Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD a Intel v letošním roce - co nás čeká?

16.2.2006, Eagle , článek
AMD a Intel v letošním roce - co nás čeká?
Letošní roku bude stejně přelomový jako ten minulý, dvoujádrový. Intel uvede zcela novou architekturu, a překope tak celé své portfolio, stolními počítači počínaje a servery konče. AMD zase uvede nové sockety a přidá podporu pamětí DDR2. Pojďme se podívat, co konkrétního se pro letošek chystá.
O nové generaci procesorů Intel se zcela jinou architekturou jsem hovořil již v srpnu minulého roku. Proto nyní jen stručně shrnu, co by se mělo změnit:
    • Čip bude postaven zcela od základu, nejedná se o vylepšení Pentia M.
    • Budou podporovány všechny moderní instrukční sady a vlastnosti, včetně SSE3 (...a nově také pravděpodobně SSE4), 64bit rozšíření EM64T a virtualizace.
    • Cílem je nízká spotřeba v cílovém segmentu.
    • Nové jádro bude první procesor pro stolní počítače, který bude schopen kontinuálně zpracovávat čtyři instrukce najednou. Tím kandiduje na procesor s nejvyšším výkonem za takt.
Důležitou informací také je, že nové jádro pronikne do všech segmentů. Nahradí dnešní stolní Pentia 4, Pentia D, mobilní Pentia M a serverové Xeony. Po letech se tak opět sjednotí architektura.


Až doteď nebylo příliš jasné, jakých frekvencí budou jednotlivé modely pro různé tržní segmenty dosahovat. Stejně tak nebylo jasné, jak velkou budou mít cache a jaká bude rychlost sběrnice FSB. Jediné, co jsme věděli, že všechny procesory budou dvoujádrové a budou mít sdílenou cache o velikosti 2 nebo 4 MB - přesnější informace ale chyběly. Až doteď.

Woodcrest

Povídání začneme serverovým čipem nazvaným Woodcrest. K tomuto kroku mám dobrý důvod.


Woodcrest by měl být uveden někdy ve třetím čtvrtletí, tj. mezi červencem a zářím. Pasovat bude do nové patice LGA771, která bude ne-nepodobná v současnosti používané LGA775. Piny se tedy opět přestěhují do patice základní desky a zlepší se elektrické vlastnosti. To umožní zvýšit frekvenci FSB až na 1333 MHz (4x 333 MHz) ! Připomeňme v této souvislosti, že dnešní procesory pro stolní počítače mají typicky FSB o frekvenci 800 MHz. Tento serverový čip tak bude mít až o 66 % rychlejší komunikaci s čipsetem. Přenosová rychlost FSB se tak navýší až na 10.6 GB/s, což přesně odpovídá teoretické rychlosti dvoukanálového řadiče DDR2-667 a (při uvážení latencí) poskytuje solidní základ i pro dvoukanál DDR2-800.

Co je ale ještě lepší zprávou, Intel připravuje Woodcrest pro poměrně vysoké frekvence. Modely by v době uvedení měly být následující:

Model
Frekvence
Násobič
FSB
L2 cache
Cena
5160
3000 MHz
9x
1333 MHz
4 MB
$850
5150
2667 MHz
8x
1333 MHz
4 MB
$700
5140
2333 MHz
7x
1333 MHz
4 MB
$470
5130
2000 MHz
6x
1333 MHz
4 MB
$330
5120
1867 MHz
7x
1066 MHz
4 MB
$270
5110
1600 MHz
6x
1066 MHz
4 MB
$230

Vynikající zprávou je přítomnost 3 GHz verze. To je na zcela novou architekturu s vysokým výkonem za hodinový cyklus jistě velmi pozitivní zpráva. Všimněte si také, že Intel chce Woodcrest prodávat i na dnes poměrně nízkých frekvencích. 1600 MHz rozhodně není něco, co bychom mohli považovat za normu. Vždyť nejpomalejší levné Semprony pracují právě na této frekvenci. Co to může znamenat? Buďto Intel připravuje i nějakou verzi s velmi nízkou spotřebou (... což se mi zdá jako nepravděpodobné, jelikož i při limitu řekněme 35W by se určitě s frekvencí dostali výše) nebo prostě tak moc novému jádru věří z hlediska výkonu za jeden hodinový cyklus, že i tento 1600 MHz model bude konkurovat Opteronům na vyšších frekvencích. Že by Intel s příchodem nové architektury získal pověst výrobce s nejefektivněji pracujícími procesory? Už Pentium M bylo srovnatelné s Athlonem 64 a od nové architektury se obecně očekává cca. 20 % navíc. Tento nárůst by měl vyplynout nejen z většího paralelismu, ale také z rozšíření počtu současně zpracovávaných instrukcí a z většího počtu výpočetních jednotek.

Woodcrest by měl mít specifikovánu typickou spotřebu při zatížení 80 W. To je oproti hodnotě TDP 135W u dnes prodávaných dvoujádrových Xeonů s jádrem Paxville značná úspora.

Conroe

Nyní se již věnujme tomu, co nás patrně zajímá nejvíce - čipu Conroe pro stolní počítače. Nechal jsem si ho až na druhé místo a to z jednoho prostého důvodu. Chtěl jsem totiž dokázat, že úvodní frekvence budou spíše než snahou o rozdrcení AMD snahou o pomalé uvedení na trh. Posuďte sami:

Model
Frekvence
Násobič
FSB
L2 cache
Cena
E6700
2667 MHz
10x
1066 MHz
4 MB
$529
E6600
2400 MHz
9x
1066 MHz
4 MB
$315
E6400
2133 MHz
8x
1066 MHz
2 MB
$240
E6300
1866 MHz
7x
1066 MHz
2 MB
$210

Zajímavé, že? Především pak z toho pohledu, že frekvence je mnohem nižší než u Woodcrestu. A právě v tom je ten vtip. Conroe by, narozdíl od Woodcrestu, měl mít hodnotu typické spotřeby při zatížení (TDP) 65W. To je o něco méně. Je dost dobře možné, že Intel nebude chtít uvádět rychlejší modely právě z toho důvodu, aby jeho nový procesor pro stolní počítače získal pověst chladného čipu. 2.4 a 2.66 GHz se spotřebou 65W je přitom fantastický výsledek. AMD je v současnosti u těchto modelů na hodnotě (byť maximální spotřeby) 110W - a to je veliký rozdíl!

Navíc všechny v tabulce výše zmíněné ceny jsou poměrně agresivní. AMD v současnosti chce za Athlon 64 X2 3800+ (2.0 GHz model s celkem 1 MB L2 cache) 301 amerických dolarů a za 2.4 GHz model X2 4600+ s 1 MB cache dokonce 556 dolarů. Tu samou frekvenci chce Intel nabídnout cca. o třetinu levněji. Docela úspora, co říkáte? Všechna kolečka začínají dobře zapadat v okamžiku, kdy si uvědomíme, že AMD v současnosti nemá (a je otázkou, zda v září mít bude) rychlejší dvoujádrový procesor než X2 4800+ na 2.4 GHz (s 2 MB cache).

Někdo hovořil o Athlonu 64 FX-60 ? Ano, to je jen ona další kapka do jinak poměrně dobře zapadající teorie. Řada FX je exkluzivní a pro normálního uživatele nepřirozeně drahá. Prostě a jednoduše tyto procesory jsou spíše na ukazování a za rok se jich v ČR prodá maximálně pár desítek až stovek kusů. Jsou tak jen a pouze otázkou prestiže. Pro Intel je ale i prestiž zajímavá, a tak připravuje něco, co bude speciálně namířeno proti FXku. Tím něčím by měla být eXtreme Edition verze Conroe, která podle jistých zpráv bude pracovat na frekvenci 3.33 GHz a s FSB 1333 MHz (násobič 10x). Samozřejmostí pak bude 4 MB L2 cache. Tento procesor se zřejmě nevejde do TDP 65W, to v tomto segmentu ale nikoho netrápí a ostatně i FXko od AMD má už nyní rating 110W a ten by měl s přechodem na novou patici (viz dále) ještě vzrůst až na 125W. Extrémní edice Conroe by měla spotřebovat 95W.

Už vidíte, jak všechno krásně zapadá? Intel získává procesor, jehož výkon je vyšší než u Pentia M na stejné frekvenci. Tento procesor je tedy při stejném počtu Megahertzů schopen být zhruba stejně rychlý, ne-li rychlejší než Athlon 64 X2. A zároveň umožňuje vysokou frekvenci a má přijatelnou spotřebu. eXtreme Edition verze se svou gigantickou frekvencí rozstřílí mnohem níže taktovaný Athlon 64 FX-60 (či FX-62) napadrť a níže taktované čipy Conroe mu sekundují v hlavním a vyšším proudu, kde ničí konkurenci především cenami, spolehlivou platformou s kvalitními čipsety, minimálně podobným výkonem na stejné frekvenci a v neposlední řadě vyšší maximální frekvencí, než má konkurence.

Zda to tak nakonec dopadne, je samozřejmě otázkou. Pokud ano, má AMD veliký problém, který se mu zřejmě nepodaří jen tak vyřešit. Podle dalších zpráv totiž hodlá Intel ve čtvrtém čtvrtletí vše korunovat modelem E6800, který by měl běhat na 2933 MHz, mít 4 MB L2 cache a FSB 1066 MHz (a TDP již zmíněných 65W). To je víc než plánované FX-62. Žádný spěch, ale přesto razantní nástup.

Že bude Conroe schopen těchto frekvencí je vcelku zřejmé z plánů Woodcrestu. Pokud Intel plánuje dodávat serverový čip na 3.0 GHz (... kde je navíc vyžadována velká spolehlivost), pak je jasné, že to samé jádro musí být schopné podobných frekvencí, i když bude jen zabaleno do jiného socketu. Poměrně nízké startovací frekvence (ve srovnání s eXtreme Edition a Woodcrestem) pak zaručí slušnou výtěžnost a dobré pokrytí trhu. Že to tak nejspíš bude, potvrzuje i cena za model E6700 - 529 dolarů je ve srovnání s dnešní (jinak pro Intel typickou) cenou 637 dolarů za vlajkové Pentium D 950 o poznání nižší. Frekvence se proto nezdá příliš spornou, zatím jediný větší otazník je ve výkonu za hodinový cyklus. Je ale poměrně těžko představitelné, že by Intel uvedl produkt, který by měl nižší výkon na MHz než má současné Pentium M.


Conroe by měl ve třetím čtvrtletí tvořit již 10 % dodaných procesorů z dílny Intelu a ke konci roku již 20 %. To není vůbec špatné, uvážíme-li, že velcí OEM výrobci, kteří na silných západních trzích prodávají většinu počítačů, mají zakázky nasmlouvány hodně dopředu a že v maloobchodě bude nástup Conroe bržděn faktem, že bude vyžadovat nové základní desky s upraveným napájecím okruhem.


Jakožto čipsety by měly sloužit nové modely z řady Broadwater - konkrétně P965 a G965. První jmenovaný nemá integrované grafické jádro, druhý ano. Nejdůležitější změnou oproti současnému stavu je podpora nových pamětí DDR2-800. Dále by pak měly podporovat hardwarovou akceleraci dekódování videa a postprocessing (Intelem má být tato technologie nazývána Clear Video Technology (CVT)).

Merom

Nakonec jsem si nechal mobilní procesor Merom. To je nástupce nedávno uvedených procesorů Core Duo a Core Solo, jinak také kódově označovaných jako Yonah. Současný problém Intelu v mobilním segmentu není nedostatek výkonu či vysoká spotřeba, ale nedostatek kompatibility. Ano, mluvím o tom, že současná Pentia M (mezi které můžeme s klidem zařadit i Core Duo a Core Solo) nepodporují 64bit instrukce. Nepoběží tak na nich nový 64bit operační systém Windows Vista a mnoho programů pro něj připravených. Řada z vás jistě namítne, že 64bit je stejně k ničemu. Ano, v současnosti nemá příliš výhod (byť 64bit Windows XP, protože používají jádro z verze Server 2003 a navíc mohou spoléhat na SSE2, jsou rychlejší než jejich 32bit varianta), jenže notebook si většina uživatelů kupuje na několik let dopředu. Uvádět v roce 2006, téměř tři roky po uvedení 64bit technologie, 32bit procesor je minimálně nešťastné. Ale co už, stalo se a Intel neměl jinou volbu.

Merom by měl celou situaci zachránit. Bohužel bude podle posledních zpráv k dispozici až ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a nikoli ve třetím jako Conroe a Woodcrest (to zřejmě vychází z toho, že pozice Intelu v noteboocích je stále poměrně silná).


Podíl na vyrobených čipech tak bude ve třetím čtvrtletí pouze zlomkový (dostanou jej velcí OEM výrobci ještě před uvedením) a ke konci roku bude činit jen nějakých 10 %. To není mnoho, přesto je to naděje pro ty z vás, kteří chtějí dvoujádrový 64bit procesor a z nějakého důvodu se jim nelíbí Turion 64 X2 (... o kterém budu mluvit za chvíli).

Merom by měl být uveden v následujících modelech:

Model
Frekvence
Násobič
FSB
L2 cache
Cena
T7600
2333 MHz
14x
667 MHz
4 MB
$529
T7400
2167 MHz
13x
667 MHz
4 MB
$315
T7200
2000 MHz
12x
667 MHz
4 MB
$295
T5600
1833 MHz
11x
667 MHz
2 MB
$240
T5500
1666 MHz
10x
667 MHz
2 MB
?

První tři obsahující číslici 7 budou dvoujádrové modely, poslední dva s číslicí 5 budou jednojádrové. Frekvence FSB zůstane na současných 667 MHz. Ostatně předpokládá se, že nynější design bude nutné pro podporu Meromu jen lehce upravit. Čipsety by měly zůstat stejné, tedy 945GM a 945PM.