3D tiskárna z Harvardu vytváří pomocí laseru kovové výrobky přímo v prostoru

Materiál díky laseru tuhne hned, jakmile vyteče z drobné trysky, takže je možné v prostoru vytvořit jakýkoliv tvar. Laser pro tuhnutí musí být přesně naprogramovaný, aby materiál ztvrdl hned, ale naopak nesmí zacpat trysku. Na vývoji této 3D tiskárny spolupracoval Harvardský Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering společně se SEAS (John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences).
Drobné kovové předměty je možné vytisknout v jediném kroku. Vedoucí výzkumného týmu Jennifer Lewis pracuje s inkoustem, který obsahuje nanočástice stříbra, díky němuž jsou výsledné výrobky vodivé, takže najdou své využití v elektronice. Tisková hlavice se dokáže pohybovat podél 3 os a vytvářet různě zakřivená stříbrná vlákna, která jsou tenčí než lidský vlas. Z kovového materiálu se dají tvarovat například předměty spirálovitého tvaru, možné jsou i ostré ohyby. Harvardova univerzita předváděla schopnosti své 3D tiskárny i na drobných motýlcích, kteří vznikli během několika vteřin.
Podle člena výzkumného týmu Marka Skylar-Scotta bylo nejtěžší optimalizovat vzdálenost samotné trysky a laseru pro vytvrzování. "Pokud se laser dostane při tisku příliš blízko trysce, ztuhlý materiál trysku ucpává," prohlásil Mark Skylar-Scott. Na druhou stranu je nutné, aby materiál rychle tvrdl a udržel svůj tvar. Díky správnému seřízení je pak tryska pro 3D tisk schopná vytvořit ze stříbrného drátku libovolný tvar.
"Použití laserové technologie pro zvětšení možností v oblasti 3D tisku nejenom inspiruje k novým druhům produktů, ale i vzrušujícím způsobem posune hranice zhotovování nejrůznějších tvarů. A to znovu potvrzuje, že dříve přijaté limity designu mohou být překonány inovací," prohlásil ředitel Wyss Institute Donald Ingber.
Zdroje: engadget.com, harvard.edu