AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum

AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
, , aktualita
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
K oblíbeným
reklama
Halicin dostal své označení podle Hala, počítače z filmu 2001: Vesmírná odysea, z čehož je vidět, že přínos umělé inteligence byl zřejmě značný. Halicin byl vytvořen na MIT pomocí strojového učení, které tak identifikovalo antibiotikum schopné bojovat proti mnoha vysoce odolným bakteriím. 
 
 
Prozatím proběhly pokusy na laboratorních myších, v jejichž případě je Halicin dokázal zbavit infekce bakterií Acinetobacter baumannii, která nakazila řadu amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu. Tato bakterie je přitom odolná vůči všem ostatním antibiotikům, zatímco Halicin jí myši zbavil během 24 hodin. Stejně tak je účinný vůči Clostridium difficile (infekce trávicího traktu) nebo Mycobacterium tuberculosis. 
 
Potenciál Halicinu se také ukazuje v tom, že ani Escherichia coli si nedokázala během 30denního testování vyvinout žádnou odolnosti. Proti ciprofloxacinu přitom E.coli začala vykazovat známky rezistence už po jednom až třech dnech a po měsíci bylo toto antibiotikum 200x méně efektivní. 
 
Hledání nového antibiotika začalo přitom tak, že se výzkumníci zaměřili na tvorbu takového, které by bylo efektivní právě vůči E.coli. Vytrénovali model AI s využitím informací o 1700 již schválených léčivech a 800 přírodních produktech a ten pak byl virtuálně otestován s využitím knihovny 6000 sloučenin. AI přišla s molekulou, která se značně lišila od obvyklých antibiotik a jiný model strojového učení také ukázal, že pravděpodobně bude vůči lidem zcela neškodná, čili netoxická. Následovala samotná tvorba Halicinu s využitím databáze ZINC15 s cca 1,5 miliardou chemických sloučenin a jeho prvotní testy.
 
Využití strojového učení zde dle výzkumníků otevírá dveře pro nalezení dalších efektivních antibiotik i pro optimalizaci těch již existujících. Vypadá to také, že šlo o práci pro CSAIL laboratoře na MIT, kde nedávno vznikla i laboratoř DSAIL (Data Systems and Artificial Intelligence Lab), na čemž spolupracovaly firmy Intel, Google a Microsoft.
 
Zdroj: MIT


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů
Mohlo by se zdát, že valná většina lidí už využívá notebooky, pro než je webkamera už dávno standardní výbava a že na trhu jsou velké zásoby mnoha modelů, které jen tak nedojdou. Nicméně webkamery nejsou a Logitech na to reaguje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv
Komunikátor WhatsApp chce bojovat proti šíření dezinformací, jejichž počet se významně zvýšil během nynější koronavirové pandemie. Právě o viru a nemoci koluje spousta nesmyslů a omezením sdílení zpráv by se to mělo omezit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice
Co se týče grafických karet Intelu, v posledních měsících se probírala především ukázka DG1, ovšem čeká se především na to, co předvedou modely DG2. Ty už můžeme označit za grafiky pro nadšence a vhodné i do pracovních stanic. Doufejme.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let
Event Horizon Telescope nám loni přinesl historicky první snímek černé díry, respektive jejího bezprostředního okolí. Šlo o střed galaxie M87 vzdálené cca 54 milionů světelných let. Nyní se posuneme o dva řády dál. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Stadia Pro nyní zdarma na 2 měsíce, u nás však stále ještě není Stadia Pro nyní zdarma na 2 měsíce, u nás však stále ještě není
Google se rozhodl, že veřejnosti nabídne přístup ke službě Stadia Pro na dva měsíce zdarma, což začíná platit již dnes, ovšem my můžeme být stále v klidu, neboť v České republice Stadia dosud není. Ale mohla by brzy dorazit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek