www.svethardware.cz
>
>
>
>

5nm proces TSMC: AMD Zen 4 & RDNA 3, NVIDIA Hopper i Intel Xe?

5nm proces TSMC: AMD Zen 4 & RDNA 3, NVIDIA Hopper i Intel Xe?
, , aktualita
Server ChinaTimes přináší velice zajímavé informace o tom, na co by měl být použit již brzy nastupující 5nm výrobní proces firmy TSMC. Dalo se očekávat, že si na něj brousí zuby AMD s NVIDIÍ, ovšem co takový Intel?
K oblíbeným
reklama
ChinaTimes tak mluví rovnou o všech třech hlavních PC firmách, které by měly využít služeb TSMC a jejího 5nm procesu. V případě firem AMD a NVIDIA s tím můžeme počítat, ale otázka je Intel a jeho Xe. Informace o tom, že Intel využije služeb TSMC nebo i Samsungu se objevily už několikrát, ale nedá se říci, že by se potvrdily, nicméně vše je jednou poprvé. Nyní ale můžeme výrobu GPU Xe v TSMC označit jen jako fámy, což ostatně uvádí i zdroj. 
 
 
Zveřejněný dokument obsahuje krom PC hardwaru také řadu mobilních čipů a mezi nimi i Kirin 1000 a Kirin 1100. Jde o čipy pro HiSilicon, takže dle těchto záznamů by to s ukončením výroby čipů pro Huawei nemuselo být tak horké. To samozřejmě s tím, že budeme věřit, co hlásá následující obrázek. Ten je dle zdroje založen na informacích od dodavatelů výrobních zařízení pro továrny TSMC.
 
 
V podstatě jediné, s čím se dá opravdu počítat, je výroba čipů A14 a A14X pro Apple již v tomto roce, neboť o tom se vědělo již dříve. Přechod firmy AMD na 5nm v rámci Zen 4 a RDNA3 je také logický, což platí i pro NVIDII a její příští generaci Hopper, a to s tím, že uvažovat můžeme spíše o roku 2022. 
 
Jedná se přitom o masovou produkci, ne přehled o tom, kdy by se mohly objevit první prototypy a další informace je ta, že kapacita procesu N5 (5nm TSMC) a vylepšeného N5+ by v roce 2022 měla dosáhnout cca jednoho milionu waferů. Analytici předpokládají, že 5nm procesy zařídí firmě TSMC už v tomto roce kolem 10 % veškerých tržeb a v příštím se na nich budou podílet z 25 až 30 %. 
 
Samsung už také bude mít brzy připraven 5nm proces, ale dle analytiků se jeho kapacita i výtěžnost nebude moci v druhé polovině tohoto roku rovnat s nabídkou TSMC. Ta ovšem očekávala, že i díky 5nm procesu v druhé polovině roku značně navýší své tržby, ale nyní je výhled takový, že ty zůstanou zhruba na úrovni první poloviny roku. Zájem o 5nm proces je ale obrovský, a TSMC díky tomu udrží své investiční výdaje v letošním roce na 15 až 16 miliardách dolarů.
 
To vše je pak v souladu s poznámkou výkonného ředitele TSMC (C. C. Wei), který uvedl, že nástup 5nm procesu výrazně překoná začátek éry 7nm procesu. Exploze objednávek na 5nm čipy v příštích letech tomu odpovídá. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik