www.svethardware.cz
>
>
>

Alfa Centauri stejně jako 226 dalších hvězd má nové oficiální jméno

Alfa Centauri stejně jako 226 dalších hvězd má nové oficiální jméno
, , aktualita
Mezinárodní astronomická unie se rozhodla, že vnese pořádek do názvů hvězd, což platí i pro nám nejbližší hvězdu Alfa Centauri. Celkem bylo nově oficiálně pojmenováno 227 již známých hvězd.
reklama
Mezinárodní astronomická unie (IAU) měla ke stanovení nových oficiálních názvů hvězd dobrý důvod, však právě třeba Alfa Centauri je označována i jako Toliman, Rigel Kent nebo jako Rigil Kentaurus (v doslovném překladu Kentaurova noha) a právě tak se bude nově oficiálně jmenovat. Nicméně nám zcela nejbližší hvězda, a to Proxima Centauri, která je součástí trojhvězdy (nyní již) Rigil Kentaurus, si své jméno ponechá, stejně jako nám nejbližší exoplaneta Proxima b.
Alfa Centauri a okolí (Digitized Sky Survey 2)


V případě jiných hvězd to je ještě horší, však Fomalhaut, 17. nejjasnější hvězda oblohy, má přes 30 různých názvů, které postupně vznikly. Patří mezi ně Fumalhaut, Fomalhut, Os Piscis Meridiani, Os Piscis Notii, Difda al Auwel, Fomal'gaut, atd.

Pak existuje naštěstí dost případů, kdy se IAU rozhodla ponechat nejvíce používaný název. Taková Vega má také mnoho různých jmen jako Alpha Lyrae, Wega, Fidis, Dayan-same, Tir-anna, atd. V mnoha případech jde o názvy, které Veze daly různé civilizace, takže s Dayan-same přišli Asyřané a v hinduistické mytologii má Vega označení Abhijit. Z rohodnutí IAU si však ponechala své nejznámější jméno. Stejně tak si veškeré hvězdy ponechají oficiální alfanumerická označení používaná profesionálními astronomy.

Předseda IAU Eric Mamajek k tomu řekl, že když už jeho organizace osvojuje názvy exoplanet a jejich mateřských hvězd, bylo považováno za nezbytné katalogizovat názvy hvězd a ujasnit si, které z nich nyní budou oficiální. Zvláštní skupina v IAU s tím začala už letos v květnu, čili dlouho před tím, než padlo oficiální rozhodnutí. Snažili se přitom upřednostnit jednoslovné názvy a takové, které mají dlouhou historii ve světové astronomii. Jak IAU poznamenala, mnoho názvů hvězd se moc nezměnilo od dob renesance a má kořeny ve starověkém Řecku, Římu či Arábii. I proto se Alfa Centauri nyní jmenuje Rigil Kentaurus, což je její mnohem starší označení.

Nyní tak už nebudou zmatky týkající se pravopisu, různých názvů pro jednu hvězdu nebo naopak jednoho názvu pro různé hvězdy.

Zdroj: IAU
reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář