www.svethardware.cz
>
>
>
>

5nm proces TSMC: AMD Zen 4 & RDNA 3, NVIDIA Hopper i Intel Xe?

5nm proces TSMC: AMD Zen 4 & RDNA 3, NVIDIA Hopper i Intel Xe?
, , aktualita
Server ChinaTimes přináší velice zajímavé informace o tom, na co by měl být použit již brzy nastupující 5nm výrobní proces firmy TSMC. Dalo se očekávat, že si na něj brousí zuby AMD s NVIDIÍ, ovšem co takový Intel?
K oblíbeným
reklama
ChinaTimes tak mluví rovnou o všech třech hlavních PC firmách, které by měly využít služeb TSMC a jejího 5nm procesu. V případě firem AMD a NVIDIA s tím můžeme počítat, ale otázka je Intel a jeho Xe. Informace o tom, že Intel využije služeb TSMC nebo i Samsungu se objevily už několikrát, ale nedá se říci, že by se potvrdily, nicméně vše je jednou poprvé. Nyní ale můžeme výrobu GPU Xe v TSMC označit jen jako fámy, což ostatně uvádí i zdroj. 
 
 
Zveřejněný dokument obsahuje krom PC hardwaru také řadu mobilních čipů a mezi nimi i Kirin 1000 a Kirin 1100. Jde o čipy pro HiSilicon, takže dle těchto záznamů by to s ukončením výroby čipů pro Huawei nemuselo být tak horké. To samozřejmě s tím, že budeme věřit, co hlásá následující obrázek. Ten je dle zdroje založen na informacích od dodavatelů výrobních zařízení pro továrny TSMC.
 
 
V podstatě jediné, s čím se dá opravdu počítat, je výroba čipů A14 a A14X pro Apple již v tomto roce, neboť o tom se vědělo již dříve. Přechod firmy AMD na 5nm v rámci Zen 4 a RDNA3 je také logický, což platí i pro NVIDII a její příští generaci Hopper, a to s tím, že uvažovat můžeme spíše o roku 2022. 
 
Jedná se přitom o masovou produkci, ne přehled o tom, kdy by se mohly objevit první prototypy a další informace je ta, že kapacita procesu N5 (5nm TSMC) a vylepšeného N5+ by v roce 2022 měla dosáhnout cca jednoho milionu waferů. Analytici předpokládají, že 5nm procesy zařídí firmě TSMC už v tomto roce kolem 10 % veškerých tržeb a v příštím se na nich budou podílet z 25 až 30 %. 
 
Samsung už také bude mít brzy připraven 5nm proces, ale dle analytiků se jeho kapacita i výtěžnost nebude moci v druhé polovině tohoto roku rovnat s nabídkou TSMC. Ta ovšem očekávala, že i díky 5nm procesu v druhé polovině roku značně navýší své tržby, ale nyní je výhled takový, že ty zůstanou zhruba na úrovni první poloviny roku. Zájem o 5nm proces je ale obrovský, a TSMC díky tomu udrží své investiční výdaje v letošním roce na 15 až 16 miliardách dolarů.
 
To vše je pak v souladu s poznámkou výkonného ředitele TSMC (C. C. Wei), který uvedl, že nástup 5nm procesu výrazně překoná začátek éry 7nm procesu. Exploze objednávek na 5nm čipy v příštích letech tomu odpovídá. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080 Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080
NVIDIA ve čtvrtek odpoledne vyšle na trh nové karty GeForce RTX 3070, z nichž by se mohl stát velký prodejní úspěch. Nabídnout totiž mají výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti, a to s cenou 500 dolarů. Ale jak to bude s dostupností? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě
Sociální síť Facebook už před nějakou dobou spustila seznamku Dating. Dosud ale nebyla dostupná v Evropě, což se nyní mění. Přináší možnost seznámit se s různými lidmi za různými účely, ať už jde o nalezení lásky nebo jen parťáka na venčení psa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin
V letošním červnu se mluvilo o tom, že společnost PayPal zahrne do svých systémů i podporu kryptoměn. Tak se nyní skutečně děje, firma toto potvrzuje a už počátkem příštího roku by to mělo začít fungovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře