Alexa bude umět zavolat pomoc člověku ve smrtelném nebezpečí

Alexa bude umět zavolat pomoc člověku ve smrtelném nebezpečí
, , aktualita
Virtuální asistentka Alexa vyvíjená společností Amazon má brzy dostat do vínku novou funkci, díky níž bude schopna dle různých projevů rozpoznat, že člověk poblíž právě prodělává infarkt. Bude mu pak schopna přivolat pomoc. 
K oblíbeným
reklama
Virtuální asistent je obvykle připraven na to, aby plnil vyslovené příkazy, takže případně může být nápomocný i při nějaké krizové situaci. To jej však ovládá člověk, a to sám a vědomě, jenomže co když je zrovna indisponován a nedokáže si sám zavolat pomoc? Právě v takovém případě by měla posloužit nová funkce využívající umělou inteligenci pro rozpoznání typických projevů při infarktu či snad i jiných zdravotních potížích, které nás mohou ohrozit na životě a zabránit si zavolat pomoc vlastními silami. 
 
 
Jde o práci výzkumníků z University of Washington, která je pochopitelně založená na tom, že Alexa nebo jiný virtuální asistent bude neustále aktivně naslouchat svému okolí a vyhodnocovat vše, co dolehne k jejím mikrofonům. 
 
Systém tak v případě infarktu poslouchá, zda neuslyší charakteristické nepravidelné lapání po vzduchu známé jako agonální dýchání. Na to byl vytrénován model umělé inteligence, pro což se využilo přesně 7316 asi 2,5sekundových zvukových záznamů, které byly v průběhu osmi let náhodně zachyceny různými chytrými zařízeními včetně mobilních telefonů. Inteligence tak dokáže rozpoznat onen charakteristický zvukový průběh a lze si představit, že na celé věci bylo asi nejpracnější shánění oněch záznamů. Vedle toho byly také použity další záznamy, a to na 83 hodin normálního dýchání člověka jak při snění, tak bdění, aby se AI také naučila, na co reagovat naopak nemá. 
 
Vytvořený systém byl schopen rozpoznat lapání po vzduchu ze vzdálenosti až šesti metrů, přičemž pak už záleží jen na tom, co může poté udělat, třeba zavolat na tísňovou linku s předem připraveným vzkazem. 
 
Autoři ale stále nejsou přesvědčeni, že by jejich systém už byl hoden nasazení v praxi. Jde především o spolehlivost v reálném provozu. Jistě by se zde hodilo přinejmenším to, aby dal jasně najevo, že se chystá zavolat pomoc, aby to člověk mohl případně hned zrušit. Ostatně sebelepší systém se může snadno splést, když uslyší třeba něco, co se odehrává ve filmu. Na druhou stranu nemusí slyšet nic, pokud bude hrát hudba a uživatel také musí akceptovat to, že asistent zpracovává neustále veškeré zvuky v okolí, což už je téměř na úrovni s dobrovolnou instalací štěnice. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej
Tradiční výrobce grafických tabletů, společnost Wacom, představila 21,5” variantu svého tabletu Cintiq 22. Ta je vybavena displejem s Full HD rozlišením a 72% pokrytím barevného gamutu NTSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvádí 12Gb LPDDR5 čipy pro 5G a AI Samsung uvádí 12Gb LPDDR5 čipy pro 5G a AI
Společnost Samsung je známým výrobcem paměťových čipů a nyní svou nabídku rozšiřuje o kapacitně velké a velmi rychlé LPDDR5 čipy. Ty by měly najít své využití především v moderních smartphonech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala