www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD do roku 2020 slibuje 25x efektivnější APU

AMD do roku 2020 slibuje 25x efektivnější APU
, , aktualita
Společnost AMD oznámila, že v horizontu šesti let se jí podaří vyvinout APU (Accelerated Processing Units), která budou mít oproti dnes dostupným modelům 25x vyšší efektivitu s ohledem na poměr výkonu a spotřeby.
K oblíbeným
reklama
Jde tedy o energetickou efektivitu, která je zvláště důležitá u mobilních zařízení, ale hraje podstatnou roli také u desktopových počítačů, u nichž se dnes počítá, že se procesory vejdou do jistých limitů spotřeby. Plán firmy AMD na 25násobné zvýšení energetické efektivity APU byl zveřejněn dnes ústy Marka Papermastera (Chief Technology Officer, AMD), a to na konferenci China International Software and Information Service Fair. Ve známost vstoupil také pod označením 25X20.

AMD dle plánu 25X20 tedy chce značně akcelerovat zvyšování energetické efektivity svých APU, neboť v tomto ohledu se za posledních šest let zlepšila "pouze" desetinásobně. Papermaster přidal také nějaká čísla ohledně globální spotřeby počítačů, které se na ní v počtu tří miliard podílí více než procentem a další cca 1,5 % přidává 30 milionů serverů. To představuje 14 až 18 miliard dolarů za spotřebovanou elektrickou energii a tato čísla mají v příštích letech růst, takže spotřeba se má stát ještě důležitější vlastností počítačových systémů.

A jakým způsobem chce AMD dosáhnout takového nárůstu efektivity? Odpověď Papermastera nás nepřekvapí, protože ten mluví o jistých nespecifikovaných vylepšeních architektury APU a inteligentních technikách pro snižování spotřeby. AMD tak chce v příštích letech dle vlastních slov dokonce předhonit trend předpověděný Mooreovým zákonem, a to alespoň o 70 procent. AMD však mluví vyloženě o energetické efektivitě, zatímco Mooreův zákon o zvyšujícím se počtu tranzistorů v počítačových čipech, ale my už jsme si zvykli, že tento zákon bývá našroubován na cokoliv. Firma to ale ve zprávě dále upřesňuje a měla na mysli to, že se jí podaří jít s energetickými úsporami nad rámec toho, co slibují pokročilejší výrobní procesy samy o sobě.

Toho chce dosáhnout díky třem "pilířům". Jednak tu je známé Heterogeneous-computing a HSA (Heterogeneous System Architecture), která využívá CPU i GPU jako výpočetní jednotky a jde především o využití grafických shaderů pro GPGPU. HSA je však již realitou, ale je zřejmé, že ji AMD hodlá dále vylepšovat.

Pak tu bude inteligentní řízení spotřeby, které se má starat o to, aby byl v případě potřeby k dispozici plný výkon APU a na druhou stranu také o to, aby toto APU maximálně urychlilo svůj přechod do klidového režimu s nízkou spotřebou. APU také mají lépe odhadnout potřeby aplikací a lépe jim přizpůsobit svůj výkon. Například webový prohlížeč nemusí vyžadovat, aby procesor běžel na nejvyšší výkon, když mu bude stačit třeba jen čtvrtina. Nakonec AMD mluví o budoucích inovacích v řízení spotřeby, které mají mít základy v investicích do výzkumu, které firma učinila již před lety. Ve spojení s tímto byly do éteru vyslány termíny jako Inter-frame power gating, Per-part adaptive voltage či Voltage islands.

Dle analytické firmy TIRIAS Research, která zkoumala záměry AMD, je plán 25X20 uskutečnitelný, a to především díky snížování spotřeby v klidovém režimu a zvyšování výkonu pomocí architektury HSA.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář