AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum

AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
, , aktualita
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
K oblíbeným
reklama
Halicin dostal své označení podle Hala, počítače z filmu 2001: Vesmírná odysea, z čehož je vidět, že přínos umělé inteligence byl zřejmě značný. Halicin byl vytvořen na MIT pomocí strojového učení, které tak identifikovalo antibiotikum schopné bojovat proti mnoha vysoce odolným bakteriím. 
 
 
Prozatím proběhly pokusy na laboratorních myších, v jejichž případě je Halicin dokázal zbavit infekce bakterií Acinetobacter baumannii, která nakazila řadu amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu. Tato bakterie je přitom odolná vůči všem ostatním antibiotikům, zatímco Halicin jí myši zbavil během 24 hodin. Stejně tak je účinný vůči Clostridium difficile (infekce trávicího traktu) nebo Mycobacterium tuberculosis. 
 
Potenciál Halicinu se také ukazuje v tom, že ani Escherichia coli si nedokázala během 30denního testování vyvinout žádnou odolnosti. Proti ciprofloxacinu přitom E.coli začala vykazovat známky rezistence už po jednom až třech dnech a po měsíci bylo toto antibiotikum 200x méně efektivní. 
 
Hledání nového antibiotika začalo přitom tak, že se výzkumníci zaměřili na tvorbu takového, které by bylo efektivní právě vůči E.coli. Vytrénovali model AI s využitím informací o 1700 již schválených léčivech a 800 přírodních produktech a ten pak byl virtuálně otestován s využitím knihovny 6000 sloučenin. AI přišla s molekulou, která se značně lišila od obvyklých antibiotik a jiný model strojového učení také ukázal, že pravděpodobně bude vůči lidem zcela neškodná, čili netoxická. Následovala samotná tvorba Halicinu s využitím databáze ZINC15 s cca 1,5 miliardou chemických sloučenin a jeho prvotní testy.
 
Využití strojového učení zde dle výzkumníků otevírá dveře pro nalezení dalších efektivních antibiotik i pro optimalizaci těch již existujících. Vypadá to také, že šlo o práci pro CSAIL laboratoře na MIT, kde nedávno vznikla i laboratoř DSAIL (Data Systems and Artificial Intelligence Lab), na čemž spolupracovaly firmy Intel, Google a Microsoft.
 
Zdroj: MIT


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře