reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD chystá nové CPU FX s vodním chlazením: aktualizováno

, , aktualita
AMD chystá nové CPU FX s vodním chlazením: aktualizováno
Vypadá to, že procesory AMD řady FX ještě neřekly poslední slovo. Společnost AMD sice značku FX recyklovala a použila u nových APU, ale v tomto případě to vypadá na původní CPU řady FX bez integrované grafiky.
AMD chystá nové CPU FX s vodním chlazením: aktualizováno
Zatím není známo nic konkrétního, jen dohady, které nastartoval viceprezident firmy AMD Roy Taylor na svém blogu. Na tom zveřejnil řádně rozostřený obrázek krabice s novým procesorem, na níž je rozluštitelný jen jeden nápis: AMD FX-Series Processor with Liquid Cooling System.

Otázkou tedy je, co přesně se v této krabici skrývá. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že půjde o nějaký nový procesor Vishera, přičemž server Xbit labs uvedl, že mu jistý zdroj z AMD potvrdil informaci o novém vícejádrovém procesoru určeném pro hi-end desktopy. AMD se tedy možná snaží najít odpověď na procesory Devil's Canyon a především Core i7-4790K. A když už mají na trhu grafickou kartu, jejíž standardní součástí je vodní chlazení, proč by nemohli mít i takový procesor, že?

Očekávat můžeme, že tento procesor bude odemčený a stavět bude na jádru Piledriver jako původní Vishery, ne novějším Steamroller. Jenomže architekturu Piledriver AMD již dříve vycucalo, když představilo poslední procesory v čele s FX-9590, který jako první dosáhl hranice 5 GHz, i když pouze s Turbem. Dle specifikací to vypadá, že nárůstu frekvence AMD dosáhlo za cenu značného nárůstu napájecího napětí z 1,45 až na 1,912 V, což s sebou přineslo TDP 220 W. Ovšem ve skutečnosti mají tyto procesory pracovat s napětím jen mírně nad 1,5 V, ale i to přináší citelné zvýšení spotřeby. Uvidíme tedy, kam až je AMD ochotno zajít. Předpokládá se spíše to, že opravdu nový bude pouze přiložený vodní chladič.

Aktualizováno: Dnes již vyšlo najevo, že půjde pouze o jinak zabalený procesor AMD FX-9590, který bude taktovaný jako dříve, tedy na 4,7 až 5 GHz. Doplněn bude o integrovaný vodní chladič od Aseteku, přičemž dle krabice to vypadá na model pro jeden 120mm ventilátor. Zajímavá je však cena. Procesor FX-9590 se dříve prodával pouze samostatně, tedy bez jakéhokoliv chlazení, a to za 319 dolarů a tato nová verze s chlazením Asetek přijde na 359 dolarů. Za cca 800 korun tak zákazník dostane výkonný chladič, pro nějž jistě nebude 220W TDP velký problém.

Zdroj: Hexus.net
reklama
reklama
reklama