High Performance). S výrobními schopnostmi firmy GloFo je přitom částečně spjat i osud společnosti AMD, která aktuálně využívá její 14nm linky pro výrobu GPU Polaris a budoucích CPU Zen. Krom toho může využít také služeb firmy TSMC, která také chce přejít na 10nm výrobní proces, ovšem v jejím případě má být využit pouze pro mobilní čipy, jako jsou SoC pro telefony a tablety. Pouze Intel by tak měl najet na 10nm technologii, kterou využije i pro výkonné procesory, což bude generace Cannonlake chystaná na příští či přespříští rok.

GlobalFoundries říkají, že přeskočí 10nm proces, neboť ten by nabídl jen malý nárůst výkonu a pokles spotřeby oproti 14nm a chtějí přejít rovnou na 7nm FinFET. Hodlají přitom začít s výrobou čipů již na začátku roku 2018 (půjde o omezenou výrobu, tzv. risk production), který už není moc daleko. A to je velice zajímavá informace, neboť Intel prý odsunul svůj 7nm proces až na rok 2022. Není divu, že se tak v poslední době objevují otázky, zda Intelu ohledně vývoje výrobních technologií nedochází dech. Samozřejmě jde ale zatím pouze o sliby a předpoklady, ne o realitu, takže až budou na trhu 7nm produkty vyrobené v GlobalFoundries, pak budeme moci soudit.

Co si můžeme od 7nm procesu v porovnání se 14/16nm FinFET slibovat? Dle GlobalFoundries zajistí dvojnásobnou hustotu prvků a o 30 % vyšší výkon. Firma přitom chce využít značné množství nástrojů a celého vybavení, které dnes slouží pro 14nm FinFET. Centrem vývoje 7nm procesu se stane její Fab 8 (Saratoga, New York), do níž bude v nejbližší době investováno několik miliard dolarů a která dnes vyrábí 14nm čipy. Dle neoficiálních zpráv se zde má využít také technologie EUV (Extreme-Ultraviolet Lithography), na kterou čekáme už pěknou řádku let.

Společnost GlobalFoundries se tak chce stát vedoucí firmou ve svém oboru, k čemuž jí mají dopomoci také bývali zaměstnanci IBM Microelectronics, jejíž továrny nedávno odkoupila. Právě ti mají hrát při vývoji 7nm procesu klíčovou roli a vedle toho je navázána spolupráce také s IBM Research, jejíž prezident Arvind Krishna už potvrdil, že se jeho divize bude na tomto vývoji podílet.

Uvidíme tak, zda se v uvedeném termínu podaří uskutečnit tento velký a ambiciózní skok, což by Intelu jistě přidělalo vrásky na čele. Pokud vše půjde dobře, měli bychom někdy za rok číst o tom, že GlobalFoundries přijímají první zakázky na výrobu 7nm vzorků.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře