www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD chce ještě letos vydat první Opterony "Steamroller"

AMD chce ještě letos vydat první Opterony "Steamroller"
, , aktualita
Společnost AMD se v posledních dnech stejně jako Intel rozpovídala o tom, co chystá na poli výkonných procesorů x86. V jejím případě jsou to chystané 28nm procesory Opteron, jež mají jako první využít novou architekturu Steamroller, která...
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD se v posledních dnech stejně jako Intel rozpovídala o tom, co chystá na poli výkonných procesorů x86. V jejím případě jsou to chystané 28nm procesory Opteron, jež mají jako první využít novou architekturu Steamroller, která nastoupí namísto dnešní Piledriver. Tyto Opterony by se měly objevit ještě letos a my můžeme doufat, že přinesou podstatné vylepšení a Steamroller se co nejdříve objeví také v desktopových a mobilních procesorech.

AMD však ještě neupřesnilo, kdy se přesně nové procesory objeví a jaké to budou. Nicméně v dřívějších materiálech figurovaly v letech 2012 a 2013 stále pouze procesory s jádry Piledriver a Steamroller se očekávaly až někdy po polovině příštího roku, zatímco hned první slide z uveřejněné prezentace ukazuje, že se počítá s tímto rokem. AMD tedy evidentně nasadilo vyšší tempo, za což můžeme být jen rádi.

Otázkou je, zda se pro nové procesory využijí stávající čipové sady a sockety, nebo bude zároveň s nimi představena zbrusu nová platforma, která by již nejspíše využila také rozhraní PCI Express 3.0 a jiné moderní technologie.

Krom toho, už minulý rok se také objevila zpráva, dle níž mají být na Steamroller založeny také čipy Kaveri, čili další generace APU následující za dnešními Trinity. Ty by měly rovněž nést grafická jádra s architekturou GCN, takže by se i v případě jednotek APU zde měla rýsovat velmi zajímavá generace.
Co se týče samotné architektury Steamroller, ta má stejně jako Bulldozer či Piledriver nabídnou dvoujádrové moduly, nový paměťový kontroler a pár dalších vylepšení. Nicméně to, co by mělo přinést opravdu významný rozdíl, je nezávislý dekodér instrukcí pro každé jádro v modulu, lepší scheduler, větší a chytřejší paměti cache (např. větší instrukční paměť), přepracovaná FPU a další vylepšení. To má dle AMD zvýšit celkovou efektivitu jader, a tedy i výpočetní výkon v plovoucí i pevné desetinné čárce.

Dále budou Steamrollery schopny odpojit části nevyužívané L2 cache, díky čemuž se může jednak snížit spotřeba, nebo se získá prostor k dynamickému zvyšování pracovní frekvence.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře