Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

6 základních desek s AMD 690G - závěrečné shrnutí

27.9.2007, Petr Popelka, článek
6 základních desek s AMD 690G - závěrečné shrnutí
V uplynulých týdnech jste na našich stránkách mohli narazit na celkem 6 obsáhlých recenzí základních desek s čipovou sadou AMD 690G. Každá z těchto recenzovaných desek měla určité ctnosti či nectnosti, klady či zápory, výhody a nevýhody. Vše jsme pro vás shrnuly do tohoto článku, kterým recenze základních desek s čipsetem AMD 690G zakončíme.
V dnešním článku se ohlédneme za celkem šesti recenzemi základních desek s čipsetem AMD 690G, které se v uplynulých týdnech na našich stránkách postupně objevovaly. Specifikace čipsetu AMD 690G jsou jasně dány, ostatně jejich přehled najdete v článku "AMD 690G/V - ideální volba nejen pro HTPC?", avšak i přesto byla každá z recenzovaných desek něčím vyjímečná, jiná, zkrátka se vždy něčím odlišovala od konkurence. Nemluvíme ale pouze o kladech, objevily se i zápory a to v podobě vysokých teplot čipsetu, nevhodného umístění jednotlivých komponent na PCB nebo i nekompatibilita s paměťmi aj. U každé z desek také naleznete aktualizovanou orientační cenu.Odkazy na jednotlivé recenze:

Gigabyte GA-MA69G-S3H


První deskou, na kterou jsme se v našem seriálu s AMD 690G zaměřili, byl model společnosti Gigabyte s označením GA-MA69G-S3H. Vybavení desky je oproti konkurenci výborné, při srovnání s ostatními recenzovanými deskami dokonce nejlepší (zamrzela ale absence bracketu s TV výstupy). Posuďte ostatně sami za pomoci přehledu níže:Vezmu-li to popořadě, rozložení jednotlivých prvků na desce je více méně v pořádku, vytknul bych ale umístění jumperu pro reset paměti CMOS a polohu (popř. orientaci) PATA konektoru, k němuž je problémový přístup po osazení rozměrnou grafikou. Kvalitu desky ale sráží použitý chladič NorthBridge (resp. jeho nedostatečná velikost) a vysoké teploty čipsetu. Tato skutečnost zcela zbytečně degraduje i jinak slušné možnosti přetaktování.

Kromě již zmiňovaného skvělého vybavení se tato deska jako jediná může pochlubit podporou CrossFire díky slotu PCI-E x4. V testech tato deska nijak výrazně nepřekvapila, ale ani nezklamala, což je jedině dobře. Své místo by si mohla najít u spousty uživatelů, především pak u těch, kteří nechtějí nebo jednoduše nemůžou do základní desky investovat velkou sumu peněz. Za danou cenu tato FullATX deska nabízí opravdu slušný základ i pro výkonné procesory a grafické karty a nebýt oněch vysokých teplot čipsetu, určitě by tato desky získala i naše ocenění TREFA, ostatní výtky se totiž týkají spíše drobností.Dobře navržené PCB
Vysoké teploty NorthBridge
Solidní možnosti rozšíření
Pouze 2 konektory pro ventilátor
Propracovaný BIOS
Absence bracketu s TV výstupy
Technologie CrossFire
Ikona Odkaz na databázi
Poměr cena/výkon
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1 900,- CZK včetně DPH


MSI K9AG Neo2-Digital


Tato základní deska disponující poměrně nízkou cenou (uvažujeme-li FullATX formát) nabízí slušně rozšířitelný a výkonný základ i pro rychlé procesory a grafické karty. Co se týče rozložení jednotlivých prvků na desce, snad jediný zásadnější problém vidím v pozici PATA konektoru a čtyřpinového +12V konektoru, naproti tomu tato deska je prozatím jedinou z testovaných, do kterých se vtěsnaly naše referenční paměti i při použití chladiče Noctua NH-U12F. Rozhodně se mi ale u této desky nelíbilo upevnění chladiče NorthBridge, které může v krajním případě vést až k poškození čipu, který má chránit.Po výkonnostní stránce na tom deska není špatně a překvapilo mě velice slušné přetaktování i přes jednoduchý BIOS. Velké zklamání však spočívalo v nemožnosti běžného používání této desky s našimi referenčními pamětmi OCZ Reaper HPC. Můžeme jen doufat, že tento problém vyřeší nová verze BIOSu, neboť chyba byla zřejmě pouze v něm. Po osazení jinými pamětmi (zkoušeli jsme dva typy pamětí GeIL) se deska chovala naprosto korektně a nebyly s ní žádné jiné problémy.

Máme tedy před sebou levnou desku, která na jednu stranu podává slušné výkony, na druhou stranu ji sráží naprosto základní možnosti ladění BIOSu, momentální potenciální nekompatibilita s paměťmi, špatně upevněný chladič NB a stále ještě vcelku vysoké teploty čipové sady. Mínusem je také absence jakéhokoliv analogového TV výstupu. Při srovnání s minule recenzovanou deskou Gigabyte GA-MA69G-S3H se dá jen velmi stěží určit, která je vlastně ve výsledku lepší. Obě mají své klady i zápory a vše záleží především na konkrétních preferencích (například 3 sloty PCI vykompenzovány absencí PCI-E x4), rozhodnout se musí tedy již každý sám.Nízká cena
Omezené možnosti BIOSu
Velmi slušné přetaktování
Upevnění chladiče NorthBridge
Solidní výkon
Nekompatibilita s pamětmi OCZ Reaper
Orientační prodejní cena: 1 800,- CZK včetně DPH


Sapphire PE-AM2RS690MH


Cena této desky se v době, kdy byla recenzována, pohybovala kolem 2 000,- včetně DPH, což byla i do značné míry nevýhoda oproti konkurenci. Nyní je ale situace příznivější a cena se běžně pohybuje kolem 1 800,- korun včetně DPH.

Formát mATX je vždy otázkou kompromisů, avšak skutečnost, že výrobce desku nevybavil žádným slotem PCI-E x1, může být zejména v budoucnu docela problém. Rovněž pak absence rozhraní FireWire může někoho zklamat. Integrovaná grafická karta nabízí výstup pro analogový monitor (D-Sub), header s TV výstupy (bohužel bez přibaleného bracketu) a HDMI konektor. DVI konektor na této desce není a v případě jeho potřeby by bylo nutné obstarat si redukci HDMI --> DVI, jejíž cena se pohybuje okolo 150,- Kč.Toto byla především negativní zjištění, avšak tato deska se také může pochlubit velice kvalitně zpracovaným BIOSem, který je navíc zálohován obdobně jako u dražších základních desek a tudíž by se v případě nějaké nehody, například při flashování, nemělo nic vážného stát a měla by nastartovat se záložním BIOSem. Deska je také vybavena LED displejem, který zobrazuje POST kódy BIOSu při startu systému, ale jelikož se mi význam těchto kódů nepodařilo nikde zjistit (nevím proč nejsou uvedeny v manuálu), nepovažuji jej za nic víc než pouhé zpestření PCB.

Za co si rozhodně zaslouží velkou pochvalu je teplota NorthBridge, která je opravdu bezkonkurenčně nejnižší ze všech desek zahrnutých ve srovnávacích testech. Další oblast, kde kralovala, je přetaktování. Více jak 50% přetaktování FSB sběrnice je rozhodně velký úspěch, o takto vysokých frekvencích by mě v případě čipsetu AMD 690G ani nenapadlo uvažovat.

Ve výsledku se tedy jedná o velmi kvalitní desku podávající perfektní výkony, která však není pro každého zejména kvůli horšímu vybavení. Je proto nutné opravdu důkladně zvážit všechna pro a proti, kterými disponuje. Pro ladiče, kteří jsou limitovaní rozpočtem (a třeba i velikostí skříně) a nevadí jim několik základních nedostatků jako absence PCI-E x1 slotu, FireWire řadiče či DVI výstupu, je tato deska jako stvořená.Nízké teploty NorthBridge
Absence PCI-E x1 slotu
Excelentní přetaktování
Chudá výbava i příslušenství desky
Velmi slušné výkony v testech
Absence DVI výstupu
Záložní BIOS
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1 800,- CZK včetně DPH


Asus M2A-VM HDMI


Musím říct, že tato deska mě velmi mile překvapila co se týče rozložení jednotlivých prvků, vybavení, příslušenství a rovněž i v testech si vedla výtečně. Byli bychom však asi v pohádce, aby se neobjevilo nějaké to "ale". Sice disponuje propracovaným BIOSem, který nabízí i několik nadstandardních funkcí jako OC profily nebo Music Alarm, ale chybí mu možnost jakéhokoliv nastavení latencí pamětí. Díky tomu je v praxi z tohoto hlediska jedno, zda vlastníte kvalitní, drahé moduly s dobrým časováním nebo nejlevnější OEM paměťové moduly. Deska navíc není zrovna moc nakloněna taktování, respektive během našich testů omezovala frekvenci FSB v závislosti na napětí do procesoru, což mi přijde jako nelogické.Problémy s taktováním bych však u této desky neviděl ani trochu černě, protože kdo si bude přetaktovávat procesor v HTPC? Zde jsou zcela jiné priority jako například podpora HD videa, dostatečné možnosti rozšíření i přes limitaci mATX formátu a mmj. i kvalitní integrovaná grafika s množstvím výstupů. Tato deska zkrátka není určena overclockerům, ale je navržena právě do těchto multimediálních domácích PC a HTPC, kde uživateli poskytne výborný základ za nízkou cenu. Co se týče praktického nasazení v HTPC, zde bych viděl problém ve vysoké teplotě NorthBridge i SouthBridge a také v (ne)kvalitě výstupu kompozitního a komponentního videa.

Tato základní deska je svým způsobem jedinečná a má oproti ostatním recenzovaným jedno velké plus, které zastíní leckterý jiný nedostatek - umožňuje současné použití DVI a HDMI výstupu, navíc se její cena dostala tak nízko, že soupeře se stejně nízkou cenou, nabízející podobně bohatou výbavu, budete hledat jen velmi těžko. Především proto, že se jedná o desku pro HTPC s výborným poměrem cena/výkon(výbava), jsem se rozhodl přehlédnou některé nedostatky a deska zaslouženě získala naše ocenění TREFA.Příkladně navržené PCB
Nemožnost nastavení latence pamětí
Množství výstupů int. grafiky
Vysoké teploty čipsetu
Bohaté příslušenství
Pouze 5.1 zvukový výstup
Nadstandardní funkce BIOSu zahrnující OC Profily nebo Music Alarm
Kvalita obrazu kompozitního TV výstupu
Nízká cena
Umístění jumperu pro reset BIOSu
Orientační prodejní cena: 1 700,- CZK včetně DPH


Gigabyte MA-GA69GM-S2H


Tato základní deska je dost rozporuplná a v jejím případě platí víc než kdy jindy, že jedna výhoda je vždy vykoupena nějakou tou nevýhodou. Vezmeme to hezky popořadě a provedeme i letmé srovnání s Asus M2A-VM HDMI, ke které má s ohledem na schopnosti a výbavu nejblíže.Gigabyte GA-MA69GM-S2H má velmi pěkně navržené PCB s ohledem na potřeby běžného uživatele. Ani po osazení rozměrnou grafikou nedochází k zamezení přístupu k některému z headerů či portů a ani k žádnému jinému negativnímu efektu. Naproti tomu přístup k pinům pro reset paměti CMOS není zrovna nejlepší a stejně tak pozice headeru pro paralelní port mi nepřijde příliš logická. Deska nabízí celkem šest grafických výstupů, kdy analogové TV výstupy kompozitního a komponentního video se mohou pochlubit citelně lepší kvalitou obrazu než v případě Asusky. Zklamání však přichází se zjištěním, že není možné současné použití HDMI a DVI-D výstupu (v případě výše zmíněné Asusky tato kombinace možná je).

Co se týče naměřených teplot, deska si opět nezaslouží pochvalu. Teploty NorthBridge nad 70°C rozhodně nejsou ukázkové a přestože by čip RS690 měl být provozuschopný i s teplotou 90°C, nemyslím si, že lze tyto vysoké teploty v celkovém hodnocení pominout. V tomto směru jde dnes recenzovaná deska ve šlépějích své stájové kolegyně Gigabyte GA-MA69G-S3H, se kterou má společného i mnoho dalšího (rozdíl je prakticky pouze ve formátu/možnostech rozšíření).
Tato deska není vhodná pro přetaktování. Přestože v některých oblastech ladění/přetaktování podala nadprůměrné výsledky, nemožnost změny napětí zejména pro procesor ji sráží až na příčky nejnižší. Nemožnost hýbat s napětím navíc může být negativem i v případě, kdy by se nejednalo o přetaktování, ale o podtaktování. Deska sice napětí upravuje v závislosti na násobiči procesoru, nicméně toto řešení se mi v některých případech nejeví jako dostatečné (zejména pokud se nepoužívá technologie Cool&Quiet). Je ale možné, že tento nedostatek napraví některá z budoucích verzí BIOSu a pak by se rázem jednalo o mnohem zajímavější kus HW - o tom však lze jen spekulovat.

Navzdory výše uvedeným skutečnostem pravdou zůstává, že není směřována do rukou ladičům, ale spíše méně náročným uživatelům, kteří ocení slušnou výbavu, množství grafických výstupů a solidní možnosti rozšíření, protože právě to jsou její přednosti a ty ji dělají zajímavou. Za cenu pohybující se kolem 1 800,- Kč včetně DPH tedy získáte desku, která vás může jako základ pro HTPC plně uspokojit (vzhledem k výše uvedenému ji ale nedoporučuji nikam jinam), jen je potřeba zajistit dostatečné chlazení, aby se teploty NorthBridge udržely v přijatelných mezích.


Dobře navržené PCB
Nemožnost změny napětí pro CPU a RAM
Množství a kvalita výstupů int. grafiky
Nemožnost současného použití HDMI a DVI-D výstupu
Slušná výbava i možnosti rozšíření
Vysoká teplota NorthBridge
Orientační prodejní cena: 1 800,- CZK včetně DPH


Biostar TA690G AM2


Tato základní deska je hodně specifická a svým způsobem i jedinečná. Vzhledem k vybavení a schopnostem se nedá jednoznačně určit, ke komu je vlastně směřována. Skvěle zpracovaný BIOS s výbornými možnostmi ladění, taktování atp. předurčuje tuto desku pro ladiče, kteří dokáží tento potenciál využít, naproti tomu integrované grafické jádro s výstupy HDMI, DVI-I, D-Sub a S-Video je navrženo spíše pro nenáročné sestavy nebo HTPC. Proti nasazení v HTPC zase ale hovoří abcence dalších výstupů integrované grafiky (Composite a Component TV-Out) a zároveň i absence FireWire řadiče. Rozhodně tedy nelze učinit jednoznačný verdikt, pro koho je tato deska určena a pro koho nikoliv, rozhodnutí je pouze na vás.Výše uvedené skutečnosti ale nic nemění na faktu, že před sebou máme skvěle zpracovaný kus HW, který se pyšní nejen tolikrát zmiňovaným BIOSem s množstvím nadstandardních funkcí, ale také použitím kondenzátorů s tuhým dielektrikem pro filtraci napájení procesoru, celkem čtyřmi konektory pro připojení ventilátorů, tlačítky Power a Reset umístěnými přímo na PCB, poměrně nízkou teplotou NorthBridge a celkově perfektně zvládnutým PCB, kde bych měl výtku pouze k umístění jumperu pro reset paměti CMOS.

Zda je tato deska vhodná pro vaše potřeby či nikoli, to již musíte posoudit sami na základě poznatků získaných z naší recenze. Za 1 800,- Kč včetně DPH nabízí slušný základ i pro výkonné PC (při osazení přídavnou grafickou kartou).Skvěle zpracovaný BIOS
Absence kompozitního a komponentního výstupu int. grafiky
Celkem čtyři grafické výstupy
Nemožnost současného použití HDMI a DVI výstupu
Poměrně nízká teplota NorthBridge
Absence FireWire
Nadstandardní prvky s ohledem na cenu
Umístění jumperu pro reset paměti CMOS
Orientační cena: 1 800,- korun včetně DPH


Tak to byly ony, celkem šest základních desek směřovaných do rukou běžných uživatelů, kteří nemíří přehnaně vysoko, ale zároveň se nespokojí s málem. FullATX desky s čipsetem AMD 690G jsou základem s výbornými možnostmi rozšíření (s ohledem na nízkou cenu) a se svým výkonem jsou plně konkurenceschopny. Zda využijete integrovanou grafiku či nikoliv, je vždy pouze na vás, není problém tyto základní desky provozovat s jakoukoliv jinou rozšiřující grafikou.

MicroATX desky s čipovou sadou AMD 690G jsou díky svým shopnostem vesměs ideálním řešením pro stavbu HTPC. Avšak, pokud při pořizování nového počítače předem víte, že možnosti rozšíření pro vás nejsou příliš důležité, klidně můžete mATX desku zvolit i pro základ klasického, třeba i výkonného PC. Provedené testy jsou totiž důkazem toho, že tyto desky niktereak neztrácí na výkonu a rovněž i BIOSem (možnosti ladění/přetaktování) se plně vyrovnávají FullATX deskám. Počítač založený na mATX desce, osazený klidně i High-Endovou grafikou, navíc obvykle vyjde nepatrně levněji a můžete jej navíc sestavit do většiny mATX skříní, díky čemuž bude takovýto PC mnohem lépe přenosný (ideální například na LAN Party:).

Nyní se podívejme na závěrečné srovnání formou tabulky, kde se zaměříme na základní kritéria jako cena, schopnosti BIOSu, možnosti OC, vybavení desky (osazení, návrh PCB, možnosti rozšíření), chlazení čipsetu a příslušenství (včetně SW). Maximální možný přidělený počet bodů je 10 a od něho se odvíjejí ostatní, nižší počty přidělených bodů. Toto hodnocení je ve výsledku dost obecné, každý má jiná kritéria při výběru základní desky, a proto doporučuji zaměřit se na své vlastní potřeby a pozměnit si hodnocení k obrazu svému (např. do celkového počtu bodů nezapočítat přetaktování, jelikož vím, že pro mě není důležité nebo pro mě nehraje roli cena, případně příslušenství desky atd. atd.).

Bodové hodnocení testovaných desek
Název desky
Cena
Schopnosti BIOSu
Přetaktování
Vybavení desky
Chlazení čipsetu
Příslušenství
Celkové hodnocení
Gigabyte GA-MA69G-S3H
6
8
6
10
4
7
41
MSI K9AG Neo2-Digital
8
4
5
8
6
5
36
Sapphire PE-AM2RS690MH
8
7
8
4
10
3
40
Asus M2A-VM HDMI
10
5
4
10
6
10
45
Gigabyte MA-GA69GM-S2H
8
6
9
9
4
7
43
Biostar TA690G AM2
8
10
10
6
8
7
49

V našem testu velmi dobře dopadla deska Asus M2A-VM HDMI, která ostatně získala i ocenění TREFA, velmi dobře si ale vedla i Gigabyte MA-GA69GM-S2H, kterou nejvíce srážela nemožnost změny napětí v BIOSu a vysoká teplota NorthBridge. Celkově dopadla nejlépe poslední recenzovaná deska Biostar TA690G AM2, která podávala v několika oblastech nadprůměrné výkony, avšak i ta však měla nedostatky především v absenci FireWire řadiče a TV výstupů int. grafiky (vyjma S-Video výstupu přímo na zadním panelu). Označit jednu desku za jednoznačně nejlepší není možné (resp. by takovýto verdikt nemohl být zcela objektivní), každá deska má co nabídnout, včetně MSI K9AG Neo2-Digital s nejnižším počtem bodů, celkově totiž testované desky byly dost vyrovnané (ač to tak na první pohled nemusí vypadat). Doporučuji se proto rozhodnout na základě informací získaných z našich recenzí v kombinaci s vlastními preferencemi.

Tímto bych kapitolu s recenzemi věnující se čipsetu AMD 690G uzavřel a už teď se určitě můžete těšit na recenze budoucí. Jakékoliv připomínky, postřehy či konstruktivní kritiku rád uvítám v diskuzi pod článkem.