AMD-ATi Radeon HD 2900XT přetaktován na 1,2GHz

AMD-ATi Radeon HD 2900XT přetaktován na 1,2GHz
, , aktualita
Nové grafické karty Radeon HD 2900XT sice velký přelom na grafickém trhu neudělaly kvůli ne až tak vysokému výkonu a vysoké spotřebě, nicméně se mohou pochlubit lepšími možnostmi taktování než GeForce 8800. Doposud se totiž podařilo dosáhnout...
K oblíbeným
reklama
Nové grafické karty Radeon HD 2900XT sice velký přelom na grafickém trhu neudělaly kvůli ne až tak vysokému výkonu a vysoké spotřebě, nicméně se mohou pochlubit lepšími možnostmi taktování než GeForce 8800. Doposud se totiž podařilo dosáhnout frekvence lehce přes 1GHz a ani lepší chlazení nevedlo k lepším výsledkům.Známý overclocker "Kinc" si vzal jeden Radeon HD 2900XT na paškál a vyzkoušel co z něj dokáže vyždímat. S kaskádovým chladičem a teplotou -90°C dokázal dosáhnout neuvěřitelné frekvence 1150MHz. To ovšem nestačilo a tak přišel ke slovu tekutý dusík, který má teplotu varu -196°C!

Napětí grafického čipu R600 bylo zvýšeno na 1,53V a s tímto chlazením bylo dosaženo rekordní frekvence 1230MHz, naprosto stabilních pak bylo 1211MHz. Čip R600 už ale více nezvládne a to kvůli extrémní spotřebě a teplu, které vydává. Vždyť tento čip dokázal ohřát tekutý dusík uvnitř měděného chladiče až na -70°C (tedy jej uvařil), což je příliš vysoká teplota pro další zvyšování frekvence.

80nm jádro R600 trpí na vysoké úniky proudu (current leakage), otázkou je, jak na tom budou 65nm verze, které jsou připravovány. Při frekvenci 1211MHz dosáhl čip R600 neuvěřitelného výkonu 777GFLOPS (standardní verze má kolem 475GFLOPS) a v 3DMarku 03 bylo dosaženo 54215 bodů.

Zdroj: www.techreport.com, www.nordichardware.com
reklama
Nejnovější články
Netflix v říjnu 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v říjnu 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Tradiční Oktoberfest se sice letos neuskutečnil, ale jeho atmosféru si můžete připomenout v novém seriálu Netflixu. Připraven je také další film s Adamem Sandlerem, anime inspirované řeckou mytologií nebo dokument o Davidu Attenboroughovi.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86 Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86
Společnost Nuvia je sice nová a nemá za sebou nic hmatatelného, čili se dá považovat za startup, ale tvoří ji jinak velice zkušení lidé, kteří dříve pracovali i ve firmách Apple či Google coby architekti SoC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD
Téma reálné výdrže SSD je věčné a neustále probírané. Věnovat se mu bude také nová funkce pro Windows 10, která by nás měla upozornit na to, že našemu SSD zvoní hrana a opravdu bude vhodné si zajistit záchranu dat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc
O zdolání Měsíce se už pokoušely sondy z různých zemí, nyní se zapojují Spojené arabské emiráty a plánují vyslat k přirozené družici Země svůj přistávací modul. Lander by se měl k Měsíci vypravit v roce 2024. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhu převzaly vládu elektronické paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů