reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD 4x4: Těšte se na dualprocesorové sestavy

3.6.2006, Milan Šurkala, aktualita
AMD 4x4: Těšte se na dualprocesorové sestavy
Dualprocesorová řešení jsou sice poměrně obvyklá u serverů, ale u klasických desktopů se zatím toto řešení neobjevilo a dodnes se razila cesta dual-core procesorů. AMD hodlá oboje spojit a tak představuje novou platformu AMD 4x4, která bude...
Dualprocesorová řešení jsou sice poměrně obvyklá u serverů, ale u klasických desktopů se zatím toto řešení neobjevilo a dodnes se razila cesta dual-core procesorů. AMD hodlá oboje spojit a tak představuje novou platformu AMD 4x4, která bude využívat "dvou-dual-core-procesorové" řešení.O co tedy půjde? Základní desky budou vybaveny dvěma Sockety AM2, do kterých si koupíte ne právě nejlevnější AMD Athlon 64 FX-62 a rychlejší, přičemž se následně můžete těšit na výkon čtyř jader. Předpokládá se, že by neměl být problém ani s připravovanými quad-core procesory, pak byste již dostali osm jader.

Díky technologii Direct Connect má mít každé jádro přímý přístup k druhému procesoru i k pamětem. Očekává se zvýšení výkonu nejen ve hrách, ale také při virtualizaci (AMD Pacifica). Samozřejmostí má být podpora dual-GPU technologie nVidia SLI nebo ATi CrossFire, nejlépe ve spojení s dual-GPU grafickými kartami. Inu, čtyři jádra, čtyři grafické čipy, to nezní zle, že ano? Od toho prý název 4x4.

Stinnou stránkou je samozřejmě cena a spotřeba. Už jediný procesor Athlon 64 FX není levnou záležitostí. Kupte dva, k tomu dvě dual-GPU grafiky, základní deska také nebude nejlevnější a už se pomalu blížíme k ceně nového auta (low-endového).

Samotný Athlon 64 FX má TDP spotřebu 125W, dva tedy celkem 250W. Jeden grafický čip GeForce 7900 nebo ATi Radeon X1900 má cca 100W, při čtyřech čipech je to hned 400W. Zbytek počítače také dá nějaký ten watt a už můžete počítat s kilowattovým zdrojem. AMD 4x4 by mělo být k dispozici od výrobců počítačů (Alienware, Voodoo PC a Falcon Northwest) ještě v tomto roce, sestavení na vlastní pěst má být možné později.

Zdroj: www.xbitlabs.com, www.dailytech.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama