AMD-ATi Radeon HD 2900XT přetaktován na 1,2GHz

AMD-ATi Radeon HD 2900XT přetaktován na 1,2GHz
, , aktualita
Nové grafické karty Radeon HD 2900XT sice velký přelom na grafickém trhu neudělaly kvůli ne až tak vysokému výkonu a vysoké spotřebě, nicméně se mohou pochlubit lepšími možnostmi taktování než GeForce 8800. Doposud se totiž podařilo dosáhnout...
K oblíbeným
reklama
Nové grafické karty Radeon HD 2900XT sice velký přelom na grafickém trhu neudělaly kvůli ne až tak vysokému výkonu a vysoké spotřebě, nicméně se mohou pochlubit lepšími možnostmi taktování než GeForce 8800. Doposud se totiž podařilo dosáhnout frekvence lehce přes 1GHz a ani lepší chlazení nevedlo k lepším výsledkům.Známý overclocker "Kinc" si vzal jeden Radeon HD 2900XT na paškál a vyzkoušel co z něj dokáže vyždímat. S kaskádovým chladičem a teplotou -90°C dokázal dosáhnout neuvěřitelné frekvence 1150MHz. To ovšem nestačilo a tak přišel ke slovu tekutý dusík, který má teplotu varu -196°C!

Napětí grafického čipu R600 bylo zvýšeno na 1,53V a s tímto chlazením bylo dosaženo rekordní frekvence 1230MHz, naprosto stabilních pak bylo 1211MHz. Čip R600 už ale více nezvládne a to kvůli extrémní spotřebě a teplu, které vydává. Vždyť tento čip dokázal ohřát tekutý dusík uvnitř měděného chladiče až na -70°C (tedy jej uvařil), což je příliš vysoká teplota pro další zvyšování frekvence.

80nm jádro R600 trpí na vysoké úniky proudu (current leakage), otázkou je, jak na tom budou 65nm verze, které jsou připravovány. Při frekvenci 1211MHz dosáhl čip R600 neuvěřitelného výkonu 777GFLOPS (standardní verze má kolem 475GFLOPS) a v 3DMarku 03 bylo dosaženo 54215 bodů.

Zdroj: www.techreport.com, www.nordichardware.com
reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře