www.svethardware.cz
>
>
>
>

200 miliónů uživatelů: cíl, který Ubuntu nesplnilo

200 miliónů uživatelů: cíl, který Ubuntu nesplnilo
, , aktualita
Před několika lety nastínil CEO Canonicalu Mark Shuttleworth smělou vizi pro jejich linuxovou distribuci Ubuntu. Do čtyř let řádově stovky miliónů uživatelů. A jelikož uběhla předmětná doba, můžeme se podívat, jak se Canonicalu povedlo tuto vizi naplnit.
K oblíbeným
reklama
Abych to přesněji specifikoval – Mark Shuttleworth tehdy v roce 2011 řekl, že cílem Canonicalu je do čtyř let mít 200 miliónů uživatelů. Ty čtyři roky právě uběhly a my můžeme porovnat smělou vizi s realitou. Protože přesná čísla nemáme, musíme si vypomoci úvahou. Vyjdeme z údajů o zastoupení operačních systémů na desktopu od renomované společnosti Net Applications.

Podle jejích listopadových údajů používalo 1,62 % uživatelů desktopů Linux. Zatímco Windows 10 používalo 9 % a to by mělo odpovídat 120 miliónům uživatelů (některé zdroje uvádějí jen 110 miliónů, ale to je celkem jedno). Jednoduchým výpočtem zjistíme, že uživatelů Linuxu by mělo tedy být necelých 22 miliónů. I kdyby všichni uživatelé Linuxu používali právě Ubuntu (což samozřejmě není pravda), tak se tato distribuce na desktopu dostala na cca 10 % slibovaného čísla zastoupení.

Pokud teď chcete namítnout, že CEO Canonicalu nemluvil jen o desktopu, tak samozřejmě máte pravdu. Ale i kdyby na serverech bylo několikrát (dvakrát, třikrát a klidně i desetkrát) více instalací Ubuntu, než je na desktopu, pořád to ani zdaleka nebude stačit na dosažení oné mety dvou set miliónů. Takže tahle vize už se Marku Shuttleworthovi nesplní. A to říkám bez jakéhokoli náznaku posměšku, protože je to škoda. Více konkurenční prostředí by totiž operačním systémům na desktopu jenom prospělo.


Logo Canonical


Když se podíváme na trh mobilních telefonů, vidíme proč – dva velcí hráči znamenají soutěž a ta znamená více inovací a lepší služby. Je pravda, že na desktopu je k dispozici jako alternativa k dominantním Windows systém OS X od Applu. Jenže ten má v porovnání s Windows podstatně menší díl koláče a dominantnímu hráči z Redmondu zas až tak moc na paty nešlape. Spíš mi to přijde, že jde o dva dost odlišné trhy – trh Windows a trh OS X – navíc s dost odlišnými zákazníky.

A teď to, co mi vrtá hlavou nejvíc. Jak to, že tak povedený systém jako je Linux (dobrá, řekněme některé distribuce) má na desktopu tak minoritní podíl? Ano, vede si nadmíru výtečně na serverech a v různých síťových zařízeních (routery, NASy apod.), ale na desktopu je to bída s nouzí. Hrál jsem si s Linuxem pár let a musím říct, že už je to systém, se kterým může běžný uživatel v pohodě pracovat. Obligátní narážka o příkazové řádce je posledních několik let už zcela nesmyslná. Stačilo by Linux správně uživatelům nakonfigurovat.

No, napadá mě jedno vysvětlení. Jestliže jsem přes všechno pozitivní, co jsem napsal výše o Linuxu, na něj nepřešel sám, proč by měli přecházet běžní uživatelé? Ano, zůstávám na Windows přesto, že za ně musím platit a přestože většina (ne všechny!) aplikací, které používám, buď existuje přímo ve verzi pro Linux, nebo má víceméně srovnatelnou alternativu. To správné slovo je setrvačnost. A u spousty lidí to bude stejné.

A pak jsou tu ti, kteří nemají alternativní aplikace a musí pracovat s Windows. Když vezmete různé malé firmy, které potřebují různé účetní a podobné programy, tak tady fakticky není možnost volby. Největší uživatelskou základnu mají Windows, takže vývojáři vyvíjení pro ně. Jde o tentýž problém, jaký má Microsoft v mobilních telefonech, jenže naruby. A evidentně nepomáhají ani řešení typu Wine.

Co jsem napsal výše o Linuxu platí pro domácnosti a malé firmy, ve větších podnicích a úřadech s vlastním informačním systémem bude situace trochu jiná. Ale stejně, myslíte, že Linux na desktopu může někdy překonat setrvačnost dosavadních uživatelů Windows? Abych se přiznal, tak tomu moc nevěřím.

Zdroj: PC World
reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
Včera, aktualita, Jan Vítek