ALi M1685: PCI Express a DDR-II již i od ALi

ALi M1685: PCI Express a DDR-II již i od ALi
, , článek
Společnost ALi Corporation patří mezi výrobce čipových sad, které jsou spíše pověstné svojí lácí, než technickou dokonalostí. Přesto však nemůžeme společnosti ALi upřít inovaci a rychlost v dostupnosti technických novinek.
K oblíbeným
reklama
Společnost ALi Corporation patří mezi výrobce čipových sad, které jsou spíše pověstné svojí lácí, než technickou dokonalostí. Přesto však nemůžeme společnosti ALi upřít inovaci a rychlost v dostupnosti technických novinek. Příkladem může být čipová sada ALi M1865, která přináší poslední novinky pro platformu Pentium 4 a přidává zároveň 8-bitovou sběrnici HyperTransport pro spojení obou čipů. Nejprve se podíváme na čip northbridge M1685.

Northbridge ALi M1685

Severní můstek přináší všechny běžné funkce a mimo nich také nejnovější novinky, jako je například podpora paměťové technologie DDR-II či portu PCI Express x16. Samozřejmostí je pak podpora systémové sběrnice 200 MHz (800 MHz QDR). Podpora operačních pamětí je značně široká, začíná u historických DDR266 a pokračuje přes DDR333 a DDR400 až na DDR-II 400/533/667. Perličkou na dortu je pak podpora sběrnice PCI Express x16 s datovou propustností 4 GB/s (dvojnásobek dnešní sběrnice AGP 8x).Obr. 1 – Northbridge ALi M1685

Pozn.: Podpora sběrnice PCI Express a paměťové technologie DD-II jsou jediné změny, kterými se Northbridge M1685 liší od čipu M1683 (viz tento článek).

Southbridge M1566

Součástí čipové sady má být southbridge čip M1566, bohužel však o něm nemáme bližší informace, vyjma toho co je vidět na blokovém schématu (viz obrázek 2). Tedy podpora sběrnice USB 2.0 (bohužel nevíme kolik portů), sběrnice Serial ATA-150 (opět neznáme počet zařízení),a nevíme ani nic o podpoře technologií RAID či třeba takovém 1G Ethernet (teď nemám na mysli připojení řadiče na sběrnici PCI). Zkrátka informace jsou nedostačující k tomu, abychom mohli vnést jakýkoliv soud. Hodnotím však doplnění sběrnice Seriál ATA a pomalejších portů PCI Express!


Obr. 2 – Blokové schéma čipové sady ALi M1685
klikněte pro zvětšení

Čipová sada se (alespoň) na papíře jeví jako velice zajímavý kousek. Otázkou je, jak se ukáže v reálném srovnání s Intel 925X či produkty společnosti VIA a SiS. Pokud se nám ji podaří získat k testům, pak uvidíte jaká je reálná kvalita tohoto čipsetu. Já osobně jsem však už dlouhá léta k produktům ALi poněkud skeptický (rád se však nechám přesvědčit o opaku).

Pozn.: Nějak jsem si nebyl schopen vzpomenout, kdy jsme naposledy testovali základní desku s čipovou sadou ALi a tak jsem se podíval do archivu. Výsledek byl tristní, za letošní a loňský rok jsem v archivu nic nenašel. Již to, že se někdo nesnaží dostat svoje produkty do recenzí. leccos napovídá.
reklama
Nejnovější články
Klávesnice Whirlwind FX Element zrcadlí dění na obrazovce Klávesnice Whirlwind FX Element zrcadlí dění na obrazovce
Podsvícené klávesnice vyzbrojené RGB LED diodou pod každou klávesou obvykle nabízejí celou řadu efektů, které ovšem nemají žádný praktický účel. Nyní se jej snaží ale najít společnost Whirlwind FX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Firefox 75 má přepracovaný adresní řádek - méně psaní a lepší hledání Firefox 75 má přepracovaný adresní řádek - méně psaní a lepší hledání
Prohlížeč Firefox v posledních dnech zaujal spíše svým pokračujícím poklesem popularity, kvůli čemuž se již z pozice světové dvojky dostal na třetí místo za Edge. Nyní se ale podíváme na to, co přináší verze Firefox 75. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xbox Game Bar dostal na PC nové Widgety od jiných firem Xbox Game Bar dostal na PC nové Widgety od jiných firem
Microsoft ohlásil, že Windows 10 a jejich Xbox Game Bar dostávají nové widgety, které připravily ostatní společnosti, a to Razer, XSplit a Intel. Očekávat můžeme navíc další várku, neboť i jiné firmy vyjádřily zájem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung kvůli koronaviru prý odkládá nástup 3nm procesu Samsung kvůli koronaviru prý odkládá nástup 3nm procesu
Je to poprvé, co ve spojitosti s koronavirem způsobujícím Covid-19 slyšíme o odsunutí začátku výroby pomocí některého z procesů další generace. Ozvala se společnost Samsung, která tak nestihne nástup svého 3nm procesu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jak také můžeme hrát offlinovou dinosauří hru Googlu? Arduinem Jak také můžeme hrát offlinovou dinosauří hru Googlu? Arduinem
Uživatelé prohlížeče Chrome od Googlu dobře znají hříčku, která se objeví v případě nedostupnosti připojení k Internetu. V ní máme za úkol s dinosaurem přeskakovat kaktusy, abychom si ukrátili dlouhou chvíli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek