reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Alder Lake mají také nabídnout verze F bez integrované grafiky

, , aktualita
Alder Lake mají také nabídnout verze F bez integrované grafiky
Intel se chystá na podzim představit první procesory Alder Lake, které budou znamenat zvláště pro desktopy obrovské změny a byla otázka, zda se ty nebudou týkat i zavedených pořádků. Pokud jde ale o modelovou skladbu, překvapení se konat nejspíš nebude.
Alder Lake mají také nabídnout verze F bez integrované grafiky
Intel Alder Lake budou první 10nm desktopové procesory, poprvé se na desktopu dočkáme také podpory pamětí DDR5, sběrnice PCIe 5.0, hybridní architektury se dvěma typy jader a hardwarovým plánovačem procesů, máme tu i novou patici LGA 1700, ovšem co se týče modelové skladby, Intel bude zřejmě pokračovat ve stejném stylu jako doposud. 
 
Komachi Ensaka zmiňuje konkrétně šest procesorů, a sice 12900K a KF, 12700K a KF a 12600K a KF, což jsou tedy ve skutečnosti spíše pouze tři. Nejde o první zmínku procesoru 12900K a i když se o slabších modelech před vypuštěním nové generace na trh obvykle nemluví, zatím opravdu nemáme důvod si myslet, že by letos na podzim měly nastoupit právě i slabší Alder Lake-S.
 
Už dříve se totiž psalo o tom, že Intel si nejdříve připraví několik výkonnějších a dražších modelů, aby po několika měsících vypustil na trh zbytek. A nebylo by to poprvé, co něco takového udělal, stačí si vzpomenout na Core 9. generace.
 
Core i9-12900K se mimochodem nedávno ukázal v testu Geekbench, kde dosáhl skóre 1893 bodů ve výkonu jednoho jádra a 17299 bodů ve vícevláknovém výkonu. Jde zatím ještě o vzorek, který ovšem už překonal 16jádrový Ryzen s náskokem 12 % v jednovláknovém testu a 3 % ve vícevláknovém. 
 
Nyní se také ukazuje, že Intel nejspíše zachová i nabídku procesorů s deaktivovaným grafickým integrovaným jádrem (iGPU), což bude Xe se 32 EU. To mu pochopitelně umožní využít i takové čipy, které byly vyrobeny s chybou v iGPU. A v souladu s nabídnou posledních dvou generací Core by modely KF či F měly být o trošku levnější. 
 
Nástup Alder Lake i ve verzích s deaktivovanou grafikou je ostatně logický už jen vzhledem k tomu, jaký nedostatek výrobních kapacit dnes firmy pociťují a to se týká rovněž Intelu, který by se sám připravoval o výdělek, kdyby procesory s vadnou grafikou vyhazoval. Některé ji ale mohou mít samozřejmě plně funkční, jen deaktivovanou, což už je pak spíše marketingové rozhodnutí, ale o tom se podrobnosti stejně nikdy nedozvíme. 


reklama
reklama
reklama