reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aktivní chlazení pamětí

26.10.2001, Jiří Dostál, článek
Aktivní chlazení pamětí
Že se v dnešní době chladí téměř vše, není žádnou novinkou, ale pasivní chlazení pamětí se spojením s aktivním?? Že ne?? Ale ano i to je možné. Právě o takovémto chladícím zařízení bude řeč, tedy vzhůru do...
Úvod:
Že se chladí aktivními chladiči procesor, GPU grafické karty a dokonce již i čipsety základních je dnes běžná věc. Ale chladit paměti? Nějaké pokusy už tady také byly (s pasivními chladiči u grafických karet). Tuto éru začala grafická karta od firmy nVidia, konkrétně GeForce 2 Ultra, u které bylo chlazení vysoce taktovaných pamětí pro správnou funkčnost téměř nutností. Dnes vám čtenářům představíme naprosto ojedinělý chladící kit pro „slotové“ paměti základních desek.



Na předchozím obrázku je již samotný chladící kit. Ani toto řešení není v počítačové branži (zejména pro overclockery) španělskou vesnicí. Už dříve byly vydány na trh podobné chladiče, ale byly jen pasivní. Neboli se na nich nevyskytoval žádny aktivní chladič.

Toto řešení není určitě určeno pro tuctový prodej „obyčejným“ zákazníkům. Jak jsem již podotkl výše, myslím si, že kit vzbudí velký zájem u přetaktovávačů (ale nejen tam), kde každý stupeň hraje důležitou roli.

Přídavný chladič se otáčí rychlostí 5000 ot./min., ale jeho žebra mají rozměry jen 40x40 mm. Tím pádem je cirkulace vzduchu omezena jen na 5,1 CF/min. Není to mnoho, ale pro potřeby chlazení paměti, která přeci jenom neprodukuje takové množství tepla, je tato hodnota dostačující. Hlučnost větráčku je jen 23dB, což je určitě příjemné. Po instalaci do PC ani nepoznáte, že se v něm „točí“ něco navíc, což o ostatních větrácích určitě nejde říct. :-(

Technické údaje
Rozměry chladiče
40x40x40x20 mm
Napájecí napětí
12V
Napájecí proud
0,11A
Vydávaný výkon
1,32W
Rychlost otáček
5000 ot./min. +/- 10%
Tlak vzduchu
1,59mm-H20
Maximální cirkulace vzduchu
5,1 CF/min.
Hlučnost
23dB
Typ ložiska
Kuličkové
Garantovaná prov. doba
30 000 hod.
Napájecí konektor
3/4 pin


Po nainstalování chladiče do PC se naskytne následující pohled – viz. obrázek. Chladič je nad všemi paměťovými sloty a tím příznivě ovlivňuje teplotu pamětí. Předtím, než se chladič umisťuje, musíme zasunout všechny paměťové moduly na svá místa, protože pozdější manipulace s nimi je velmi ztížená. Na chladiči je jak 3 pinový tak i 4 pinový napájecí konektor. To pro případ, že byste neměli na základní desce dostatek 3 pinových konektorů.

Závěrečný test a zhodnocení
Po nainstalování a zapojení, přejdeme na testování chladiče. Jako testovací paměť byl zvolen 512MB DDR DRAM paměťový modul. Pracující s procesorem Intel Pentium4.

A zde již jsou výsledky testování:


Ikona Odkaz na databáziChlazení zapnutéChlazení vypnutéBez chladícího kitu
Teplota38,9°C42,3°C44,9°C

Více důležité je však rychlost paměti v závislosti na chlazení. Bez chladiče bylo jediné funkční nastavení CAS 3-3-3. Po nainstalování chladiče a jeho zapnutí se stává funkční i nastavení CAS 2-3-2. Nastavení se projevilo zvýšením výkonu v programu SiSoft Sandra v memory testu o 6%. Z 553/553 na 591/590 bodu.

Na závěr bych o tomto produktu konstatoval, že jestli chcete mít doma (nebo i jinde) v PC každou novinku a každičkou věc, která aspoň trochu popožene výkonnostní laťku vašeho PC zase o trošku výš, nezbývá mně nic jiného než chladící kit doporučit. Jestli vám ale 6% výkonu nestojí za investici do chladiče (kolem 1800,-Kč), která není malá, pak se určitě nic nestane, jestliže vaše PC bude tento přídavný chladič postrádat…


Poznámka redakce
Funkci tohoto aktivního paměťového chladiče by zcela jistě nebyl problém suplovat podomácku vyrobeným udělátkem. Samozřejmě pro zručného počítačového fandu...


Zdroj iamnotageek
reklama