Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aktuální nabídka stolních herních konzolí

17.11.2008, Michal Koláček, článek
Aktuální nabídka stolních herních konzolí
Pokud patříte mezi vyznavače herních konzolí, neměl by vám uniknout dnešní článek, v němž se podíváme na přehled dostupných stolních modelů. Díky značným možnostem využití u nás obliba těchto zařízení velmi stoupá, a tak si dnes shrneme jejich nabídku na trhu.
Jak jsem zmiňoval v úvodním článku tematické přílohy "Kdo si hraje, nezlobí", připravili jsme pro vás řadu zajímavých přehledů. Ten dnešní se bude týkat stolních modelů herních konzolí. Zahrnuje tři světoznámé výrobce Microsoft, Nintendo, Sony a jejich produkty Xbox 360 v provedení Arcade, Premium a Elite System, dále Wii a potom dříve hodně známý PlayStation 2 a jeho nástupce PlayStation 3. Nejprve si uvedeme každou společnost jménem s jejím logem a odkazem na její domovské stránky. Jako doplňující zdroj informací je zařazen odkaz na relevantní recenze a aktuality na Světu hardware.

Následně jsme zpracovali ke každé z uvažovaných konzolí přehlednou tabulku s obecnou základní specifikací rozdělenou na části procesor, grafika, operační paměť a ostatní parametry. Pod ní už bude uveden konkrétní produkt se slovním a obrázkovým komentářem. Z důvodu odlišností jednotlivých verzí jsme uvedli další tabulku s údaji, kdy byl výrobek uveden na evropský trh, jaké nabízí rozhraní, co je typicky v obsahu balení a v neposlední řadě i průměrnou pořizovací cenu s daní. Často se lze také setkat s výhodnými akcemi v podobě bundle balení (kombinace dvou či více samostatných produktů dodávaných společně za výhodnější cenu), ale ty nejsou součástí tohoto článku.

Výrobci aktuálně dostupných stolních herních konzolí:
  • Microsoft
  • Nintendo
  • SonyVýrobce:Microsoft
Odkaz na výrobce: www.microsoft.com/cs/cz
Další informace:naše články
Jako se střídají jednotlivá roční období, tak se mění názory na giganta jménem Microsoft. Jedni ho milují, druzí nenávidí. Ponechme tohle téma na dlouhé zimní večery a pojďme si představit hodně oblíbený produkt Xbox 360.

Jeho srdcem je procesor IBM Power, jehož architektura je tvořena třemi jádry Power4. Frekvence každého z nich je 3,2 GHz. O grafické operace se stará především karta od společnosti ATI R500. Disponuje kapacitou až 512 MB, frekvencí čipu 500 MHz a s velmi rychlou pamětí dokáže podat skvělé výsledky a umožní detailní obraz v plném rozlišení High-Definition. Všechny verze mají shodně 512 MB operační paměti, optickou DVD mechaniku s podporou SL/DL médií (kompletní výčet na stránkách výrobce).

Procesor
CPUIBM Power 3,2 GHz Xenon
Architektura3 jádra Power4 (970), 6 vláken, 3 vektorové jednotky VMX-128
Cache1 MB L2
Grafika
GPUATI R500
Paměť512 MB sdílená, 10 MB eDRAM
Takt jádra (MHz)500
Takt pamětí (MHz)700 (1 400 efektivně)
Sběrnice128bit DDR3
Operační paměť
Velikost (MB)512 (sdílená s grafikou)
Takt (MHz)700
Sběrnice128bit DDR3
Ostatní parametry
Optická mechanika12×Dual-Layer DVD-ROM
Online službaXbox Live
Uživatelské rozhraníDashboard
Rozměry v mm (š × v × h)309 × 83 × 258
Hmotnost (kg)3,5
- Základní specifikace Microsoft Xbox 360 -

Mezi ostatní parametry spadá online podpora v podobě služby Xbox Live. Příjemné uživatelské rozhraní Dashboard je přehledné a jednoduché. Díky kompatibilitě s operačním systémem Microsoft Media Center Edition s ním přehrajete širokou řadu multimediálních formátů. Fyzické rozměry této konzole jsou 309 × 83 × 258 mm (š × v × h) a hmotnost 3,5 kg.


- Xbox 360 Arcade System -

Dostáváme se k prvnímu zástupci kategorie Arcade System (4 890 Kč). Ten se dočkal uvedení na evropský trh v sobotu 27. října 2007. Mezi základní vlastnosti patří moderní HDMI rozhraní, trojice portů USB 2.0 a schopnost obsloužit až 4 bezdrátové ovladače.

Uvedení na trh27. října 2007
Rozhraní1x HDMI, 3x port USB 2.0, 4x Bezdrátový ovladač
Vnější paměť256MB paměťová karta
Obsah balení1x bezdrátový ovladač, napájecí zdroj, AV kabeláž, Silver/Gold účet
Orientační cena (Kč s DPH)4 890

Vnější paměť je u něj realizována paměťovou kartou o velikosti 256 MB. K dokoupení jsou navíc 64 a 512MB alternativy. V typickém obsahu balení naleznete jeden bezdrátový ovladač, vzhledově a rozměrově nevkusný napájecí adaptér, audio/video kabeláž a Xbox Live Silver konto pro online registraci do portálu Microsoft Xbox Live (obsahem i konto Gold na 1 měsíc zdarma).


- Xbox 360 Premium System -

22. listopadu 2005 se na trhu objevila 20GB varianta Premium System. Byla již plně vybavena, a tak nebylo potřeba prakticky nic dokupovat. Když se podíváme na dostupné rozhraní, je stejné jako u systému Arcade (1x HDMI, 3x port USB 2.0, 4x Bezdrátový ovladač). Prvního srpna, o tři roky později, přišel Microsoft s 60GB verzí, což byla také jediná odlišnost.

Uvedení na trh22. listopadu 2005 (20 GB), 1. srpna 2008 (60 GB)
Rozhraní1x HDMI, 3x port USB 2.0, 4x Bezdrátový ovladač
Vnější paměť (GB)20, 60
Obsah balení1x bezdrátový ovladač, napájecí zdroj, AV kabeláž, sluchátka s mikrofonem, ethernetový kabel, Silver/Gold účet
Orientační cena (Kč s DPH)8 740

V kompletu celého balení je možné nalézt jediný bezdrátový ovladač, napájecí zdroj, HD AV kabeláž pro maximální kvalitu výsledného obrazu, sluchátka s mikrofonem nebo ethernetový kabel. Součástí je Silver a jednoměsíční Gold konto pro přístup ke službě Microsoft Xbox Live. Průměrná pořizovací cena se pohybuje na částce 8 740 Kč.


- Xbox 360 Elite System -

Elite balení spatřilo světlo světa 29 dubna roku 2007. Na první pohled byla pozorovatelná změna v černé barvě celého setu. Co se týče použitého rozhraní, opět se nedočkáte žádné změny. Panuje zde shoda s předešlými Xboxy 360. Model disponuje 120GB odnímatelným pevným diskem a v balení je dále jeden bezdrátový ovladač, velký napájecí zdroj, HDMI kabeláž, sluchátka s mikrofonem a ethernetový kabel. Konto Silver a Gold (na 1 měsíc) jsou samozřejmostí. Pořízení vyjde zhruba na 8 220 Kč včetně DPH. U všech výše uvedených modelů lze dokoupit modul pro podporu standardu Wi-Fi 802.11 a/b/g. V současnosti je k dispozici bohaté množství her a nejrůznějšího příslušenství pro všechny tři modely.

Uvedení na trh29. dubna 2007
Rozhraní1x HDMI, 3x port USB 2.0, 4x Bezdrátový ovladač
Vnější paměť (GB)120
Obsah balení1x bezdrátový ovladač, napájecí zdroj, AV a HDMI kabel, sluchátka s mikrofonem, ethernetový kabel, Silver/Gold účet
Orientační cena (Kč s DPH)8 220


Výrobce:Nintendo
Odkaz na výrobce: www.nintendo.co.uk/
Další informace:naše články
Přistoupíme k představení ve světě velmi populární konzole Wii od společnosti Nintendo. Základ tvoří 64bitový jednojádrový procesor PowerPC od IBM s kódovým označením Broadway. Jeho taktovací kmitočet je 729 MHz, je vybaven pamětí cache L1 (64 kB) a L2 (256 kB). Je napojen na hlavní 64bitovou sběrnici pracující na kmitočtu 243 MHz. Oproti svým konkurentům PS3 a Xbox 360 je technologicky pozadu. Nejen o grafické operace se stará multimediální čip Hollywood od ATI. Jde o komplexní řešení s mnoha komponentami obstarávající služby, které by jinak zajišťovalo několik samostatných zařízení. Paměť grafického jádra je rozdělena na 3 MB eDRAM přímo v čipu a dále 24 MB operující na frekvenci 486 MHz (označována jako část MEM1). Zbylá MEM2, do které může zapisovat jak procesor, tak i GPU, je tvořena 64 MB GDDR3.

Procesor
CPUIBM PowerPC 729 MHz Broadway
ArchitekturaIBM PowerPC, FPU + 5 jednotek
Cache256 kB L2
Grafika
GPUATI Hollywood (multimediální čip)
Paměť3 MB eDRAM + 24 MB GDDR3
Takt jádra (MHz)243
Takt pamětí (MHz)486
Sběrnice64bit
Operační paměť
Velikost (MB)88 (MEM1 24 MB + MEM2 64 MB)
Takt (MHz)486
Sběrnice64bit
Ostatní parametry
Média12 cm SL/DL Wii, 8 cm GameCube
Online službaWii Channels
Uživatelské rozhraníWii Menu
Rozměry v mm (š × v × h)157 × 44 × 215,4
Hmotnost (kg)1,2
- Základní specifikace Nintendo Wii -

Pro uchovávání uložených pozic z her a také obsahu, který je možné stáhnout prostřednictvím sítě Internet, slouží ještě zabudovaná NAND flash paměť (512 MB) s možnosti rozšíření pomocí SD karty. Online službu tvoří Wii Channnels a dostanete se na ní z Wii Menu. Mezi podporovaná média se řadí 12cm SL/DL Wii a 8cm GameCube. Zbylé parametry jsou k dispozici v tabulce.


- Nintendo Wii -

Prodej Wii byl u nás zahájen v prosinci roku 2006. Hlavní devizou této konzole je unikátní bezdrátový ovladač se zabudovaným reproduktorem, vibračním mechanismem a směrovými senzory snímající váš pohyb, jeho rychlost a délku. Nabízí podporu Wi-Fi s řadou bezpečnostních standardů, Bluetooth, dvojici USB portů a slotů pro starší GameCube, jeden pro karty SD a podporu až čtyř bezdrátových ovladačů.

Model Wii
Uvedení na trh8. prosince 2006
RozhraníWi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth, 2x USB 2.0, 2x slot pro GameCube, 1x slot SD, 4x bezdrátový ovladač
Interní paměť (MB)512
Obvyklý obsah balení1x bezdrátový ovladač Wii, 1x Nunchaku ovladač, napájecí adaptér, AV kabeláž, Wii podstavec, Wii Sensor Bar, Sensor Bar Stand, baterie AA.
Orientační cena (Kč s DPH)7 570

Pro připojení zobrazovacího zařízení slouží řada možností (kompozitní video, SCART, S-Video aj.). V balení bychom měli obvykle nalézt herní ovladače (1x bezdrátový Wii a 1x Nunchaku), napájecí adaptér, AV kabeláž a další doplňky, jež uvádíme v tabulce. Velkou výhodou Wii je zpětná kompatibilita s celou řadou produktů od Nintenda (GameCube, SNES, NES). Orientační cena včetně daně je 7 570 Kč.

Součástí je hra Wii Sports, jež představuje pětici sportovních arkádových titulů. Těmi jsou tenis, golf, bowling, baseball a box.
Výrobce:Sony
Odkaz na výrobce: www.sony.cz
Další informace:naše články
Od Nintenda se dostáváme k Sony a jejímu produktu PlayStation 2. Dříve také označován jako revoluční počítačový systém, jenž měl nahradit tehdejší videohry. Srdcem je 64bitový procesor Emotion Engine (MIPS R5900) s taktovacím kmitočtem 299 MHz (první verze pracovaly na frekvenci 294,912 MHz). Grafické informace zpracovává Graphics Synthesizer, jenž pracuje na kmitočtu 147 MHz. Velikost paměti je 4 MB eDRAM. Operační paměť má kapacitu 32 MB a je taktovaná na 400 MHz.

Procesor
CPUEmotion Engine 294,912 MHz (aktuálně 299 MHz)
ArchitekturaMIPS R5900, FPU + 2 vektorové jednotky
Cache16 kB instrukce, 8 + 16 kB data
Grafika
GPUGraphics Synthesizer
Paměť4 MB eDRAM
Takt jádra (MHz)147
Takt pamětí (MHz)147
Sběrnice2560bit
Operační paměť
Velikost (MB)32
Takt (MHz)400
Sběrnice64bit RDRAM
Ostatní parametry
Optická mechanika4×Dual-Layer DVD-ROM, 24×CD-ROM
Online službaDynamic Network Authentication System
Uživatelské rozhraní-
Rozměry v mm (š × v × h)230 × 28 × 152 (nová verze)
Hmotnost (kg)0,9 (nová verze)
- Základní specifikace Sony PlayStation 2 -

O podporu CD a DVD formátu se stará čtyřrychlostní Dual-Layer DVD-ROM. Lze tak kombinovat hry, video a hudbu. K dostání byl s rozměry 301 × 78 × 182 mm nebo nyní 230 × 28 × 152 mm (š × v × h) a hmotností 2,2 kg nebo nyní 0,9 kg.

Další na řadě je PlayStation 3. Ten je tvořen procesorem Cell Broadband Engine, za nímž stojí společnosti IBM, Toshiba a Sony. Pracuje na frekvenci 3,2 GHz a tvoří ho jedno 64bitové jádro PPE (Power Processor Element), jež disponuje pamětí L2 cache 512 kB. Dále je to typicky osm SPE (Synergistic Processor Element) jednotek. Ty jsou typu RISC s vlastní instrukční sadou a pamětí o velikosti 256 kB (7x 256 kB, protože jedna SPE je záložní). O grafickou kartu se postarala společnost NVIDIA. Čip má označení RSX (Reality Synthesizer) a jedná se o pozměněné jádro G70. Takt jádra je 550 MHz a velikost paměti je 256 MB. Samotná konzole má k dispozici dalších 256 MB paměti s přívlastkem operační.

Procesor
CPUIBM Cell 3,2 GHz
ArchitekturaIBM Power core, 8 vektorových APU
Cache512 kB L2 pro PPE + 256 kB L2 pro každý SPE
Grafika
GPUNVIDIA RSX
Paměť256 MB GDDR3
Takt jádra (MHz)550
Takt pamětí (MHz)700 (1 400 efektivně)
Sběrnice128bit DDR3
Operační paměť
Velikost (MB)256
Takt (GHz)3,2
Sběrnice64bit XDR
Ostatní parametry
Optická mechanika2×BD-ROM, 8×DVD-ROM, 24×CD-ROM, 2×SACD
Online službaPlayStation Network
Uživatelské rozhraníXrossMediaBar
Rozměry v mm (š × v × h)325 × 98 × 274
Hmotnost (kg)5
- Základní specifikace Sony PlayStation 3 -

Jedna velká výhoda je PS3 přisuzována díky přítomnosti dvourychlostní BD-ROM mechaniky, a to zejména do budoucna. Samozřejmě zvládá číst i média typu DVD respektive CD a SACD. V době uvedení na trh mnozí spatřovali slabinu v podobě nedokonalé online služby PlayStation Network. Informace o uživatelském rozhraní, rozměrech a hmotnosti lze vyčíst z tabulky.


- Sony PlayStation 2 -

To bychom měli popsanou základní specifikaci obou modelů a můžeme přejít k nabízeným produktům. V prvním případě je k dostání "úzké" provedení PS2 v barvě černé nebo stříbrné (na obrázku). Prvního uvedení do obchodů u nás jsme se mohli dočkat koncem listopadu roku 2000. Aktuální verze jsou dle výrobce méně hlučné a je u nich vylepšena podpora čtení médií DVD±RW. Z použitého rozhraní zmíním dvojici portů pro ovladač, paměťovou kartu a USB. Dále je to AV konektor, IrDA, digitální výstup a rozšiřující slot pro síťové periferie.

Uvedení na trh24. listopadu 2000
Rozhraní2x USB 1.1, 2x port pro ovladač a paměťovou kartu, dle verze slot pro HDD, IrDA, IEEE 1394, síťový adaptér, digitální výstup, AV konektor
Obvyklý obsah balení1x ovladač DualShock 2, napájecí kabel, AV kabeláž, redukce SCART/CINCH, návod
Orientační cena (Kč s DPH)3 990

Dohledat přesný obsah balení byl trochu problém, ale typicky se setkáte s jedním ovladačem DualShock 2, napájecím a AV kabelem, redukcí SCART/CINCH a návodem k použití. Průměrná pořizovací cena se pohybuje na částce 3 990 Kč.


- Sony PlayStation 3-

Jako druhý je zde poměrně nový a výkonný kousek s označením PlayStation 3. Uvedení na evropský trh se tato konzole dočkala netypicky koncem března v roce 2007. Nutno dodat, že s velkým zpožděním vůči Xboxu 360. V různých českých internetových obchodech se o PS3 píše jako o nejznámější herní konzoli světa s ohromným výkonem atp. My si zde uvedeme ty podstatnější údaje. V otázce rozhraní se setkáme s několika porty USB 2.0, podporou standardů Wi-Fi, Bluetooth a gigabitového Ethernetu, AV a HDMI výstupem.

Uvedení na trh23. března 2007
Rozhraní4x USB 2.0, slot MS/SD/CF (60GB verze), IEEE 802.11 b/g, gigabitový Ethernet, Bluetooth, HDMI, AV multi a optický výstup
Vnější paměť (GB)40, 80
Obvyklý obsah balenínapájecí kabel, 1x ovladač SIXAXIS, AV kabeláž, redukce SCART, USB kabel, český manuál
Orientační cena (Kč s DPH)10 500

Dostupné kapacity vnější paměti jsou 40 (již se nevyrábí) a 80 GB. V celém kompletu je samozřejmě samotná konzole PS3, napájecí kabel, ovladač SIXAXIS, AV a USB kabeláž, redukce pro SCART a český manuál. Cena pořízení vyjde v průměru na necelých 11 000 Kč.