reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Athlon 64 FX-57, budoucnost řady FX

24.6.2005, Milan Šurkala, aktualita
AMD Athlon 64 FX-57, budoucnost řady FX
Procesor AMD Athlon 64 FX-57 bude představen v nejbližší době. Pojďme se podívat, na co se vůbec můžeme těšit. Rozdíl mezi dnes prodávaným FX-55 a novým FX-57 je frekvence a cena. Zatímco FX-55 tiká na frekvenci 2,6GHz a je prodáván za cenu...
Procesor AMD Athlon 64 FX-57 bude představen v nejbližší době. Pojďme se podívat, na co se vůbec můžeme těšit. Rozdíl mezi dnes prodávaným FX-55 a novým FX-57 je frekvence a cena. Zatímco FX-55 tiká na frekvenci 2,6GHz a je prodáván za cenu $855, nový FX-57 bude taktován o 200MHz výše, tedy na 2,8GHz a bude stát $1040. AMD tak bude vyrábět dva procesory s cenou nad magickou hranicí $1000. Tím druhým je dvoujádrový Athlon X2 4800+ za $1001.Model FX-55 se doprodá a v nabídce tak zůstane jen model FX-57. Ostatně podobné ukončení výroby postihlo i modely FX-51 a FX-53. Řada FX vždy zůstane tím nejlepším pro hry, od jejich návrhu až po jejich hraní. FX procesory jsou řadou procesorů AMD, jejichž hlavní vlastností kromě špičkového výkonu je dobrá možnost taktování dána odemčeným násobičem. Bohužel frekvenční potenciál s již tak vysokou základní frekvenci není zrovna nejvyšší.Do budoucna přijde přechod řady FX na paměťový řadič DDR2 a možná i na frekvenci pamětí 533MHz. Kdy k přechodu na DDR2 dojde, však není úplně jasné, ale proslýchá se, že by to mohlo být příští rok, nové patice pro všechny procesory AMD jsou oznámeny na jeho první polovinu. Druhým jistým krokem pro řadu FX je rovněž přechod na dvoujádrové procesory v roce 2006. Obávám se však, že spotřeba těchto procesorů pak bude značně vysoká (ona je dost vysoká již dnes), podle všeho má být 125W. Konkurenta v podobě dvoujádrového Pentia 4 EE se svými 180W však nepřekoná.

Zdroj: www.theinquirer.net
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama